אחרי חג המוזיקה והלילה הלבן: צרפת יוזמת פסטיבל שנתי לאמנות

מאות הרצאות, סרטים על תולדות האמנות ויריד ספרים

ספי הנדלר - צרובה
ספי הנדלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ספי הנדלר - צרובה
ספי הנדלר

מי שהמציאו את "חג המוזיקה", את "הלילה הלבן" ועוד אירועי תרבות המוניים אחרים שהועתקו ושוכפלו ברחבי העולם, עושים זאת שוב. שר התרבות של צרפת, פרדריק מיטראן, הודיע כי צרפת תארגן מדי שנה באביב "פסטיבל תולדות האמנות".

ההחלטה התקבלה לאחר ההצלחה של המהדורה הראשונה של הפסטיבל, שנערכה בעיר פונטנבלו שליד פאריס. "המפגש הזה הוא רגע מכריע בכך שהוא מעניק הכרה למקום החשוב שתופסת ההיסטוריה של האמנות בחיים התרבותיים והאינטלקטואליים של צרפת", אמר השר מיטראן בדברים שנשא בפני הנוכחים בפסטיבל בפונטנבלו.

חקר תולדות האמנות מניב אמנם מדי שנה אלפי כנסים וימי עיון ברחבי העולם, אך היוזמה הצרפתית הראשונה מסוגה שמה לה למטרה לאחד בין המחקר האקדמי לבין העניין הפופולרי באמנות. לכן הוזמנו מאות חוקרים צרפתים וזרים להשתתף באירוע שננעל בראשית השבוע בתום שלושה ימים. המשתתפים קיימו מאות הרצאות, דיונים ומפגשים והכניסה לכולם היתה חינם. בנוסף לכך הוקרנו סרטים בנושא אמנות ונערך יריד ספרי אמנות.

האתר שנבחר לארח את הפסטיבל הוא הארמון הנודע בעיר פונטנבלו שמדרום לפאריס. הבחירה היא כמובן סמלית: הארמון שימש במחצית הראשונה של המאה ה-16 את "מלך הרנסנס" הצרפתי פרנסואה הראשון. המלך הצרפתי היה אחד מגדולי פטרוני האמנות של תקופתו, ובחצרו הלך לעולמו רב האמן האיטלקי ליאונרדו דה וינצ'י (שהשאיר אחריו בצרפת את יצירתו "המונה ליזה", השמורה עד היום במוזיאון הלובר).

הארמון בפונטנבלו, שעל העיטור שלו עמלו גם אמנים איטלקים, הוא אם כן הבחירה המושלמת לארח את הפסטיבל הייחודי ואת המדינה שהוזמנה להיות אורחת הכבוד של האירוע, איטליה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ