חגיגה עם בזבוזים

תזמורת קאמרטה. מנצח: צ'רלס אוליביירי מונרו

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חגי חיטרון

בשבילי, עצם העובדה שהקנטטה המיוחדת במינה של באך, שמספרה 35 וכותרתה "רוח ונפש מתבלבלים", זוכה סוף סוף להצטלצל בקונצרט פומבי בארץ, הבטיחה התרוממות רוח. תוצאה צפויה זו אכן התממשה, באשר החלק האינסטרומנטלי מסור לידיהם הנאמנות של נגני קאמרטה. הסולנית האורחת קלייר וילקינסון, עם מצו-סופרן אוורירי, הכזיבה את הציפיות לקבל בקנטטה 35 קול בעל גוון עמוק ומעניין יותר, אך זמרתה היתה בדרך כלל מדויקת וטובה (ודאי שזו זמרת שכוחה יפה בהקלטות יותר מאשר בקונצרטים חיים).

קנטטה נוספת של באך שכלולה בתוכנית קונצרט זה היא מס' 169 ("רק לאלוהים נתן לבי") שיש בה למעשה רק פרק חשוב אחד, לקול וכלים, פרק שהוא אריה יפה להלל. המנצח האורח קצת פיספס אותו, לא הפיק מהמיתרים העוטרים את הזמרת את האווירה הרוחנית-מיסטית המתבקשת.

אבל כאמור, ביצוע הקנטטה מס' 35 לבדו מצדיק את הכינוי השחוק "חגיגה" לקונצרט כולו, וחבל שזו חגיגה עם בזבוזים, והכוונה לבזבוזי זמן. פירוש: איני מאמין שמנצח רציני היה בוחר לבזבז 30 דקות על היצירה "אידילה" ("אידיליה") למיתרים של ינאצ'ק - אילו היה חתום עליה סתם מלחין צ'כי, שאינו בעל שם. מדובר במוזיקה נעימה שהפתעותיה במובן השלילי הן היעדר כל הפתעות, בנאליות מעין פולקלורית. השם "ינאצ'ק" נותן לה הכשר כביכול.

ועוד בקשר לקנטטה של באך: חרף הרגשת הביטחון והרמה המובטחת שקאמרטה מספקת, במקרה זה היה אולי עדיף אנסמבל בארוקיסטי קאמרי קטן, כדי להעמיד מול נגינת העוגב (למעשה, מין תחליף עוגב) מרקם קל יותר שיאפשר לעוגב להתבלט. עוד ייאמר כי קונצרט זה חוזר ומושמע עוד ארבע פעמים השבוע וחרף ההסתייגויות - כדאי להיות בו.

תזמורת קאמרטה. מנצח: צ'רלס אוליביירי מונרו; סולנים: הזמרת קלייר וילקינסון ונגנית העוגב איריס גלוברזון-הירש. מוזיאון תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ