הסופר הספרדי חורחה סמפרון מת בגיל 87

הסופר זוכה פרס ירושלים היה חלק מתנועת ההתנגדות הצרפתית לנאצים ונשלח לבוכנוואלד. הוא ייקבר בפאריס - שם שהה רוב חייו

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיה סלע
מיה סלע

הסופר, התסריטאי והמחזאי הספרדי חורחה סמפרון מת שלשום בפאריס בגיל 87. נכדו, תומס לנדמן, מסר כי הוא מת בשנתו "בשלווה מוחלטת".

סמפרון נולד במדריד ב-1923, אך חי רוב חייו בצרפת. אביו היה פוליטיקאי בכיר וסבו מצד אמו היה ראש ממשלת ספרד. משפחתו התיישבה בצרפת לאחר מלחמת האזרחים הספרדית. במלחמת העולם השנייה סמפרון לחם במסגרת תנועת ההתנגדות הצרפתית לנאצים ונתפס על ידי הגסטאפו. הוא נשלח למחנה הריכוז בוכנוואלד, ממנו שוחרר בתום מלחמת העולם.

ספרו "הכתיבה או החיים" (הספריה החדשה) עוסק בחוויית השחרור וההישרדות של אדם שחצה את המוות ומנסה לשוב אל החיים. מלבדו ראו אור בעברית גם "המסע הגדול" (ספרית הפועלים), "המת הדרוש" (כנרת זמורה ביתן), ו"עשרים שנה ועוד יום" (הוצאת עברית).

סמפרון, שיקבל ב-1997 את פרס ירושלים, כתב 22 ספרים ו-16 תסריטים. הוא שיתף פעולה עם הבמאי הצרפתי אלן רנה וכתב את התסריטים ל"סטאוויסקי" (1974) ו"המלחמה נגמרה" (1966), עליו היה מועמד לפרק האוסקר. כמו כן, כתב סמפרון את התסריט לסרטו של קוסטה גאברס "הווידוי" (1970) ו"Z" (1969), שגם עליו היה מועמד לאוסקר.

הסופר הספרדי התמיד כל חייו לקדם ולתמוך בערכי השמאל, אך אמר לקראת סוף ימיו כי כמי שחווה את הנאציזם והסטאליניזם, הג'ונגל של השוק החופשי עדיף בעיניו על גן החיות של הטוטליטריות.

כשהדמוקרטיה הספרדית השתקמה, סמפרון הפך לדמות מרכזית בה. הוא חזר למדריד ומונה לשר התרבות של ספרד מטעם המפלגה הסוציאליסטית. סמפרון כיהן בתפקידו מ-1988 ועד 1991, לאחר מכן שב לפאריס והתמקד בכתיבה.

נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, היה בין הרבים שספדו לו אתמול. סרקוזי סיפר שסמפרון היה דמות טוטאלית, ומהסופרים הפעילים ביותר במאה העשרים. הנשיא עוד ציין שהוא היה אחד המשתתפים האחרונים "בתקופה טראגית אך מבריקה בהסטוריה האינטלקטואלית והספרותית במדינתנו". מארמון האליזה נמסר עוד כי "סמפרון בחר בצרפת כמולדת, כמו שעשו לפניו סמואל בקט ואמיל סיוראן".

ראש ממשלת ספרד, חוסה לואיס רודריגס ספאטרו, אמר "על כולנו לזכור ולחלוק לו כבוד וכולנו מצטערים על לכתו. סמפרון ייזכר בהיסטוריה כאחד הדמוקרטים מהשורה הראשונה באירופה ובספרד". הסופר הפרואני וחתן פרס נובל, מריו ורגאס יוסה, אמר שסמפרון היה "סופר נפלא, מסאי גדול ואירופי עם ראייה על לאומית".

נכדו של סמפרון מסר כי ייקבר ביום ראשון בבית קברות בפאריס, בה שהה רוב חייו, ולא בספרד בה נולד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ