בתו של אורי ליפשיץ ספדה לו בהלווייתו: "מתחת למעטה הקשיחות והבוטות היית רך"

מאות ליוו את האמן בדרכו האחרונה, חלקם הביעו ביקורת על המוזיאונים בישראל שהפנו לו גב. יורם קניוק: "עשו לו פה עוול נורא"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מאות אנשים ליוו את הפסל והצייר אורי ליפשיץ בדרכו האחרונה, בבית העלמין בקיבוץ גבעת השלושה, בו נולד.

אמנים, אנשי תרבות, פוליטיקאים, חברים ובני משפחה ספדו לו, אמרו עליו מלים יפות אך לא חסכו גם בביקורת על המוזיאונים בישראל בכלל ועל מוזיאון תל אביב בפרט, אשר הפנו לו את הגב ונמנעו מלתת לו מקום בלב לבה של סצינת האמנות.

על אף שהלוויה התקיימה בקיבוץ, הקבורה היתה דתית. "בחייך חיית כפי בחרת אך במותך תיקבר כיהודי", אמרה בתו ליאורה שחזרה בתשובה.

"היינו בעלי השקפות עולם שונות, אך נותרנו חברים קרובים בלב ובנפש", ספד לו אחיינו, הרב יותם שוהם. בתו הוסיפה כי "אבא שלנו היה אדם טוב. היית אנרכיסט, מהפכן ופילוסוף. עבורנו, המשפחה שלך, היית פשוט אדם טוב". היא ציינה בכנות את התבטאויותיו הקשות של אביה אשר עלו לו לא פעם במחיר כבד, והוסיפה שהאמת נבחנה כשעמד פנים מול פנים עם האנשים: "בין אם זה היה מלצרית, שכן, או שר בכיר, כולם היו שווים בעיניך. מתחת למעטה הקשיחות והבוטות היית רך, רך מאוד".

אחותו יעל, אשר גם לה וגם לאורי ילדים שחזרו בתשובה, סיפרה כיצד היו מתייעצים זה עם זו וכיצד בשונה ממה שנהוג היה לומר עליו, ליפשיץ היה "איש משפחה, חם ואוהב". היא סיפרה שאהב טכנולוגיה ומדע, ושגם על ערש דווי, כשנשאל על מה הוא חושב, ענה - על ליאונרדו דה וינצ'י.

מנגד היא ציינה כי אחיה תיעב פקידות ובירוקרטיה וסיפרה בהומור: "גם כשקיבל פרס והיו מתקשרים אליו בבקשה לשלוח קורות חיים, היה משיב 'עוד לא נתנו לי את הפרס וכבר הם רוצים שאעבוד בשבילם'". תשובה זו, כמו רבות אחרות, זיכו את ליפשיץ בן ה-75 במותו בכינוי "פרובוקטור".

באנשים שבאו לחלוק לו כבוד אחרון: שלום חנוך, אריאלה שביד ובנה עדו רוזנבלום, דוד טרטקובר, משה ניניו, מנשה קדישמן, הלית ישורון, שעיה יריב, גבי בראון, נתן זהבי ויאיר גרבוז.

בלטו בהיעדרם אוצרים ומנהלי מוזיאונים אשר לא בכדי זכו לקיתונות מפי זוכה פרס ספיר יורם קניוק: "עשו לו פה עוול נורא. מנהלי מוזיאונים ואנשי אמנות. אז הוא פתח את הפה ואמר דברים, זה לא שייך לאיזה אמן הוא. במשך חודשים התחננתי ממוטי עומר, מנהל מוזיאון תל אביב, לראות את עבודותיו. לאחר שלושה חודשים הוא הגיע לכמה דקות והלך".

עוד הוסיף קניוק כי "הצעתי שנציב את ארונו של אורי ברחבת מוזיאון תל אביב ושיעברו על פניו, אמרו לי מהמוזיאון 'זה חסר תקדים'. מה זה חסר תקדים? איש מת זה חסר תקדים?".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

חסון. נמצאת שלב אחד לפני האשמת בנט בכך שהוא מחריש במבה

רגע לפני שכבר לא יהיה במי לחבוט, איילה חסון שפכה את כל הזעם שלה

מחאה מחוץ לבית המשפט העליון בארה"ב, שלשום. גם למי שמסתכלים על ארה"ב מבחוץ, זוהי התפתחות קשה לעיכול

גם במדינה שמזוהה עם חירות, השמרנים יכולים להשיב את הגלגל לאחור

ג'ונתן, צב אלדברה שלפי ההערכות גילו בין 160 ל-190 שנה. איבד את חוש הריח וחוש הראייה

כולם חייבים להזדקן? אצל הצבים האלה, ייתכן שהתשובה היא לא

מחאת הדיור מול הכנסת. הממשלה הנוכחית לא פעלה בנחישות להורדת מחירי הדירות

מי אשם ביוקר המחיה? אלה הנושאים החמים בבחירות הקרובות

איור משנות ה— 50 .
משהו מסתורי
מתרחש במהלך טיסה
שגרתית

זה ספר שהוא בעצם סדרת נטפליקס. לא שרדתי מעבר לפרק הראשון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ