גלריה

יאן טיכי זכה בפרס גוטסדינר לאמן צעיר

באירוע דל משתתפים שהתקיים אתמול במוזיאון תל אביב לאמנות, הכריזה סוזן לנדאו, האוצרת הראשית לאמנויות במוזיאון ישראל, על האמן יאן טיכי כזוכה בפרס קרן גוטסדינר לאמן ישראלי צעיר לשנת 2011. בשלב המועמדים הציגו טיכי ושני האמנים הנוספים - דור גז ושחר יהלום - תערוכות יחיד במוזיאון תל אביב, שלוו בקטלוג משותף (באוצרותה של אלן גינתון), ואילו טיכי, שזכה בפרס, קיבל גם מענק בסך עשרת אלפים דולר. טיכי, בן 37, יליד פראג שעלה לישראל בגיל 19, הוא בוגר בית הספר מוסררה בירושלים. כיום הוא חי ומלמד בשיקגו. בין נימוקיה לבחירה ציינה לנדאו: "בטווח קצר יחסית יצר יאן טיכי גוף יצירה מגובש וקוהרנטי. יחד עם זאת, עבודתו של טיכי מעוגנת היטב בזמן ובמקום מבחינת המרחב הפוליטי בו הוא פועל - בדרכו המעודנת ובשפה מינימלית הוא מגיב, חושף ומבקר מנגנוני שליטה ובקרה, הסתרה וכיסוי". בנימוקיה כמעט ולא הזכירה את "מיצב 13", עבודתו אשר מוצגת בימים אלה במסגרת הפרס. פרס גוטסדינר לאמן ישראלי צעיר עד גיל 40 מחולק מדי שנה מאז 1996. בעבר ניתן הפרס באמצעות ועדה מקצועית שבחרה מתוך כלל האמנים שהגישו מועמדות. אז הזוכה היה מקבל תערוכת יחיד במוזיאון תל אביב, קטלוג וכן גם מענק כספי. במלאות עשור לפרס, החליטה קרן גוטסדינר כי מתכונתו תשתנה ותהיה דומה יותר לזו של פרס טרנר הבריטי, פורמט שעבד עד השנה זו. בחודש ינואר נמסר כי הפרס יוקפא לשנה על מנת לבחון מחדש את הליך בחירת הזוכה. בין הזוכים בעבר: סיגלית לנדאו, שרון יערי, מרים כבסה, יוסי ברגר, יעל ברתנא ועוד.

אלי ערמון אזולאי

"נבחרת ישראל", תוכנית הבידור של 10, השיגה 11.7% צפייה בכלל האוכלוסייה

11.7 אחוזי צפייה בלבד לתוכנית הבידור המרכזית החדשה של ערוץ 10, "נבחרת ישראל". התוכנית, שנועדה להיות עוגן שידור בידורי, הגיעה למקום החמישי בלבד בטבלת הצפייה היומית. את טבלת הרייטינג פותחת מהדורת החדשות המרכזית של ערוץ 2 שהשיגה 19.5 אחוזי רייטינג. אחריה דורגה "החיים זה לא הכל" עם 18.6 אחוזים, "101 דרכים לעוף משעשועון" עם 18.2 אחוזים ו"החברים של נאור", ששודרה אחרי "נבחרת ישראל" בערוץ 10, עם 12.5 אחוזים. "נבחרת ישראל" היא חלק מלוח השידורים החדש של ערוץ 10. משתתפים בה הקומיקאים מיקי גבע, נתי קלוגר, ענת מגן שבו ואחרים, ומנחה אותה ירון ברובינסקי. נתוני הרייטינג מתייחסים לכלל האוכלוסייה.

גילי איזיקוביץ

רוברט דה נירו יגלם את איש העסקים ברנרד מיידוף בסרט חדש של HB0

רוברט דה נירו יגלם את דמותו של איש העסקים ברנרד מיידוף בסרט טלוויזיה חדש. הסרט, שמיועד לשידור ברשת הכבלים האמריקאית HBO, מבוסס על הספר "אשף השקרים: ברני מיידוף ומות האמון", שכתבה עיתונאית ניו יורק טיימס דיאנה הנריקס. מיידוף הורשע בשנת 2009 בהונאת כספים בסך 65 מיליארד דולר. הוא נידון בעקבות זאת ל-150 שנות מאסר. דה נירו, בן 67, שוהה בימים אלה בקאן, שם הוא משמש ראש חבר השופטים בפסטיבל הקולנוע היוקרתי.

איתמר זהר

רומן ויקטיוק יופיע בישראל; ההצגה במרכז ז'רר בכר בי-ם בוטלה בגלל השבת

הבמאי הרוסי רומן ויקטיוק יבוא לישראל עם להקתו לסדרת הופעות שתחל ב-29 במאי בהיכל התרבות באשקלון. ויקטיוק יעלה כאן את "המשרתות" של ז'אן ז'נה, שנכתב ב-1949 בהשראת רצח מזעזע בצרפת שבוצע בידי שתי אחיות משרתות שרצחו את גבירתן. כמו כן, יעלה כאן את "שלומית" מאת אוסקר ווילד. זה אינו הביקור הראשון שלו בארץ, אך בשונה מביקוריו הקודמים, הפעם מכוונות ההצגות גם לקהל דובר עברית, ולפיכך יועלו עם תרגום מוקרן. ההצגה הראשונה, "המשרתות", תוכננה לעלות בשבת במרכז ז'ראר בכר בירושלים, אך לדברי המארגנים - "חברת קרואיז אינטרנציונל" - נמסר להם על ידי מנהל המרכז כי הלהקה תקבל את האולם רק עם צאת השבת, בניגוד להסכם שנחתם עמם לפיו הצוות יקבל את האולם ביום שישי כדי להכינו לקראת ההצגה, וכן השחקנים יגיעו שעתיים לפני תחילת ההצגה כדי להשלים את ההכנות. כעת מאשימים המארגנים את מרכז ז'ראר בכר ומנהלו כי לא עמד בתנאי ההסכם ובשל כך נאלצו לבטל את ההצגה בירושלים. מרכז ז'רר בכר הוא תיאטרון עירוני הפועל בחסות העירייה. מעיריית ירושלים נמסר בעניין: "בחוזה שנחתם בין הנהלת מרכז ז'ראר בכר לבין אמרגן ההצגה צוין שהכניסה למרכז תהיה בצאת השבת בלבד. כמו כן, הובהר לו כי השבת יוצאת מאוחר. הומלץ לאמרגן לבצע את כל ההכנות ביום שישי, עד סמוך לכניסת השבת, ללא תשלום, והוא הביע את הסכמתו ואף הודה להנהלת המרכז". סיבוב ההופעות יחל לפיכך באשקלון וימשיך בקריית חיים, באר שבע, חיפה ותל אביב.

ציפי שוחט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ