ניו יורק טיימס
ג'ודית ניומן

החנונים יירשו את הארץ - זה שם ספרה החדש וזו טענתה המרכזית של סופרת הנוער האמריקאית אלכסנדרה רובינס. רובינס, בת 34, נותנת קול בספריה לבני נוער - לא הדמויות הייצוגיות והנוצצות שמופיעות בסדרות הטלוויזיה, אלא הסוג החי והנושם שחושב לא רק על שיער, נעליים ורומנטיקה (אף שיש בספריה גם הרבה מאלה) אלא גם על משפחה ועל העתיד.

בספר "The Geeks Shall Inherit the Earth" היא עוקבת אחר חייהן של דמויות ארכיטיפיות מהווי בית הספר התיכון - כמו הזאב הבודד, הבחורה החדשה, החנון, הגיק מהלהקה וגם הביץ' הפופולרית. הסיפורים שלהם מדגימים היטב שלהיות מקובל זה לא תמיד להיות אהוב, שבית ספר תיכון הוא מקום נוקשה וקונפורמיסטי יותר מהצבא, ושצעירים הסופגים דחייה והצקות בשל ייחודם וסירובם להיות כמו כולם - הם לעתים קרובות אלה שיהיו אהובים ומוערכים בדיוק בשל אותן תכונות בבגרותם.

הייסורים החברתיים של ימי בית הספר התיכון אינם דבר חדש, אבל האינטרנט העצים אותם. באופן חלקי אחראית לכך החשיפה הבלתי פוסקת לתרבות הסלבריטאים, לדימויים של שלמות והצלחה מסחררת ללא כישרון ניכר. אבל זה חורג מעבר לעניין המראה החיצוני. "היום פייסבוק משמש כמו קפטריה מקוונת", אומרת רובינס. "זה מרחב ציבורי, ברובו ללא השגחה, והוא משקף את הדינמיקה של הקפטריה, שבה אתה נכנס פנימה וצריך למצוא מקום להשתייך אליו. בבית הספר אתה צריך לבחור שולחן. ובכן, בפייסבוק אתה צריך גם לבחור מי יישב בשולחן שלך ומי לא. ואז ילדים מרגישים שהם צריכים להיות יח"צנים של עצמם, לתחזק את התצלומים שלהם ולעדכן את הסטטוס. זה מתיש".

מתישים גם הטיפוח וההזנה של הפופולריות. כפי שגילתה רובינס, פופולריות של תלמיד אינה משקפת עד כמה הוא אהוב (חלק מבני הנוער המקובלים הם אהובים, רובם לא) אלא יותר עד כמה הוא ידוע. "פופולריות היא שילוב של בולטות, השפעה והכרה", היא אומרת. "אם אתה משקיע בלימודים או בנגינה על כינור, הפעולות האלה לא מבליטות אותך בקרב התלמידים. אז הילדים האלה הם לא בקבוצה הפופולרית, אבל זה לא אומר כלום, מלבד העובדה שהכישרונות שלהם אינם נראים לעין". במלים אחרות, ייתכן שלנשיאת מועדון השחמט יהיו יותר חברים אמיתיים מאשר למעודדת, אך עדיין היא תיחשב לא מקובלת.

רובינס פגשה את בן זוגה, עורך דין צבאי, כשהם היו סטודנטים באוניברסיטת ייל. הם התקרבו על רקע הערצתם המשותפת ל"חבובות" (היתה לה מכונית שברולט מאליבו בצבע ירוק בשם קרמיט) ול"מלחמת הכוכבים". שיר החתונה שלהם היה שיר הנושא של הסרט, והם עדיין שומרים, במבואה של ביתם שבאזור ואשינגטון, את דמותו הענקית של יודה, עשויה מקרטון וממוסמרת לקיר בתוך מסגרת מפוארת.

בזמן שאינה עסוקה בעבודה על ספר, רובינס מסבירה לצעירים מודאגים ולהוריהם מדוע אינם צריכים להיות מוטרדים מהשאלה אם הוזמנו או לא הוזמנו למסיבה כלשהי. בתום הרצאה בבית ספר במנהטן, הורים לילדים לא מקובלים העלו, בעיניים דומעות, שאלות בנוגע לילדיהם, והיו ילדים ששאלו, במגוון של דרכים, "האם אני אהיה בסדר?"

לרובינס יש הרבה מלים מנחמות לבני הנוער הללו, וסיפור אחד שמדבר במיוחד לאלה שכבר עברו חרם בתיכון. זהו סיפור על ניסוי שביצע ז'אן אנרי פאבר, חוקר הטבע הצרפתי בן המאה ה-19, על זחלים ש"אולפו" לעקוב זה אחרי זה בשורה ארוכה, ראש אחרי זנב.

"פאבר סידר אותם באופן כזה שהם עקבו זה אחרי זה סביב שפה של עציץ - כשהאוכל האהוב עליהם ביותר נמצא במרחק סנטימטרים ספורים מהם", אומרת רובינס. "במשך שבעה ימים הם עקבו זה אחרי זה במעגלים, עד שהם מתו מרעב ומתשישות. הם לא יכלו לראות כיצד סטייה פשוטה מהנתיב תביא אותם מיד אל המזון שהם זקוקים לו". גיקים הם הרבה דברים, אומרת רובינס, אבל זחלים הם לא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ