והיי לי אם ואחות: הסדרה "אחיות" חוזרת למסך

היא נחשבת לאמא הטלוויזיונית של "הורים במשרה מלאה" ואפילו "סקס והעיר הגדולה". הסדרה "אחיות", שלאחרונה מלאו 20 שנה לעלייתה, משודרת שוב בארץ ומאפשרת הצצה לתחילת הקריירה של ג'ורג' קלוני

רותה קופפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רותה קופפר

בפרקים המשודרים השבוע של הסדרה "אחיות" מתמודדת ג'ורג'י על תפקיד פוליטי בבית הספר של ילדיה. "את מנסה להציג את משפחתך כמשפחה מסורתית", אומר לה יועץ חיצוני למשפחה, "אבל אין שום דבר מסורתי במשפחה שלך. אמא שלך היתה אלכוהוליסטית, שתי אחיותייך חלקו אותו בעל, אחות אחרת נתנה חסות לתערוכה שחבר מועצת העיר סגר בתואנה שהיא פורנוגרפית והיא הציגה תמונות עירום של אחות אחרת". וזה לא הכל, כמובן.

במשך שש העונות שבהן שודרה הסדרה בתחילת שנות ה-90 היו התרחשויות דרמטיות ביותר. הסדרה, שבימים אלה מלאו 20 שנה לעלייתה, משודרת כעת שוב בכל ימות השבוע בהוט פאמילי וביס בייס. היא מספרת על ארבע אחיות, שאביהן כל כך רצה שיהיו בנים לכן קרא להן בשמות גבריים - אלכס, טדי, פרנקי וג'ורג'י.

הסדרה, שהאחיות בה חיו בשכנות זו לזו, היתה מציאותית, אבל מציאות כמו בטלוויזיה. כך למשל, במשך השנים אחת האחיות חשבה שבעלה הרופא הפלסטיקאי בוגד בה אבל התברר שהוא בעצם רק נוהג ללבוש בגדי נשים. אחר כך התברר שהוא גם בוגד בה; בנה של אחת האחיות חלה בסרטן ואחר כך אחת מהן לקתה במחלה; אחות אחת נישאה לבעל של אחות אחרת (אחרי שהם נפרדו). הקודמת נכנסה להריון ממנו כשהוא כבר היה עם האחות השנייה.

מה עוד? ובכן, הרבה. אחות אחת שלא יכולה להרות ביקשה מאחרת שתהיה הפונדקאית שלה. זה היה כל כך יוצא דופן, שמפיק הוליוודי (בתוך הסדרה) ביקש לעשות עליהן סרט לטלוויזיה. הסרטן חוזר - לא לבן של אחת האחיות, אלא לאחות אחרת - והיא מעלה מופע סטנד-אפ עליו. והסרטן חוזר שוב - עם עוד אחות, שהתגלתה פתאום. ויש גם עניינים פחות סנסציוניים - אחת האחיות נפרדה מבעלה, אחרת מתגרשת, אחת האחייניות נאנסת. ועניינים יותר סנסציוניים - ג'ורג' קלוני מגלם את הבלש המשטרתי החוקר את המקרה. כל זה על קצה המזלג, כי היו עוד התרחשויות למכביר.

אפשר לספר את כל זה מבלי לקלקל את ההנאה מהסדרה. ראשית, משום שזה נמסר קצת במעורפל. שנית, כי היופי של הסדרה הוא הדיאלוגים בין הדמויות ולאו דווקא ההתרחשויות האלה. שלישית, יש להניח כי רוב הצופות בסדרה זו כיום הן מי שנהנו ממנה אז והעלילות מוכרות להן. קהל יעד טיפוסי חדש לסוג כזה של דרמה בוודאי יעדיף את הגרסאות העכשוויות של המשפחות המורחבת כמו "אחים ואחיות" ו"הורים במשרה מלאה", שמצולמות ב-HD ולא נראות כאילו צולמו בעדשה מרוחה בווזלין.

כמו תמיד כאשר מדובר בסדרת עבר אהובה - והצפייה המחודשת בה מדגישה עד כמה היא ישנה - עולה מבחן הזמן. האם "אחיות" עומדת במבחן הזמן? התשובה חיובית. היא טובה וגרועה כפי שנחשבה אז. כאשר מפסיקים להתפעל מהתסרוקות המעוצבות מדי, הכריות בכתפיים בכל חליפה/ חולצה/ גופייה, הבגדים בצבעים העזים והחגורות העבות, נותרים עם סדרה כתובה היטב (רון קוון ודניאל ליפמן יצרו אחר כך את "הכי גאים שיש" וסדרה אהובה אחרת, "הזינוק לאתמול"). גם לפני 20 שנה, בעולם טלוויזיוני שבו HBO בעיקר שידר קרבות איגרוף, התקבלה הסדרה הזאת בביקורת מסוימת. אפילו מעריצותיה, שאהבו את הדינמיקה המשועשעת והמשחק הזורם והעדכני של השחקנים, לא יכלו שלא ללעוג לגודש המלודרמה.

זאת לא היתה אופרת סבון, אפילו לא אופרת סבון לשעות ערב כמו "שושלת", אלא דרמה משפחתית כמעט מציאותית, על אמריקה הדמוקרטית והנאורה (ממשיכת דרכה של "שלושים ומשהו"). במצע של ג'ורג'י (פטרישיה קלמבר, "שלושים ומשהו"), המתמודדת על תפקיד בכיר בתחום החינוך, היא דורשת להתיר למורה חולה באיידס ללמד בבית הספר. הבעיות של המשפחה הזאת לא רק צמחו מתוך צורך מלודרמטי אלא גם נועדו להדגיש כי אין מדובר במשפחה מושלמת בנוסח הסיטקומים כ"משפחת קוסבי" שרווחו בשנות ה-80. או במלותיה של ג'ורג'י, המשיבה לאותו יועץ שהצביע על החולשות במשפחתה, "אני לא מאמינה במשפחה מושלמת מהאגדות".

הסדרה, שנפתחת בפתיח בשחור לבן, שבו משולבות האחיות כבוגרות בהווה ובצעירותן (נדמה שיוצרי "הורים במשרה מלאה" עשו לו מחווה בפתיח הסדרה שלהם), כמעט תמיד התחילה בשיחת בנות בסאונה, כשהאחיות עטופות במגבות. בהמשך הפרק ישנם גם פלאשבקים לאחיות בצעירותן - לעתים קרובות מסבירות יותר מדי - כמו למה פרנקי לא מחזירה לטדי את החפתים של אבא שלהן. כי לפי הפלאשבק אלה מזכירים לה את אביה המת. אהה.

הסכסוך ביניהן ייפתר במהרה, כמו שסכסוכים בטלוויזיה האמריקאית נוטים להיפתר. היא הרי לקחה ממנה כבר דברים גדולים יותר מזוג חפתים - בעלה, למשל. "אחיות" אינה רק על אחווה ועל אחיות אלא גם על אמהות ובנות - היא נעה גם על קו בין-דורי של סבתא-אם-בת. היא מתארת יחסי נשים שאינן בהכרח קרובות משפחה. לכן, במידה רבה היא האם הטלוויזיונית של סדרות כמו "בנות גילמור", אבל גם של "סקס והעיר הגדולה" וקצת פחות מזה "עקרות בית נואשות" (שהיא קאמפית יותר). כעת מעלה ערוץ VH1 את סדרת הדרמה הראשונה שלו, "Single Ladies", על נשים באטלנטה בהפקת השחקנית קווין לטיפה.

הנשים של "אחיות" ממשפחת ריד מווינטקה שבאילנוי, שונות זו מזו - אלכס (סוזי קוורץ, כעת ב"מייק ומולי") היא אשה עשירה שלכאורה כל מה שמעניין אותה זה דברים חיצוניים; טדי (סילה וורד, שאחר כך שיחקה תפקיד בסדרת משפחה דומה, "להתחיל מחדש" של יוצרי "שלושים ומשהו") היא אמנית בנפשה, מאוד לא ממוסדת; ג'ורג'י היא אם הפרוורים עם המשפחה למופת (פטרישיה קלמבר, "אחת שיודעת" ו"האשה הטובה"); ופרנקי (ג'וליאנה פיליפס, שעזבה את עולם המשחק) היא אשת עסקים יאפית, המכינה פסטה בלופט עם עיצוב עדכני של לבני זכוכית וקורות פלדה. אבל הכימיה ביניהן היא שכובשת לב.

פשע מן ההווה

אחרי שבשבוע שעבר שודר גמר "אמריקן איידול 10", שנת הטלוויזיה ברשתות השידור הסתיימה באופן רשמי והחל זמן הסיכומים. לפי האתר "דדליין", שדירג את 140 התוכניות הנצפות על ידי הקהל המבוקש (בני 18 עד 49), ניכר כי סדרות פשע שמפיקה רשת סי-בי-אס (שלה 16 מתוך 25 התוכניות הנצפות ביותר) וסדרות ריאליטי ממשיכות להוביל את הטבלאות. "אמריקן איידול" עדיין בראש הטבלה, אחריה "רוקדים עם כוכבים". בין תוכניות הריאליטי האלה, שהן בעצם תחרויות כישרונות ומופעי בידור, לסדרות הפשע המובילות ניצב לו במקום טוב באמצע משחק הפוטבול עם 21 מיליון צופים בממוצע. אחר כך לפי הסדר הבא נצפות "אן-סי-איי-אס" ו"אן-סי-איי-אס: לוס אנג'לס", "המנטליסט", "מחשבות פליליות" ו"סי-אס-איי".

עוד כמה נתונים: צ'אק לורי מוביל גם השנה בתחום הקומדיה, אבל לא עם הסדרה "שני גברים וחצי" שממנה פוטר צ'ארלי שין, אלא עם "המפץ הגדול". ונתונים כלליים על מצב הצפייה בטלוויזיה השנה - כמעט כל התוכניות שהגיעו לעשירייה הפותחת של הטבלה נהנו מנתוני צפייה גבוהים יותר משנה שעברה, חוץ מ"המנטליסט" ו"סי-אס-איי". כך שמצב הטלוויזיה אינו גרוע כפי שניבאו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לפיד. הכי ישראלי כי מסאפר יטא מצלצל לו מוכר, אבל הוא לא יזכור בדיוק מאיפה

מה ישראלי בעיני? יאיר לפיד. הוא תמצית השחצנות וההכחשה

ליעד. ממשיך להיות תמים

חתונמי טמנה מוקשים לזוג החלש ביותר, וכצפוי הוא התרסק על המסך

סלט "אורז" בר, קישואים ונענע

ליד המנה העיקרית, או במקומה: 16 סלטים עם אורז שהולכים טוב עם קיץ

חגית משולם

אחרי שנים של המתנה לדיור ציבורי, שתי אמהות נואשות עשו צעד קיצוני

חסון. נמצאת שלב אחד לפני האשמת בנט בכך שהוא מחריש במבה

רגע לפני שכבר לא יהיה במי לחבוט, איילה חסון שפכה את כל הזעם שלה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ