ספר חדש של דויד גרוסמן ייצא בחודש הבא

הסופר שאיבד את בנו במלחמת לבנון השנייה עוסק ברומן "נופל מחוץ לזמן" באיש שנפרד מאשתו, חמש שנים לאחר מות בנם, ויוצא לחפש את בנו המת. מנחם פרי, עורך הספר: "הוא צלל אל תחושותיו הפרטיות, ועם זאת לא כתב ספר אוטוביוגרפי או חושפני וידויי"

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיה סלע
מיה סלע

לפני ארבעה שבועות צלצל דויד גרוסמן לפרופ' מנחם פרי, העורך שלו, ושאל אותו אם הוא פנוי לקרוא משהו שלו. "הבנתי שזה הספר שהוא סיפר לי לפני כמה חודשים שהוא כותב", אומר פרי. "אחרי שקראתי והתרגשתי ונעתקה נשימתי, אמרתי לגרוסמן שהספר בשל ליציאה. גרוסמן הרגיש שהוא יכול להמשיך לכתוב אותו עוד שנים, ומצד שני הגיעה העת שאקח אותו ממנו, ואם כבר לקחתי, אז שיראה אור מיד".

"נופל מחוץ לזמן", ספרו החדש של גרוסמן, יראה אור בתחילת יוני בהוצאת הספריה החדשה. זהו סיפורו של איש הקם פתאום משולחן ארוחת הערב שלו, נפרד מאשתו, אחרי שחמש שנים שתקו את "הלילה ההוא", ויוצא לדרך "לשם", לחפש את בנו המת. אחרי האיש מתנהלת שיירה קטנה, כל אחד מאנשיה הוא נשל ריק של אב או אם, שהמוות של בנם או בתם לא מת בשבילם. שנים הם היו שרויים באלם, או בגמגום, או באין-מלים מטריד; כלואים באיזו גזרה על הדיבור, על הזיכרון. עכשיו הם מגששים אחרי קולם. הספר הוא סיפורו של ניסיון "למצוא לזה מלים". דמויותיו ימצאו את עצמן על קו הגבול, מול החומה שהן-עצמן אולי יצרו, ורק כך יוכלו, דווקא אחרי ש"הדבר קרה", להבין מי הן, כי "החיים במלוא ישם הווים רק שם בקו הגבול".

"העריכה היתה עדינה", אומר פרי, העורך הראשי של הספריה החדשה, "ובמהלך השבועיים האינטנסיביים של ההגהות, גרוסמן המשיך להכניס שורות ודפים חדשים. כתב-היד חי ונשם עד לרגע שאמרתי לו שהספר בהעתקות שמש וזהו זה".

הספר יימכר תחילה רק במכירות מיוחדות, לפני שיגיע לחנויות הספרים. ב-1 ביוני תשיק הספריה החדשה את "נופל מחוץ לזמן" באתר האינטרנט שלה, במכירה בלעדית לחברי המועדון. החל מה-15 ביוני יימכר הספר בדוכני הספריה החדשה בירידי שבוע הספר בתל אביב ובירושלים. נוסף לדוכן הכללי של ספרי ההוצאה, ייפתח השנה "ספרי סימן קריאה" - דוכן מיוחד של ההוצאה למכירת הספר בכיכר רבין בתל אביב.

על עטיפת הספר מודפסת עבודה של האמנית מיכל רובנר, "Point" / "קצה".

מן ההוצאה נמסר כי דויד גרוסמן לא יתראיין על ספרו זה לכלי התקשורת. פרי מסביר את הסיבה לכך שגרוסמן החליט לא להתראיין: "אני מבין ומכבד את החלטתו. הושקעה בספר הזה אנרגיה נפשית אדירה, ודיבורים מסביבו, או ריאיון שבו יישאל גם על נושאים אחרים, רק ימסמסו את המלים המדויקות של הספר, שאותן פשוט צריך לקרוא".

עוד אומר פרי כי גרוסמן היה צריך "לצלול לחדרי החדרים של התחושות הפרטיות שלו כדי לכתוב את הספר הזה, ועם זאת הוא לא כתב ספר אוטוביוגרפי או חושפני וידויי. ישראל רחוקה מהספר, המתרחש בעיר אירופית שיש בה דוכס ואגם".

"הספר מיוחד גם מבחינה ז'אנרית", מוסיף פרי. "אנחנו מגדירים אותו 'סיפור בקולות'. יש בו חלקים שכתובים בריתמוס שירי, יש מקומות שבהם מבנה השורה והעמוד הוא משמעותי, ויחד עם זאת הספר אינו פואמה ולא מחזה. הוא לא נכנס לשום מגירה מוכרת, והוא נגיש להפליא ומרגש".

"לא הרבה פעמים בקריירה שלו מקבל לידו עורך ספר כזה, וגם לא הרבה פעמים גרוסמן יכתוב ספר יוצא דופן כזה". בכך מסביר פרי את אופן השיווק המיוחד שעליו החליטו. "נמנעתי לגמרי מסופרלטיבים על עטיפת הספר, ואת הרגשתנו החלטנו לבטא באופני המכירה המיוחדים, באתר שלנו ובדוכן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ