אנסמבל המאה ה-21 בסדרה "תגליות" | אמש בקונצרט: להרוג להיט בטוח

נעם בן זאב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נעם בן זאב

מי שהכיר את היצירה "דיקלומים" לקול סולו של המלחין הצרפתי-יווני ז'ורז' אפרגיס, מסוף שנות ה-70 של המאה שעברה, חיכך ידיו בהנאה והתרגשות לקראת הביצוע שלה: נדיר לשמוע את היצירה הזאת, שדורשת וירטואוזיות קולית בלתי אפשרית עם שמיעה אבסולוטית, ועוד בהקשר תיאטרלי, בביצוע חי. כמה זמרות כבר מסוגלות לבצעה? "זמרות" - כי היצירה, ברוח "סקוונצה 3" של לוצ'אנו בריו, שמביאה את קול האדם עד לגבולותיו הרחוקים ביותר, אידיאלית בפי נשים, וכאן נועד לשיר אותה זמר.

מתי מעט בני מזל זכו לשמוע את "דיקלומים" בישראל לפני די הרבה שנים בביצוע הזמרת פיליס בריל-ג'ולסון: זה היה תיאטרון-מוזיקה מסעיר, בו הביאה הזמרת את קהל שומעיה להיסטריה של ממש, לעונג ולתדהמה, ובעיקר בדקלום מס' 9: הוא בנוי כמו "חד-גדיא", כשפרגמנט חדש מתווסף כל פעם לאלה שכבר דוקלמו, והזמרת שבה ומדקלמת אותם בסדר יורד עד לפרגמנט הראשון. בכל פעם שהגיעה בריל-ג'ולסון לאותו פרגמנט ראשון, המלה "Desire", מצא עצמו הקהל מתגלגל על הרצפה, דופק באגרופיו, צורח מצחוק, מתחנן להפוגה.

שלשום, בכל פעם שהגיע ניקולס אישרווד לאותו פרגמנט ראשון, העיקה הדממה בקהל. מפליא איך אפשר להרוג להיט בטוח כמו "דיקלומים" ולהפוך יצירה משגעת, מלאת הומור, מטורפת - לשיעמומון. קשה לזכור החמצה כל כך מהדהדת בקונצרטי "תגליות" כמו זו.

את הסולנית הצ'לנית אירית אסייאס, לעומת זאת, תמיד תענוג לשמוע. כאן, ביצירה החדשה "תנועות" של מנהל האנסמבל דן יוהס (מוזר: יצירה בשם זה כבר הולחנה בישראל, על ידי בטי אוליברו), התבלטה בצלילה היפה ובמסירות שלה. הקשר שלה עם הנגנית הראשונה יעל ברולסקי, לניצוח המרהיב בדיוקו של ז'ולט נאג', החמיא ליצירה הזאת, כפי שעשה האנסמבל גם ל"שאקון סרינגרה" של ג'ונתן הרווי לפתיחה.

אנסמבל המאה ה-21 בסדרה "תגליות". קונצרט סיום לעונה ה-20. מנצח: ז'ולט נאג'. סולנים: ניקולס אישרווד, בס-בריטון; אירית אסייאס, צ'לו. מיצירות ג'ונתן הרווי, אפרגיס, דן יוהס ומאוריסיו קאגל. מוזיאון תל אביב, 28.5

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ