דיוויד מאמט: רבים מהסופרים הבריטים בני זמננו מציגים בכתיבתם זוהמה אנטישמית

הסופר והמחזאי היהודי-אמריקאי תקף את הממסד הספרותי הבריטי ודיבר על דמויות יהודיות סטריאוטיפיות בספרים

איתמר זהר
איתמר זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איתמר זהר
איתמר זהר

הסופר והמחזאי דיוויד מאמט תקף את הממסד הספרותי הבריטי בגלל מה שהוא מכנה עמדות אנטישמיות. לטענתו, רבים מן הסופרים הבריטים בני זמננו שכותבים במסורת הליברלית מייצרים מחזות, ספרים ומאמרים שמלאים בזוהמה אנטי-יהודית, כלשונו.

מאמט, יהודי-אמריקאי בן 64, התראיין לפייננשל טיימס לרגל צאת ספרו החדש, "The Secret Knowledge: On the Dismantling of American Culture". כאשר נשאל אם לדעתו אירופה מסויגת יותר מארצות הברית בנוגע למדיניות ישראל, ענה כי "יש בהחלט יסוד לאנטישמיות בבריטניה". הוא הזכיר "דמויות יהודיות סטריאוטיפיות" שהופיעו בספרים של סופרים כמו ג'ורג' אליוט ואנתוני טרולופ והתייחס גם לסופרים עכשוויים. מאמט סירב לנקוב בשמם של הסופרים מחשש לתביעת דיבה, אבל אמר כי יש ביניהם "מחזאים וסופרים ידועים שהכתיבה שלהם מלאה בזוהמה אנטישמית".

מאמט מתאר בספר העיון החדש שכתב את המעבר שלו מהצד השמאלי של המפה הפוליטית לצד הימני שלה. הוא מביע בו תמיכה בשרה פיילין ויוצא נגד ההחלטה לבנות מרכז איסלאמי ליד הגראונד זירו בניו יורק, בטענה שזו "תועבת התרבות". לדבריו, שינה את השקפת העולם שלו לאחר שקרא את ספרו של הכלכלן זוכה פרס הנובל פרידריק האייק, "הדרך לשעבוד", שבו הבין כי "את הכסף שמושקע בביטחון אי אפשר להשקיע בספרים. שניהם חשובים, אבל צריך להחליט מה חשוב יותר".

עוד אמר מאמט כי "בריטים רבים היו רוצים שישראל תיעלם מהמזרח התיכון, אבל המדינה הזאת הוקמה באישור האו"ם ואי אפשר לוותר עליה רק משום שכל מיני אנשים טוענים טענות מפוקפקות בנוגע לזכויות שלהם על המקום הזה".

מאמט, יליד שיקגו, היה מועמד לאוסקר על התסריטים שכתב ל"לכשכש בכלב" ו"פסק דין". בין השאר כתב גם את "הדוור מצלצל פעמיים", "הבלתי משוחדים", "שם המשחק" ואת המחזה "גלנגרי גלן רוס" שזכה בפוליצר ועובד לאחר מכן לקולנוע. מאמט יצר את סדרת הפעולה הטלוויזיונית "היחידה" וביים פרסומות לחברת פורד. רומן פרי עטו, "פסח", ראה אור בעברית בהוצאת גוונים. ספר עיון שכתב, "במבי נגד גודזילה: מאחורי הקלעים של עולם הסרטים", תורגם לעברית בהוצאת עם עובד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ