עיירה בדרום, יום שישי בערב

רותה קופפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רותה קופפר

הערב שבה למסך של יס דרמה הסדרה "אורות ליל שישי" בעונתה החמישית והאחרונה. דרמת נעורים למבוגרים יפהפייה זו על טקסס אינה זוכה כאן למספיק צופים. שני הפרקים הראשונים של העונה החדשה אולי לא יסבירו למצטרפים החדשים מדוע הדרמה על עיירת דילון, שכל כולה סובבת סביב פוטבול בבתי ספר התיכוניים במערב העיר ובמזרחה, טובה ומרגשת כל כך, אבל היא בהחלט כזאת. האם אפשר בכלל להצטרף בשלב מאוחר זה לסדרה? כן, אבל חבל. עולם התוכן של היום מאפשר לצפות בגרסאות די-וי-די ואחרות של הסדרה מתחילתה, וכך עדיף.

הסדרה מתארת את אמריקה הדרומית והכפרית/פרווריית מבלי ללעוג לה (כמו "לגדל את הופ") ומבלי להאדיר אותה ("נשות הקבע"). היא מציגה את העיירה הקטנה על אנשיה הקטנים והגדולים. זו אמריקה שבה לא רק שהבנים משחקים פוטבול והנשים הן מעודדות, אלא שהתקופה הזאת של התיכון היא השיא של החיים. זה גם מקום שהאבות משרתים בצבא ובעיראק, והחלום של רבים מהצעירים בו הוא לברוח לאחת הערים הגדולות ברגע שרק יוכלו.

נכון שבאופן יחסי למקום הזה ולטקסס בכלל, יש הרבה יותר מדי שחקנים יפים ורזים בדילון, אבל הסדרה גם מציגה עולם מגוון ומרובד. יש בה יופי (המצולם באופן קולנועי), חברות נוגעת ללב, אהבה למקום ולאנשים שבו, דמויות אהובות ושחקנים המעבירים אותן בצורה מכובדת.

בשלוש העונות הראשונות נדמה היה שליוצרים ג'ייסון קייטימס ("הורים במשרה מלאה") ופיטר ברג היה חשוב לנתץ את כל הדעות הקדומות שיש לקהל על טקסס. אך בעונה הרביעית הם גם העזו להתמודד עם חלק מהדעות הקדומות שהן מבוססות, כמו יחס שמרני לנושאים דוגמת הפלה מלאכותית.

בעונה החמישית נמצאות הדמויות בסדרה בתקופה של שינוי. בני המשפחה המרכזית בסדרה, זו של המאמן אריק (קיילי צ'נדלר) ואשתו תמי (קוני ברייטון), נפרדים מבתם ג'ולי, שנוסעת למכללה, שם היא מתמודדת עם החיים במעונות. גם לנדרי, הנער החנון הכובש, עוזב ללימודים במקום רחוק. טים ריגינס נמצא בכלא, מרצה עונש שספג בשביל אחיו ומחכה לצאת לחופשי. המאמן הצליח עם הקבוצה בעלת הסיכויים הנמוכים יותר בשנה שעברה כשהחדיר בשחקניו שאפתנות בעזרת אמירתו הקבועה: "עם עיניים צלולות ולב מלא לא מפסידים". אך לא ברור שזה עוזר להם ולו בעיירה.

הפרקים הראשונים של העונה פחות טובים בגלל כמה חריקות של אמינות בסדרה, שברגעיה הטובים ממש נותנת הרגשה כאילו מדובר ביצירה דוקומנטרית. אחת הבעיות בעונה קשורה לדמותה של תמי, החוזרת כעת בגרסה מטופשת של עצמה. היא מגיעה כיועצת החדשה של בית הספר במזרח העיר ונוהגת בחוסר רגישות בחדר המורים. חוסר הטקט שלה, המנכר אותה מעמיתיה, כל כך לא אופייני לאשה, שהוכיחה את עצמה כאשת חינוך אמיצה ויצרה יחד עם בעלה את אחד הזוגות המרשימים בטלוויזיה העכשווית. כך שלצופים הוותיקים בסדרה קשה לקבל את התמורה. אך גם כך מדובר בסדרה נהדרת, שבמשך פרקיה המעטים שנותרו תתחיל בתהליך הסגירה של כל החוטים שנפתחו בה.

"אורות ליל שישי". יס דרמה, 21:15

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ