נומו, עיניים יגעות

פסטיבל ישראל: אנסמבל פלורילגיום מאנגליה והזמרת ג'יליאן קית'

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חגי חיטרון

שיר הערש המערסל "נומו עיניים יגעות/ שקעו אל רכות ברוכה" (מתוך הקנטטה מס' 82), בקולה הלירי של הזמרת ג'יליאן קית', היה אחד השיאים בקונצרט של אנסמבל הבארוק "פלורילגיום", שישה נגני כלי מיתר בהנהלת נשפן - החלילן אשלי סמית'. האנסמבל הגיש אמש בירושלים זר ערסולים ופינוקים בארוקיים - מוויוואלדי דרך פרגולזי, הנדל ופרסל - ועד באך.

הזמרת הקנדית קית' ניחנה בקול נעים, אך ליקוי קל בהגשתה הוא הימנעות מהיגוי מובלט, חתוך, שמחזק את ההבעה. יתכן גם שהיא נשמעה (באופן לא פרדוקסלי) ברורה יותר דווקא כ"מתווכת מיקרופון", כלומר בהקלטה או בשידור חי ברדיו; באולם "הנרי קראון" יצא קולה הרך אוורירי יתר על המידה. בנימה מוגזמת אולי אפשר לומר כי היא מדגימה איך עשרה קבין נעימות עלולים ליצור ציפייה לקצת "התפרעות" קולית כוחנית.

אשר לקנטטה המפורסמת הזאת בכללותה: היתה זו למיטב זיכרוני הזדמנות נדירה שבה הופקה בקונצרט פומבי בארץ היצירה בגרסה לחליל, מיתרים וסופרן (במקום אבוב, מיתרים ובאס). הביצוע היה עדין-מתוחכם, וכתרו הנגינה רבת ההשראה של החלילן סמית'. זכינו לקבל גרסה מעניינת של ההתפלספות הבאכית הנעלה על החיים, המוות ובקשת השלווה.

השיא השני בתוכנית היה אף הוא מפריו של באך: קטע הסולו הארוך לצ'מבלו בתוך הפרק הראשון של הקונצ'רטו הברנדנבורגי החמישי. נגן הצ'מבלו אריק דיפנאר כמו המיר את הקטע הזה ממפגן של וירטואוזיות לניסיונות למצות את מלוא אפשרויות ההבעה מכלי שעלול להיתפס מוגבל, באוזניים מודרניות. שינויי הטמפו שנקט נעו בין מעניין ומשכנע למנייריסטי מוגזם ואודה כי תפיסה וירטואוזית נטולת פשרות בקטע זה עדיין משכנעת אותי יותר. השורה התחתונה, חרף ההערות וההסתיגויות: זה היה אחד הקונצרטים הבארוקיים המעודנים ביותר שהתרחשו בארץ בשנים האחרונות.

פסטיבל ישראל: אנסמבל פלורילגיום מאנגליה והזמרת ג'יליאן קית'. אולם הנרי קראון בירושלים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ