"צו האופנה" - הפרוייקט התיעודי המושקע של ערוץ 1

גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי איזיקוביץ

יותר משלוש שנים נמשכה העבודה על "צו האופנה", הסדרה התיעודית החדשה שיצר נפתלי גליקסברג לערוץ 1. התוצאה היא אנומליה בשוק הטלוויזיה המקומי. לא רק שמדובר בסדרה דוקומנטרית על אופנה ישראלית, גלגוליה וההשפעות עליה, אלא גם כזו שמשודרת בערוץ 1, מקום שאין בו בדרך כלל פרויקטים שאפתניים ומושקעים. התוצאה כנראה לא היתה יכולה למצוא בית שידור אחר: כאשר דברים נעשים היטב, מתברר, בולט הצורך שיש בשידור ציבורי מתפקד.

"צו האופנה" מחולקת לחמישה פרקים שהראשון שבהם, על קודי הלבוש והאופנה שהתבססו בארץ מימי החלוצים וקודם להם, ישודר הערב. ההתרחשויות בה מתחלקות בכל פרק בין ראשים מדברים של מרואיינים רהוטים ומלאי ידע, קטעי וידיאו נדירים ומקסימים, תצלומי סטילס וקטעי קריינות וקישור שמובילה קרן מור. זוהי, ולא באשמת מור, נקודת התורפה של הסדרה. כאשר קטעי הקריינות והקישור נמסרים בסיטואציה מבוימת, לא עוזרת המיומנות של מור. זוהי טכניקה מיושנת מעט והיא כמעט מאולצת לעתים.

אבל אין בכך כדי לפגוע ב"צו האופנה". בפרק הראשון מתואר תהליך שהוא אולי אסתטי, אבל מושפע ונגרם מנסיבות וטרנדים חברתיים וכלכליים - מפאריס הקטנה של זיכרון יעקב וראשון לציון ועד לבליל הבגדים האנטי-בורגני של החלוצים. ההשפעה של האחרונים הורגשה גם בעשורים שאחר כך, ובעצם עד היום - קידוש הנוחות והרישול, ומולם התבססות העירוניות והעירונים שפיתחו אופנה משל עצמם. כל זה על רקע התפתחות תעשיית טקסטיל מקומית והמאבק למען תוצרת הארץ.

בדומה לסדרה "אנשי המכירות" ששודרה מוקדם יותר השנה, "צו האופנה" מספרת סיפור גדול יותר מזה שהיא סוקרת ונושאת משמעויות רחבות יותר מההעדפות לאורך השנים של סגנון, טקסטורה או צבע. גם אם היא לא חפה לחלוטין מרגעים מיותרים, היא מעניינת וחשובה.

"צו האופנה". ערוץ 1, 21:30

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ