המגמה הספרותית

בהליקון מחפשים פתרונות אחרי פרישתו של אמיר אור; 120 שנה להולדת דוד פוגל ונכדתו של סוצקבר בהצגה אישית על פי סיפורו

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

מי ידליק את האור?

בהליקון מחפשים פתרונות אחרי פרישתו של אמיר אור ומבטיחים עסקים כרגיל

המשורר אמיר אור, העורך הראשי והמנהל האמנותי של "הליקון - העמותה לקידום השירה בישראל", הודיע בימים אלה על פרישתו מתפקידו. אור, שייסד את הליקון עם אירית סלע ב-1990 אומר כי "אחרי יותר מ-20 שנה הרגשתי שנתתי מה שיכולתי. עכשיו אני צריך פסק זמן. לעשות קצת חושבים". לדבריו, הוא אמור לסיים את תפקידו בסוף החודש, אבל יש דברים שיימשכו ואמורה לצאת עוד חוברת שירה".

להליקון, עמותה ללא מטרות רווח, מגוון פעילויות בתחום השירה. העמותה מפרסמת כתב עת לשירה, יש לה בית הוצאה לאור שפירסם כמה ספרי שירה בשנים האחרונות וכן בית ספר לשירה. בנוסף מקיימת העמותה בכל שנה פסטיבל שירה בינלאומי ושמו "שער".

אור, שנוסע כעת לכתוב במשך כמה שבועות בספרד, אומר כי חשב על ההחלטה במשך כמה שנים. "הרגשתי שיש לי יותר מדי כובעים ורציתי לצמצם את המחויבות". בנוגע למעורבותו בעמותה בעתיד הוא אומר כי "הסיטואציה כרגע עוד לא ברורה. ניפגש, נחשוב, ההנהלה תחשוב. אני מתכוון להמשיך להיות מעורב, בין השאר בבית הספר לשירה, בעריכת ספרים אולי, וגם חושב על אתגרים חדשים".

מנכ"לית העמותה, ציונה שמאי, אומרת כי "ההודעה של אור לא באה לנו בהפתעה. אנחנו מכבדים את רצונו לפרוש. יש ועדת איתור של ההנהלה שבודקת כרגע כל מיני אפשרויות. אנחנו גם לא יודעים איך אור ירצה להיות פעיל או מחובר לעמותה בעתיד". עם זאת היא מדגישה כי כל הפעילות של הליקון נמשכת כסדרה. "אור היה בהחלט דומיננטי", היא אומרת, "הוא מהמייסדים והיה פעיל מאוד, אבל יש לנו מערכת שתמשיך לפעול וגם הסדנאות ימשיכו כרגיל".

איתמר זהר

120 שנה להולדת דוד פוגל

השנה מלאו 120 שנה להולדתו של הסופר והמשורר דוד פוגל. באוניברסיטת תל אביב יציינו זאת באירוע שיתקיים ביום חמישי השבוע כחלק מיום העיון השנתי לזכרו של חוקר הספרות יוסף האפרתי. באירוע לכבודו של פוגל ישתתפו גלילי שחר, שחר פינסקר, לילך נתנאל ועודד מנדה לוי.

פוגל, שנרצח על ידי הנאצים ככל הנראה בשנת 1944, ביקר בשנת 1929 בארץ ישראל אבל שנה לאחר מכן שב לווינה. נתנאל תנסה להסביר מדוע לא נשאר פוגל בארץ ישראל. פוגל היה משורר נשכח וזניח עד 1954, אז פירסם נתן זך מאמר שהציב את הפואטיקה של פוגל כאלטרנטיבה לפואטיקה של אלתרמן ושלונסקי. פוגל נהפך מאז לאחד המשוררים המשפיעים בספרות העברית. העניין המחודש בפוגל הוביל לפרסום יצירות פרוזה שכתב, שהידועה שבהן היא "חיי נישואים".

אלי אליהו

נכדתו של סוצקבר בהצגה אישית על פי סיפורו

השחקנית הדס קלדרון תעלה ביום ראשון הבא, כחלק מפסטיבל ישראל, בתיאטרון ירושלים את ההצגה "התאומות". קלדרון, נכדתו של המשורר אברהם סוצקבר, תעלה את המחזה המבוסס על סיפור שכתב סבה.

"הוא נפטר בזמן שאני הייתי בגרמניה והעליתי הצגה שהקדשתי לו, 'קוראים לי ייקה', שיתוף פעולה של תיאטרון בית לסין ותיאטרון היידלברג", היא מספרת. "קיבלתי את ברכתו לנסוע לגרמניה כדי לספר את הסיפור שלו. ערב הפרמיירה, בינואר 2010, נודע לי שהוא מת. בהספד שלי אמרתי שברגע שאברשע, כפי שקראתי לו, הרגיש שהסיפור שלו נמצא בידיים בטוחות הוא היה יכול להשתחרר ממנו ולהגיד שלום לעולם. לקחתי סיפור קצר שלו, 'התאומות', שמבוסס על סיפור אמיתי.

"שם הגיבורה הוא הדס והיא היתה אהובת נעוריו של סבא שלי. אני לא יודעת אם אני קרויה על שמה או לא, אבל זה הכה בי חזק שיש סיפורה על אשה שזהו שמה. זוהי בכורה עולמית ליצירה של סוצקבר על הבמה. זהו בעצם דיאלוג בין שחקנית לכנרת, לתזמורת ולווידיאו ארט". בני מר תירגם את הסיפור מיידיש. דורונה בן דור ביימה. דניאל גלאי כתב את המוסיקה. כנרת סולנית: ג'ני הוניגן.

איתמר זהר

פרס באיטליה לראובן מירן

הסופר, המתרגם והמו"ל ראובן מירן זכה ב"פרס אוסטנה", הניתן לסופרים ולמתרגמים הכותבים בשפות של מיעוטים תרבותיים. מירן זכה בפרס על מפעל תרגום של ספרי מופת וטקסטים מכוננים משפות אירופיות לעברית כחלק מהוצאת נהר ספרים.

בפרס השנה זכו גם הסופרת הצרפתייה האוקסיטנית אורליה לאסאק, הסופר והמשורר הבאסקי הארקאיץ קאנו, הסופר האקוודורי טובנטיאק קטאן הכותב בשפה השובארית המדוברת ביערות הגשם בדרום אקוודור, והסופר האיטלקי אנדריאה ניקולובצ'י הכותב בשפה הצ'ימברית, שפתו של מיעוט לשוני בחבל אלטו אדיג'ה בגבול איטליה-אוסטריה.

איתמר זהר

פותח המכתבים של צ'רלס דיקנס

פותח המכתבים של צ'רלס דיקנס (בתצלום) וכתב היד של "ארץ הישימון" מאת ת"ס אליוט עם הערות של עזרא פאונד הם רק כמה מהמוצגים בתערוכה "Years 100 Celebrating" המתקיימת בספרייה הציבורית של ניו יורק לרגל מאה שנה להיווסדה. זוהי הספרייה השלישית בגודלה בצפון אמריקה ואחת החשובות שבה

איתמר זהר

האם בוב דילן הוא משורר?

במחלקה לספרות אנגלית של אוניברסיטת בריסטול באנגליה נערך בשבוע שעבר כנס לכבוד בוב דילן במלאות לו 70 שנה. ההרצאה העיקרית היתה זו של מייקל גריי, שהיה הראשון לפרסם מחקר אקדמי על עבודתו של דילן, עוד ב-1972. כמו כן נשא דברים פרופסור דניאל קרלין, שמונה לאחרונה לפרופסור לאנגלית באוניברסיטה.

עד מהרה נסוב הוויכוח העיקרי בכנס על השאלה האם בוב דילן יכול להיקרא משורר. קרלין, מומחה לשירתו של רוברט בראונינג, טען שדילן אינו משורר. לדעתו, אילו שיריו של דילן היו מתפרסמים כשירה ולא כיצירות מוסיקליות "איש לא היה שם אליהם לב". עם זאת, אחדים מן הדוברים ניתחו את שיריו של דילן ממש כפי שהיו מנתחים שירים של בראונינג. אדריאן דיי, פרופסור לאנגלית מאוניברסיטת דנדי, ניתח את השיר "Man in the Long Black Coat" של דילן והשווה את הדמות הראשית לדמותו של השטן ביצירתו של המשורר ויליאם בלייק "נישואי העדן והשאול".

אלי אליהו

קרת וקשוע בין מקבלי אות ספר הפלטינה

לקראת יובל לשבוע הספר העברי שיתקיים השנה בין 15 ל-25 ביוני, פירסמה התאחדות הוצאות ספרים בישראל את רשימת הספרים שזכו בפרס ספר זהב וספר פלטינה בשנה שחלפה.

אות ספר פלטינה ניתן למחבר ולהוצאת הספרים על מכירת יותר מ-40 אלף עותקים. הוא הוענק השנה ל-17 ספרים, בהם ספריהם של אתגר קרת ("פתאום דפיקה בדלת", כנרת זמורה ביתן), אסף ענברי ("הביתה", ידיעות ספרים), סייד קשוע ("גוף שני יחיד", כתר), יאיר לפיד ("זיכרונות אחרי מותי", כתר), ויוכי ברנדס ("שבע אמהות", כנרת זמורה ביתן).

אות "ספר זהב" מוענק למחבר ולהוצאת הספרים על מכירת יותר מ-20 אלף עותקים, הוענק השנה ל-47 ספרים, בהם ספריהם של חיים באר ("אל מקום שהרוח הולך", עם עובד), ניר ברעם ("אנשים טובים", עם עובד), הנס פאלאדה (לבד בברלין", ידיעות ספרים), יורם קניוק (תש"ח", ידיעות ספרים), רוזלינד הורטון וסלי סימונס ("נאומים ששינו את העולם", מטר), חיים שפירא ("שיחות על תורת המשחקים" ו"על הדברים החשובים באמת", כנרת זמורה ביתן).

מיה סלע

אחרי שאתה מפרסם שלושה ספרים

"אחרי שאתה מפרסם שלושה ספרים וזוכה בבוקר ובפרסים רבים אחרים, זה קצת מקהה את העוקץ, ואת הרעב לשבחים"

קזואו אישיגורו ("שארית היום") ל"גרדיאן"

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ