מעשה נורא במדינת חוק לא קדושה

מיכאל הנדלזלץ - צרובה
מיכאל הנדלזלץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיכאל הנדלזלץ - צרובה
מיכאל הנדלזלץ

את המעשה הנורא מספר ספר מלכים א', על מלך שחושק בכרם שכנו, אבל אין בו די רוע כדי לגזול אותו לבד, ולכן אשתו בשם הממלכה גוזלת את הכרם, רוצחת את בעליו ושולחת את המלך לרשתו. המקרא מספק גם את הלקח: הגוזלים והרוצחים נענשים.

יעקב שבתאי הפך ב-1979 את הסיפור למחזה על מנגנון שלטוני רקוב ומושחת, וגם נהנתן. סיפור גזילת הקרקעות מבוצע אגב אכילה ושתייה. אינני יודע אם כשכתב את המחזה התכוון שבתאי לכיבוש ולחברה הישראלית. הסיפור בפני עצמו, במקור ובגרסה הדרמטית, יש בו די כדי לגרום לצופה להרבה הרהורים. על כך שהאשה היא המנוולת, ועל כך שהמסוכנים ביותר הם אלה שלא מוכנים לעשות רע בעצמם, אבל מוכנים ליהנות מפירותיו, ובלבד שזה יהיה כחוק, ולטובת המדינה.

עד כאן הכל בסדר, וגם עיצוב הבמה המודרנית, והמשחק של כל הדמויות משכנע, ואפילו משעשע ולא נורא מזעזע: נילי רוגל כביץ' מלכותית, קצת נערתית, אבל לא תמימה, יהויכין פרידלנדר כמלך חלשלוש שיודע לנצל את חולשתו, לירון ברנס כיועץ נבל קומי ואריה צ'רנר כיועץ משפטי חלקלק, יוסי עיני בתפקיד הקורבן, ואריה וולף כמלצר ואיש ביטחון.

כשמעצבים את העלילה לימינו ולמקומותינו יש פירושים מתבקשים. נכון אמנם שאיזבל לא נראית כאחת מנשות מנהיגנו, ואף אחד מהם לא היה או הינו תמים או מיתמם כמו אחאב, אבל יועצים דתיים כמו אליקים אנחנו מכירים. לעומת זאת אני לא משוכנע שנבות חייב להיראות פלסטיני, ובוודאי לא היה נחוץ צילום של הולילנד מעבר לחלון, מה שהיה ה"שוס" הגדול של ההצגה, והוא לא באמת לעניין. כוחו של המשל הזה על נבלת השלטון לא זקוק שיאכילו את הקהל בכפות פרשנות אקטואלית.

לא שזה מחזה שמלמד אותנו משהו שלא ידענו. אני בספק אם הוא יזעזע את הצופים שקוראים עיתון יומי. הוא עשוי לשכנע את הקהל ששחיתות ונבזות שלטונית זה עניין די מבדר, ושלא המצאנו שום דבר חדש.

החאן מעלה את "אוכלים" מאת יעקב שבתאי. עיצוב במה: פרידה קלפהולץ-אברהמי. תאורה: רוני כהן. בימוי: מיכאל גורביץ'.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ