הזוכה בתחרות רובינשטיין ה-13:הפסנתרן הרוסי דניל טריפונוב

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חגי חיטרון

דניל טריפונוב, רוסי בן 20, בן יחיד לזוג מוזיקאים ונכד לסבתא מוזיקאית, שיוצא מכאן לתחרות צ'ייקובסקי בעיר מושבו מוסקווה (ומוכר בישראל מאז השתתפותו בכתות האמן "תל-חי" בשדה בוקר, לפני שלוש שנים), הוא המנצח בתחרות רובינשטיין ה-13.

טריפונוב (הוגים זאת בהדגשת ההברה הראשונה) ניגן את הקונצ'רטו מס' 1 של שופן מתוך הנאה, בטבעיות מדבקת, וכך עשה גם ב"לה קמפנלה" של ליסט/פגניני, שהוסיף כהדרן. משהו על דרכו בהכנות: הוא התאמן בימי התחרות בפסנתר כנף גדול, לבקשתו לאחר שנמצאה תומכת שהזמינה אותו להתאמן בפסנתר הפרטי שלה בביתה וגם באולם תצוגה שבו הועמד לרשותו פסנתר כזה.

עוד פרט: טריפונוב נהג לרוץ כמעט מידי יום על חוף ימה של תל אביב. הוא סיפר למלווה הצמודה שלו (מלוות ומלווים הוצמדו לכל המשתתפים) כי הוא מנסה לחטוף שינה קצרה לפני ההופעה ולהתעורר ממש סמוך לצאתו על הבמה; במצב כזה הוא בשיא הכושר והריכוז.

בקשר לטיבעיות בנגינה, שהוזכרה קודם, הנה אסוציאציה רובינשטיינית: מה היה ארתור רובינשטיין אומר אילו האזין לפסנתרן האמריקאי אריק זובר ב"טראומראי" ("מתוך חלום") של שומאן, שזובר ניגן אתמול כהדרן? מן הסתם היה מבקש מזובר לנגן את זה פשוט יותר, בטבעיות, מתוך הלב ולא מתוך מאמץ להפיק מקסימום אקספרסיביות מחושבת, עשויה.

אני מתפתה לשער שגם השופטים חשבו כך או קצתם, אבל אם הבנתי נכון את התקנון, קטעי ההדרן אינם אמורים להיכלל בשיקוליהם. האם הם מסוגלים להתעלם מההדרנים? וחשוב יותר: האם הם מסוגלים להתעלם ממה שהם זוכרים מביצועיו של אותו מתחרה בתחרות אחרת ולהימנע מלשלב בשיפוט את התרשמותם מהתקדמותו, או אי-התקדמותו? כל זה נכתב כאן כדי להתפלסף קצת על הקושי של שיפוט בתחרות כזו, שבה מתברר שגם מקצועני פסנתר מובהקים, שאמורים לאבחן מה באמת "הכי יפה", נחלקים בדעותיהם.

תוצאת התחרות היא אפוא סיכום הצבעות של מומחים בעלי טעמים שונים והבנות שונות. הנה מה שיצא הפעם:

פרס ראשון, 25 אלף דולר: דניל טריפונוב. שני: בוריס גילטבורג; שלישי: איליה רשקובסקי; רביעי: אריק זובר. חמישי: אלכסנדר מוטוצקין. שישי: פוקומה קוטארו. פרס חביב הקהל: דניל טריפונוב. פרס על ביצוע מצטיין של קונצ'רטו מהתקופה הקלאסית: גילטבורג. פרס על ביצוע מצטיין במסגרת קאמרית: טריפונוב. ביצוע מצטיין של יצירה ישראלית: פוקומה קוטארו ומרואן בן עבדאללה. פרס על הצטיינות בנגינת שופן: דניל טריפונוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ