מול אתגרים ענקיים

רביעיית כלי הקשת "אביב" בהרכבה החדש. מוזיאון תל אביב

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חגי חיטרון

עוד לא נרגענו מסערות תחרות רובינשטיין, על שלל שיאיה, שרובם התרחשו באולם רקאנטי במוזיאון תל אביב, וכבר נחת באותו אולם קונצרט קאמרי מבטיח מאוד (אבל הפעם האולם מוחשך כדי "ליצור אווירה", אמצעי שהח"מ לפחות, ממש אינו מתפעל ממנו, בלשון המעטה). מדובר ברביעיית "אביב" הוותיקה (15 שנה!) בהרכבה החדש: הכנרים סרגיי אוסטרובסקי ויבגניה אפשטיין, כמו תמיד, ולצדם ויולן חדש וצ'לן חדש. פעם "אביב" היתה שלוש נשים וגבר בראש, כיום אשה ושלושה גברים, והגבר (אוסטרובסקי) עדיין בראש.

זו היתה תוכנית שאין כמעט למעלה ממנה, במעלות המוזיקה הקאמרית: הרביעייה אופוס 76 מס' 1 של היידן, שכולה פלאי חן ותחכום, הרביעייה בסול מג'ור של שוברט בסיום (שאפשר לראות בה מין התמודדות של שוברט עם צלו הכבד של בטהובן), ורביעייה מעניינת של שוסטקוביץ' בתווך (מס' 13, שאינה אמנם משיאיו).

הנגינה ששמענו מעמידה מדרך הטבע שאלה שאי אפשר, למען האמת, לענות עליה ברצינות גמורה, והיא: האם הצליל של תלכיד "אביב" החדש שקול למה ששמענו בהרכב הקודם. התשובה: קשה מאוד לדעת, מאחר שחלף זמן ומדובר בהשוואת התרשמות עכשווית לזיכרונות. בכל זאת: להתרשמותי, הצליל החדש עדיין אינו מעפיל מבחינת רכות הסאונד לבדה למה שזכור לי מהעבר של "אביב". אין בכך כדי לומר שלא שאבתי הנאה רבה מהקונצרט, שאחד מלקחיו היה מעין הדגמה כמה קשה לנהל את הקטעים האטיים ברביעייה הגדולה של שוברט, לעומת הקטעים ש"רצים" וכמו מובילים את עצמם. ביצוע הפרק הראשון, למשל, הראה בבירור את הלבטים הכרוכים בהגשת כל פראזה. למשל, עד כמה מותר להאט בתחילה, כדי ליצור מתח. אי אפשר לסיים דיווח זה בלי לציין את נגינתו רבת ההשראה וה"חופשית" מבחינה ריתמית של אוסטרובסקי בהזדמנויות שבהן איפשר לו זאת היידן, בתחילת הקונצרט. אלה היו הרגעים להתפעל מהם.

רביעיית כלי הקשת "אביב" בהרכבה החדש. מוזיאון תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ