רותה קופפר

קצת מצחיק לצפות בסרט "קונספירציות בן לאדן חי או מת?", שישודר הערב בערוץ 8, כאשר סופה של הפרשה ידוע. הנימה המיואשת של הקריינית בסרט מהסיכוי לתפוס את הטרוריסט, ומתיאוריות הקונספירציה, כבר לא רלוונטית. בסרט מספרים כי הוא נראה בציבור בפעם האחרונה בנובמבר 2001 במזרח אפגניסטאן ומשם כנראה עבר לפקיסטאן.

מומחי הסרט צודקים. בן לאדן אכן שהה במדינה הזאת כאשר חוסל בתחילת החודש על ידי יחידת אריות הים האמריקאית. בתחילת הסרט מציגים את העמדה של מאמיני הקונספירציות (בעצם אדם וחצי) - רוברט בייר, סוכן סי-איי-אי לשעבר שעבד בסוכנות במשך 21 שנה, טוען, בסרט שהופק בשנה שעברה, כי הוא אינו משוכנע שבן לאדן בחיים.

דייוויד ריי גריפין, פרופסור לפילוסופיה באוניברסיטת קליפורניה, מציע תיאוריה ממשית משלו - בן לאדן לא בחיים, כל הקלטות שבהן הוא נראה היו מזויפות, והממשל האמריקאי אחראי לפיגועי 11 בספטמבר 2001. הוכחה לקשר ביניהם - אומר הפרופסור - היא שחודשיים לפני המתקפה הוא טופל בבית החולים האמריקאי בדובאי, שם נרשם תחת שם אחר.

אפילו בשביל הסרט הזה של בי-בי-סי קשה היה כנראה לגרד עוד בעלי תפקיד ושם לאישוש הטענות (זכורים סרטי קונספירציה על הפיגועים במגדלי התאומים ועל השקר של הנחיתה על הירח שהצליחו לקבץ עוד מומחים ועובדות לתיאוריות המטורללות). אבל סרט זה מציג את העמדות האלה רק כדי להפריך אותן. מומחה בריטי למניפולציות בווידיאו מסביר כי הסיבה שהזקן של בן לאדן נראה שחור יותר באחת הקלטות היא שהוא צבע אותו (לפי גריפין, למוסלמים אסור לעשות זאת. לפי המומחה, מותר לעשות כן בעתות מלחמה).

עוד מרואיין הוא עבד אל-בארי עטואן, עורך העיתון "אל-קודס אל-ערבי", ששהה במחיצת בן לאדן במשך שלושה ימים, יותר זמן מכל עיתונאי אחר. זה היה במערה של בן לאדן בטורה בורה ב-1996. עטואן מתאר את האיש ואת הסובבים אותו כדי להוכיח כי לא ייתכן שפעל למען ארצות הברית. מומחה אמריקאי מסביר כי חיסולו יהיה מהלומה קשה. יש להניח כי המאמינים בקונספירציה, החושבים שבן לאדן מת כבר לפני שמונה או תשע שנים, ימשיכו בשלהם. ההוכחה תהיה שהאמריקאים לא הציגו את גופתו.

"קונספירציות בן לאדן חי או מת?". ערוץ 8, 21:35

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ