"זיכרונות משפט אייכמן", ערוץ 1 | זיכרון דוהה

"זיכרונות משפט אייכמן" אינו עוסק ישירות במשפט, גם לא באייכמן או בלכידתו. העיסוק הוא בזיכרון

גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי איזיקוביץ

"זיכרונות משפט אייכמן", שישודר הערב בערוץ 1, הוא סרט שעוסק בהיסטוריה, והוא בעצמו פיסת היסטוריה. פעם אחת בלבד שודר הסרט הזה, שביים דוד פרלוב 17 שנה אחרי משפט אייכמן, ואז נשכח בארכיון הטלוויזיה, בית קברות לחללי וידיאו שעקבותיהם של חלקם לא נודעו. השנה הפיק מרכז הצפייה ביד ושם גרסת שימור של הסרט, ששוחזר ושופץ. התוצאה היא הצצה למה שכבר אז, בסוף שנות ה-70, נתפש כזיכרון דוהה.

פרלוב ריאיין שורה של ניצולי שואה (כולל עדים במשפט), בני דורם, ילדיהם של ניצולים ואחרים, ויצר סרט תיעודי שמרביתו "ראשים מדברים" וחלקו תמונות מהמשפט. זו טכניקה שנחשבת כיום רזה, והיא מצריכה סוג שונה של קשב, סבלנות ומיומנות צפייה, שכנראה כבר אין לצופים רבים. התוצאה היא ניתוח של זיכרון.

רפי איתן, מלוכדיו של אייכמן, מספר על הלב ההולם של הפושע ברגע שבו נתפס, כוסה בשמיכה והועבר בכלי רכב למקום מסתור. הנריק רוס, צלם שהעיד במשפט, סיפר איך סיכן את חייו וצילם בחשאי תמונות מגטו לודז', כשהוא מסתיר מצלמה בין מעילו, תחת הצעיף. עיתונאי שסיקר את המשפט מספר על האווירה במערכת החדשות, כשהוא והקולגות מנסים להבין מיהו האיש שנתפס ועד כמה חשוב להדפיס מהדורה נוספת ומעודכנת של העיתון. שני ילדים של ניצולים, שהיו בני נוער בזמן המשפט, מספרים על הדרך העקבית שבה האזינו הוריהם לשידורי המשפט ברדיו.

"זיכרונות משפט אייכמן" אינו עוסק ישירות במשפט, גם לא באייכמן או בלכידתו. העיסוק הוא בזיכרון ובאופן שבו עיבדו מי שחיו אז (שרבים מהם כבר אינם בחיים) את המאורע. בכך, אף שהוא בן יותר משלושה עשורים, נראה שהוא מצטרף לגל הנוכחי של סרטים על השואה, העוסקים בה בעקיפין (בדומה לסרט "התליין", שגם הוא נקשר למשפט אייכמן). דרכו אפשר ללמוד לא רק על הפרשה אלא בעיקר על האופן שבו היא נתפשה אז בארץ, ועל הדרך שבה זיכרון השואה מעובד לאורך השנים.

"זיכרונות משפט אייכמן". ערוץ 1, 21:30

כתבות מומלצות

הפגנה למען זכות ההפלה בתל אביב, ב-1978. לאורך השנים נמתחה ביקורת חריפה על פעילותן של הוועדות

בוויכוח על ההפלות בישראל ידם של השמרנים תמיד על העליונה

בראד פיט למגזין הגברים GQ. מה השתבש?

גופה? בובת שעווה? הרשת תוהה מה עולל מגזין GQ לבראד פיט

יאיר לפיד בלשכתו בתל-אביב. צעירים וימנים מתונים במרכז הקמפיין

מול מכונת הרעל של נתניהו, זה מה שלפיד צריך לעשות

דויד פופביץ' באליפות העולם, בשבוע שעבר. התנתק מהטלפון למשך חודש בגיל עשר

הוא רק בן 17 אבל יש כבר מי שחושב שהוא היורש של מייקל פלפס

גדי סוקניק

גדי סוקניק: "ח"כי הליכוד פחות אינטליגנטים מאלה של יש עתיד"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ