מוסיקה קלאסית

נעם בן זאב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נעם בן זאב

המלצת השבוע

שעה עם מרדכי סתר

קול המוסיקה, ראשון, 14:06

מפגש עם מלחין אמיתי: בעשור האחרון לחייו חיבר המלחין הגדול של המוסיקה הישראלית, מרדכי סתר (1916-1994), יצירות לפסנתר שהעפילו למידה גבוהה של רוחניות ומופשטות - והוא עצמו התכנס בעצמו עד כדי הסתגרות והתבודדות אמנותית. יצירות אלה "דורשות מהמאזין אומץ לב כדי להשלים עם ריקנותה של הבדידות", כפי שנכתב עליהן; זו מוסיקה שפורקה לגמרי ממלודיה וריתמוס ונותרהה בגולמיותה. היצירות "מוטו פרפטואו" ו"הפכים מאוחדים", שינוגנו בשעה המוקדשת לסתר על ידי אלון גולדשטיין ואורה רותם נלקן, משקפות את רוח התקופה הזו. הרביעייה הישראלית החדשה תוסיף את "ריצ'רקאר", גם היא מיצירות המופת שכתב.

סתר עלה מברית המועצות לישראל בהיותו בן 10. הוא למד בפאריס בשנים 1932-1937 אצל פול דיוקא, נדיה בולנז'ה ואיגור סטרווינסקי, התוודע שם לזרמים החדישים במוסיקה, וכשחזר לישראל - למוסיקת העדות היהודיות. הוא היה אוונגרדיסט אמיתי, שהציג חדשנות עם אי הפניית עורף למסורת. בשונה ממלחינים בני דורו, שניסו לכפות אידיאולוגיה על המוסיקה הישראלית בראשיתה (הזרם "הים תיכוני"), התחושה שעוררה המוסיקה של סתר היתה של אותנטיות אמנותית, הקשורה קשר בלתי אמצעי עם התרבות ועם זאת "היא לעולם אינה נכנעת לתצוגה זולה של סמלים לאומיים", כפי שכתב עליה המלחין יוסף טל.

עוד המלצות

שיעור עם ראווי שנקר

ארטה, שבת, 11:40

שמו של נגן הסיטאר ההודי ראווי שנקר מהדהד באלף הקשרים: האוריינטליזם מול הנהייה האמיתית אחרי הרוחניות של המזרח הרחוק, הפופ - בעיקר דרך הביטלס - לעומת הקלאסי: מורכביותה האינסופית של המוסיקה הקלאסית ההודית על הסולמות והמקצבים שלה; הצניעות הנזירית (כחזית חיצונית) לעומת הפאר והנהנתנות. משהו מסודו של המוסיקאי הכריזמטי אפשר יהיה אולי לפענח באמצעות הסרט הזה, מ-2009, שמביא שיעור אתו באחד מביקוריו האחרונים במערב.

יום של פסנתרנים

ארטה, ראשון, 10:30

סקירה מהירה על תולדות הפסנתרנים הגדולים של המוסיקה הקלאסית ביום שידורים זה, שמתחיל עם סוויאטוסלב ריכטר ביצירות מוצרט ושופן, ממשיך עם עמיתו בן דור הזהב אמיל גיללס ברסיטל שלו במוסקווה ב-1977 (11:25), ונגמר עם עולם פסנתרני אחר לגמרי - שנחשב גם הוא גדול לדעת רבים - עולמו של יבגני קיסין המנגן שופן בקונצרט בוורשה בשנה שעברה (20:15).

תרועת בוקר

קול המוסיקה, שבת, 7:08

במקום קריאתו הצרודה והמעצבנת של התרנגול, מציע קול המוסיקה עם הנץ החמה תרועת השכמה יעילה לא פחות אבל שופעת יופי ועידון. הרבה יצירות בתוכנית הזאת, כדרכה רבת הטעם של העורכת ארי שפירא, נלקחו משולי הרפרטואר: סונטה לחצוצרה וכלי קשת של פרסל וקונצ'רטו לחצוצרות של דללאנד, הקונצ'רטו לחליל של מוצרט והשביעייה של הומל וקנטטה של הנדל; אבל זו אשמת צרכני הרפרטואר שזנחו יופי כזה, ולא אשמתו שלו. בין המבצעים: הכנרת אליזבת וולפיש, "איל תיאטרו ארמוניקו", ועוד.

דיוקן: ולרי גרגייב

ארטה, שני, 23:25

לפני 20 שנה הוא זרח פתאום במערב, באנרגיה וקסם שהלהיבו עולם שלם, ואף דובר עליו כמנהל פוטנציאלי של המטרופוליטן אופרה. מאז הוא הצליח לקלקל הרבה מהרושם הראשוני הזה: זהו המנצח ולרי גרגייב, המנהל המוסיקלי של תאירטון מרינסקי בסנט פטרסבורג. סרט תעודה עוקב אחרי המנצח, שכונה "הצאר של המוסיקה הרוסית".

אפשר גם

* שלישייה מהאגדות. הפסנתרן יוג'ין איסטומין, הכנר אייזק שטרן והצ'לן לאונרד רוז מחיים את רוח תקופתם בנגינת שתי שלישיות אופ' 70 של בטהובן (מצו, שבת 00:50).

* הונגריה. ההשראה שהעניקה הונגריה למוסיקה הקלאסית, השראה ללא גבול, בסדרת "זרקור" השבוע, ובה יצירות של ליסט, ברטוק והיידן; מיקלוש רוז'ה, דוחנני, לאו ויינר וקודאי (קול המוסיקה, ראשון עד רביעי, 13:00).

* שתי פסנתרניות. חגיגת פסנתר אמיתית עם מרתה ארגריץ ואקיקו אבי, במבחר רפרטוארי מרהיב: סונטה של מוצרט, "סקרמוש" של מיו, "אמא אווזה" ו"הוואלס" של ראוול, ועוד ועוד - בשני פסנתרים (מצו, שני, 21:30).

* שני פסנתרנים. וילהלם קמפף ומאוריציו פוליני בשני רסיטלים בהקלטות משנות ה-60. קטעי ארכיון נדירים (מצו, רביעי, 23:45).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לפיד. הכי ישראלי כי מסאפר יטא מצלצל לו מוכר, אבל הוא לא יזכור בדיוק מאיפה

מה ישראלי בעיני? יאיר לפיד. הוא תמצית השחצנות וההכחשה

ליעד. ממשיך להיות תמים

חתונמי טמנה מוקשים לזוג החלש ביותר, וכצפוי הוא התרסק על המסך

סלט "אורז" בר, קישואים ונענע

ליד המנה העיקרית, או במקומה: 16 סלטים עם אורז שהולכים טוב עם קיץ

חגית משולם

אחרי שנים של המתנה לדיור ציבורי, שתי אמהות נואשות עשו צעד קיצוני

חסון. נמצאת שלב אחד לפני האשמת בנט בכך שהוא מחריש במבה

רגע לפני שכבר לא יהיה במי לחבוט, איילה חסון שפכה את כל הזעם שלה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ