איך יסתיים הסרט של דומיניק שטראוס-קאהן?

שום תסריטאי לא היה יכול להמציא דמות שמגלמת טוב משטראוס-קאהן את האליטה האירופית הנוכחית, היורוקרטים, שמתנהגים כאילו מגיע להם כל מה שהאריסטוקרטים של פעם היו זכאים לו

ניו יורק טיימס
רוס דאותאט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניו יורק טיימס
רוס דאותאט

בעבור רוב האמריקאים, סיפורו של דומיניק שטראוס-קאהן נראה מן הסתם כמו חומר לאחד מפרקי סדרת "חוק וסדר", או אולי לסרט טלוויזיה בכבלים. הנה עוד גבר מפורסם שהתנהג רע, משהו בין ארנולד שוורצנגר לבן רותליסברגר, אבל הרבה פחות מפורסם משניהם.

עם זאת סיפורו של יו"ר קרן המטבע הבינלאומית, המואשם בתקיפה מינית של חדרנית במלון, מתאים באופן טבעי לסרט מסוג הרבה יותר אינטלקטואלי. בידיו של התסריטאי הנכון, מעצרו של שטראוס-קאהן עשוי להפוך לנושא מרכזי באחד מאותם סרטים מורכבים, לא מגובשים וקליידוסקופיים על הגלובליזציה, השואפים לתהילת האוסקר. תחשבו על סרט כמו "טראפיק", "סיריאנה", "התרסקות" או "בבל", סרט שמקפץ בכל הפלנטה, עובר ממקום למקום ומפרספקטיבה לפרספקטיבה במאמץ להתמקד בנושא אחד גדול.

ואולם, במקום מלחמה בסמים או יחסים בין-גזעיים בלוס אנג'לס, נושא הסרט הזה יהיה התמוטטותו האפשרית של האיחוד האירופי. הסרט יוכל להתחיל בגרסה ערוכה ומצונזרת (העדיפה על איסור לצפייה מתחת לגיל 17) של מה שהתרחש במלון סופיטל, אחר כך יעבור בצורה חדה לבחירות לנשיאות צרפת, ששטראוס-קאהן היה צפוי להיות אחד המועמדים הראשיים בהן, ומשם יתמקד בעלייתה של מרין לה-פן, מועמדת הימין הקיצוני שניצלה את הרגשות נגד ההגירה וזכתה באביב הזה ליתרון מדהים בסקרי דעת הקהל.

החלק הבא יהיה מבט אינטימי על גל ההגירה האחרון, עם תמונות ממחנה פליטים באיטליה שבו מצטופפים אלפי צפון אפריקאים הנמלטים מהאלימות בתוניסיה ובלוב. משם הסרט יקפוץ לפולמוסים הקשים שהתעוררו בין מדינות אירופה בשאלה כיצד לטפל במשבר לוב, שבהם נאבקה צרפת של שטראוס-קאהן נגד גרמניה ושמה ללעג את הרעיון של מדיניות חוץ אירופית אחידה.

לאחר מכן תעבור המצלמה ברחובות ברצלונה ומדריד שבהם נערכות תנועת מחאה בגיבוי האינטרנט, הפגנות נגד מדיניות הצנע שממשלת ספרד מיישמת כדי למנוע משבר כלכלי בנוסח יוון או אירלנד. בשלב הבא יהיה מעבר חד לחדרים אחוריים בברלין ובבריסל, שם ייראה המאבק הנערך מאחורי הקלעים להציל את המטבע המשותף מקריסה בשל חובות המדינות השותפות בו. לבסוף, ישוב הסרט לשטראוס-קאהן, שמילא בעבר תפקיד מרכזי במשאים ומתנים האלה ונהפך פתאום לפושע בניו יורק.

הקשר בין כל העלילות האלה, שבהן מככב היו"ר לשעבר של קרן המטבע הבינלאומית, הוא משבר החלום האירופי, החזון של יבשת אחידה ללא גבולות, שעליו מפקחת אליטה קוסמופוליטית נדיבת-לב.

המשבר לובש שתי צורות. ישנו האתגר לאיחוד הכלכלי של אירופה, שמונע על ידי דפי המאזנים השליליים של כלכלת המדינות החלשות, וישנו האתגר לקונצנזוס הפוליטי, שמונע על ידי התנועה נגד ההגירה, המעצימה מפלגות לאומניות מצרפת ועד פינלנד.

שתי הבעיות האלה מפלגות יותר ויותר את אירופה לאורך הקווים מהצפון לדרום (ושוב, צרפת של שטראוס-קאהן מנצלת את הטוב שבשני העולמות). מדינות אגן הים התיכון, השקועות בחובות, הן גם הקווים הקדמיים של ההגירה מהמאגרב, המוסלמי ברובו, בעוד ששכנותיהן הצפוניות מנסות לרסן גם את הנתונים השליליים במאזנים שלהן וגם את הפליטים. בתחילת החודש עוררה ממשלת דנמרק מחלוקת עזה בהודעתה על חידוש הבידוק בגבולות, וכך היא מסתבכת מן הסתם עם אמנת שנגן, המאפשרת מעבר חופשי ללא דרכונים בכל מדינות האיחוד האירופי.

בשתי הבעיות האלה נאבקות שאיפותיהם של מנהיגי היבשת בשרידי הלאומנות של האזרחים האירופאים הרגילים, המתנגדים מימין ומשמאל לקונצנזוס של האליטות (מנהיגים ימנים קיצוניים בולטים, כולל לה-פן, מדברים בדרך כלל בסגנון פופוליסטי ותומכים במדיניות מכסי מגן).

שתי הבעיות הוחרפו במידה ניכרת בשל היהירות והעיוורון הבולטים של אותה אליטה: הרחבת האיחוד המוניטרי והכללת מדינות שכלכלתן לא היתה מוכנה למטבע אחיד עם גרמניה וצרפת, וההנחה השאננה - שנבעה מתקינות פוליטית - שלפיה ההגירה ההמונית תעשיר את היבשת במקום לפלג אותה.

אף תסריטאי לא היה יכול להמציא דמות שמגלמת את האליטה הזו טוב יותר מאשר שטראוס-קאהן, הנוסע המתמיד ברחבי העולם, השואף לנשיאות (דמיינו מה היה קורה אילו בן ברננקי ומיט רומני היו נהפכים איכשהו לאדם אחד ותקבלו מושג כלשהו על אישיותו המיוחדת).

יתרה מזאת, אף מוח יצירתי לא היה מעלה על דעתו טענה, שיכולה להצדיק טוב יותר את התפישה שהיורוקרטים של היום הם בסך הכל גרסה של האריסטוקרטים האירופאים מהעבר, ושהם מעבירים את ההמתנה לטיסה במחלקה הראשונה לפאריס תוך שהם מנצלים את ה-"Droit du Seigneur" במלונות פאר (זכות הלילה הראשון, פריבילגיה של בעלי האחוזות הגדולים בתקופה הפיאודלית, שלפיה הם היו רשאים לדרוש מהווסאלים שלהם לבלות עם נשותיהם את הלילה הראשון לאחר הנישואים).

השאלה היחידה היא כיצד יסתיים הסרט. יתכן ששטראוס-קאהן יזוכה בבית המשפט, יתכן שאפשר יהיה להציל את הפרויקט האירופי. אך סביר להניח כי דרמה, שבה כרוכים כל כך הרבה יהירות וביטחון מופרז, תסתיים דווקא בטרגדיה. *

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ