ועדת החינוך: להקפיא פיטורי יצחק טוניק

הוועדה דנה בהדחת מפקד גלי צה"ל וקבעה שהיתה "בלתי תקינה". שידור החסויות בתחנה אושר בקריאה ראשונה

גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי איזיקוביץ

ועדת החינוך של הכנסת דנה אתמול בבוקר בהדחתו של מפקד גלי צה"ל יצחק טוניק. בדיון, שהתקיים לבקשת ח"כ נחמן שי וח"כ דני דנון, קבעה הוועדה כי ההחלטה לסיים את תפקידו של מנהל תחנת הרדיו היתה "לקויה ובלתי תקינה". הוועדה קראה לשר הביטחון אהוד ברק להקפיא את ההדחה עד לקבלת החלטה שאינה נסמכת על שיקולים זרים.

לפני כשבועיים, בשעה שנערך אירוע הפרישה של דובר צה"ל היוצא אבי בניהו, התקבלה הודעה מטעם לשכת שר הביטחון, על הקמת ועדת איתור להחלפת מפקד התחנה. טוניק, שהיה נוכח באירוע באותה העת, קיבל את ההודעה על הדחתו מעיתונאים.

קצין חינוך ראשי, תא"ל אלי שרמייסטר, ציין בדיון כי לא היה שותף להחלטה להדיח את טוניק והסביר כי מקור ההדחה הפתאומית הוא בתהליך דיווח משובש של הצבא. ח"כ דנון אמר כי "שר הביטחון יצר אפקט מקפיא ולא רק מצנן על כל הכתבים והעורכים בתחנה. לא ניתן לשר הביטחון להפוך אותה לתחנה שסרה למרותו". ח"כ שי הציע לעגן את מצבה של התחנה בחוק כדי "שלא תושפע מתיאבונם ההולך וגובר של פוליטיקאים לאגור עוד ועוד כוח".

מאוחר יותר אישרה מליאת הכנסת בקריאה ראשונה את הוראת השעה בעניין שידור החסויות בתחנת גלי צה"ל. הדיון במליאה חרג מהעניין הכלכלי והפך לזירת ניגוח נגד ברק. חברי הכנסת, שהצביעו לטובת המשך שידור החסויות בתחנה ברוב של 28 ח"כים וללא מתנגדים או נמנעים, יצאו להגנת תחנת הרדיו ומתחו ביקורת קשה נגד שר הביטחון.

כ-45% מתקציבה השנתי של גלי צה"ל מתבסס על שידור חסויות ותשדירי שירות, עניין המוסדר באמצעות הוראת שעה. תוקפה של הוראת השעה פג לפני כשלושה שבועות, והצעת חוק בעניין נדחתה על ידי ועדת השרים לחקיקה. הדבר נדון שנית בישיבת הממשלה, אז הוחלט להקים ועדת שרים לעניין ולהביא את הארכת תוקף הוראת השעה בפני הכנסת.

אמש במליאת הכנסת מרבית הדוברים דיברו דווקא על פיטוריו של טוניק, תוך שהם קושרים בין המהלך לניסיונותיו לכאורה של ברק לשלוט בתכנים ובנימת הביקורת של התחנה. ח"כ מגלי והבה השווה את התנהלותו של שר הביטחון לנעשה בסוריה. ח"כ דב חנין טען כי "שר הביטחון מתנהל כמו מהדורה מקומית של ברלוסקוני (...). לברלוסקוני יש יותר כסף והוא מצליח לרכוש כלי תקשורת. ברק נוהג כמו ראש הממשלה. אם לראש הממשלה יש עיתון ?ביביתון', למה שלברק לא תהיה תחנת רדיו ?ברקתון'".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ