לפני ואחרי החומה - הצצה קולנועית לחיי הקהילה הגאה בברלין

היכרויות באינטרנט, מסיבות חסרות בושה וחיי ההומואים במזרח גרמניה רגע לפני הפלת החומה - אלה כמה מהנושאים העומדים במרכזם של סרטים על ברלין, שיוקרנו החל בשבת בפסטיבל הקולנוע הגאה בתל אביב

אבנר שפירא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבנר שפירא

האנשים שבאו ב-9 בנובמבר 1989 לבית הקולנוע אינטרנציונל בשדרות קרל מרקס במזרח ברלין, שם התקיימה הקרנת הבכורה של "לצאת מהארון", ידעו מראש כי הם עומדים לצפות ביצירה בעלת חשיבות היסטורית, מפני שזה היה הסרט הראשון בתולדותיה של מזרח גרמניה הקומוניסטית שעסק במישרין בהומוסקסואליות. ואולם, ההקרנה הופסקה באמצעה כדי לבשר לצופים כי היסטוריה מתחוללת באותה עת לא רק על בד הקולנוע: המשטר המזרח-גרמני הכריז באותו ערב על פתיחת הגבולות בין מזרח ברלין למערבה. למרות ההודעה הדרמטית, רוב הנוכחים העדיפו להישאר באולם ולצפות בהמשך הסרט.

היה יותר מקורטוב של סמליות בכך שבכורת הסרט, שביים היינר קארו והופק על ידי DEFA, חברת הסרטים הממשלתית של מזרח גרמניה, נערכה בלילה שבו הופלה חומת ברלין. כשם שגיבור הסרט, מורה החי עם זוגתו ומתאהב בבחור צעיר, עובר מדיכוי הנטייה המינית שלו להשלמה עמה ויציאה לחירות, כך גם הפלת החומה סימנה את קץ הדיכוי שהנהיג המשטר הרודני במדינה והובילה בחלוף כמעט שנה לאיחוד בין שני חלקי גרמניה.

וכך, "לצאת מהארון" - שקיבל ב-1990 את פרס דוב הכסף בפסטיבל הקולנוע של ברלין (המערבית) הודות לטיפולו הרגיש בזכויות אדם ובסובלנות כלפי מיעוטים - זכה להיזכר לא רק כסרט המזרח-גרמני הראשון על הומוסקסואליות; הוא גם היה הסרט האחרון ממין זה שנוצר באותה מדינה לפני שהיא פסה מהעולם.

סרטו של קארו יוקרן לראשונה בישראל במסגרת "TLVFest", הפסטיבל הבינלאומי לקולנוע גאה, שייפתח בתל אביב בשבת ויימשך שמונה ימים. בפסטיבל, שמתקיים זו השנה השישית, תוקדש מסגרת מיוחדת ששמה "פוקוס ברלין" לעיר הבירה הגרמנית. "ברלין היא יעד תיירותי מרכזי לקהל הגאה, אבל רבים מאלה שמשתייכים אליו בארץ אינם מכירים את ההיסטוריה המגוונת של הקולנוע הקווירי בגרמניה בכלל ובברלין בפרט", אומר מנהל הפסטיבל, יאיר הוכנר. "משום כך, אנו מבקשים לחשוף בפני הקהל הישראלי שבעה סרטים, שהופקו בשלושת העשורים האחרונים ומציגים היבטים שונים של חיי הקהילה הגאה בעיר זו".

שני סרטים נוספים שיוצגו במסגרת זו נהפכו אף הם לחלק מהקאנון של הקולנוע הקווירי הברלינאי: "טקסי לשירותים" של הבמאי פרנק ריפלו מ-1980, המתאר את המתירנות המינית בקרב הגייז בברלין זמן קצר לפני מגיפת האיידס; ו"נסיך בגיהנום" בבימוי מיכאל שטוק מ-1994, הבוחן את חיי הגייז ברובע קרויצברג בעיר אחרי הפלת החומה.

הוכנר מציין כי ארבעת הסרטים האחרים ב"פוקוס ברלין" מראים את החיים העכשוויים של קהילת הלהט"ב (לסביות, הומואים, טרנסג'נדרים וביסקסואלים) בכרך הברלינאי. ביניהם בולט "בחדריהם, ברלין", סרטו התיעודי של הבמאי האמריקאי טראוויס מתיוס, שהופק השנה ויוקרן בתל אביב בבכורה עולמית. הוא מתעד את הנעשה בחדרי השינה של כמה הומואים, שחלקם מבקשים לא להיות לבד בברלין, ולשם כך הם מוצאים באתרי היכרויות באינטרנט שותפים למפגשים מיניים מזדמנים.

סרט תיעודי נוסף שהופק השנה, "בית הבושה: שאנטאל כל הלילה" בבימוי יוהנה ג'קי באייר, משרטט את דיוקנה של דמות מרכזית בחיי הלילה בברלין - שאנטאל, טרנסקסואלית שעסקה בעבר בזנות ומובילה זה 12 שנה את ליין המסיבות הקוויריות "בית הבושה". הליין זכה לתהילה דווקא בזכות חוסר הבושה של מנהיגתו ושל הבליינים הפוקדים אותו. הסרט יוקרן בנוכחות הכוכבת והבמאית. בסינמטק תל אביב תוצג במשך הפסטיבל התערוכה "פורטרטים מבית הבושה", ובה תצלומיה של באייר המתעדים את הטיפוסים הססגוניים שמפזזים במסיבותיה של שאנטאל.

עוד יוקרנו "שבתאי בנסיגה", סרטו העלילתי מ-2009 של הבמאי הישראלי-ברלינאי ליאור שמריז, שבמרכזו היחסים הנרקמים בין צעירה ישראלית לצעירה אמריקאית, החיות בבירה הגרמנית; ו"פאקינג דיפרנט ברלין", מקבץ סרטונים מ-2005 שיצרו שבע במאיות לסביות ושבעה במאים הומואים, כולם תושבי העיר, בניסיון לנתץ כמה מהסטריאוטיפים המקובלים ביחס לשתי הקבוצות. היוצרות הלסביות התבקשו לביים סרטים על ארוטיקה ואהבה בקרב הומואים, והיוצרים ההומואים התמקדו באותם נושאים בקרב לסביות. בעקבות הצלחת הפרויקט הופקו בשנים האחרונות מקבצי סרטונים באותו פורמט גם בשלוש ערים נוספות - ניו יורק, סאו פאולו ותל אביב.

פרטים על מועדי ההקרנות ומיקומן, כמו על מגוון הסרטים האחרים שישתתפו בפסטיבל הקולנוע הגאה, מתפרסמים באתר האינטרנט של האירוע: http://www.tlvfest.com/he.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ