כאן ביקר פושקין, כאן הופיע "יוליסס": ביקור בכמה מחנויות הספרים המרתקות

החנות בפאריס שבה קראו ארנסט המינגוויי וג'יימס ג'ויס, החנות שהקים מקסים גורקי בסנט פטרסבורג, החנות עם סידור הספרים הייחודי ביותר וזו שנבחרה ליפה בעולם אף שהיא רק בת ארבע. ביקור בכמה מחנויות הספרים המרתקות שעוד נותרו

משה גלעד
משה גלעד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משה גלעד
משה גלעד

ברט קרופט מנהל כבר 21 שנים את חנות הספרים "דונט" (Daunt) במרכז לונדון. בראיון טלפוני ל"הארץ" הוא מסכים שלא קל לנהל בימים אלה חנות ספרים, אבל הוא לא כל כך מודאג. "יש שתי סיבות טובות לאופטימיות שלי", הוא מסביר. "הראשונה היא שיש לנו ייחוד. בשוק הספרים הנוכחי אנשים צריכים סיבה מיוחדת כדי לטרוח ולבוא לחנות שלך, כי ברור שקל יותר לקנות ספר מהבית באחד מאתרי האינטרנט, או לקנות ספר בגרסה אלקטרונית. אבל הם בכל זאת מתפתים להגיע, כי אנחנו מבטיחים להם חוויה מיוחדת.

"הסיבה השנייה קשורה במוציאים לאור. הם זקוקים לחשיפה שאנחנו מעניקים להם בחנות. כל מו"ל הרי רוצה להציג את הספרים שלו, וגם ב-2011 קשה יותר למכור ספרים בלי שאנשים יראו אותם וימששו אותם. כל עוד מייצרים ספרים - יש תקווה לחנויות הספרים, וזה לא עומד להיעלם כל כך מהר".

קרופט משוכנע כי חנות ספרים שרוצה לשרוד היום חייבת ליצור חוויית קנייה מפתה במיוחד. מחיר הספרים דווקא לא נראה לו מרכיב קריטי במשוואה הזאת, והוא מודה ברצון שהחנות שהוא מנהל אינה הזולה ביותר בלונדון. למען האמת, היא נחשבת לאחת היקרות - אלא שהמחיר לדבריו אינו רלוונטי.

"אין לנו לקוח אידיאלי, אבל מכל הבדיקות שערכנו ברור לנו לגמרי שהלקוחות מגיעים אלינו בגלל המראה של החנות, האופן שבו מסודרים בה הספרים, ההיצע והמגוון שאנחנו מציעים ובעיקר התחושה המיוחדת הזאת שהם ב-Daunt. זה משהו שאתה מרגיש בו מיד וקשה קצת לתאר. כך זה בחנות המרכזית ברחוב מארילבון, וכך גם בכל אחת משש החנויות האחרות שאנחנו מפעילים היום ברחבי לונדון".

דונט | לונדון

Daunt נראית אמנם חנות עתיקה ועתירת מסורת אבל למעשה היא נפתחה רק במארס 1990. בניגוד לחנויות רגילות המסדרות את הספרים לפי כותבים או הוצאות לאור, ומחלקות אותם לפי נושאים - בדונט הגו רעיון ייחודי: כל החנות מסודרת לפי ארצות ואזורים גיאוגרפיים. בכל אחד מהאזורים מצויים כל הספרים שעוסקים באותה מדינה, מהיבטים שונים. באגף המוקדש לארגנטינה, למשל, מסודרים כל כתביו של בורחס, אבל גם ספרי בישול, מסעות, צילומים, והיסטוריה שעוסקים באותה ארץ. הקונים יכולים למצוא את כל הספרות שחלמו עליה בנוגע ליעד מסוים.

לדברי ברט קרופט, מנהל החנות, הקונים מתחלקים לכמה קבוצות: יש כאלה שרוצים לנסוע ליעד מסוים וקוראים ספרות הקשורה אליו. רבים אחרים הם מהגרים שהגיעו מאחת הארצות ומחפשים ספרים שיקשרו אותם בחזרה למולדת הישנה. ההתמחות המרכזית של החנות היא ספרי מסע.

כל זה כנראה עובד, כי לדברי קרופט החנות רווחית וכבר קמו לה שישה סניפים נוספים ברחבי העיר, ובאופן מפתיע - הוא מציין - איש עדיין לא חיקה את הסידור המיוחד שלה. המבנה עצמו מרשים. החנות פרוסה על פני שלוש קומות עמוסות מאוד, כשחלל גבוה במרכזה מאפשר לראות את מדפי הספרים והקונים בקומות האחרות. יש בה כמה פינות ישיבה נוחות ותאורה סבירה. הצוות אדיב להפליא.

הכתובת: .83 Marylebone High St

www.dauntbooks.co.uk

אל אטנאו | בואנוס איירס

El Ateneo נחשבת בבואנוס איירס לאתר מפורסם, עם מוניטין של מוסד מיתולוגי שהוא הרבה יותר מחנות ספרים. זה נשמע קצת מוזר, בהתחשב בכך שהחנות פועלת במקום רק עשר שנים, אבל ברגע שצועדים פנימה הכל מתברר. הסיבה המרכזית היא המבנה.

ב-1919 הוקם במקום אולם התיאטרון "גרנד ספלנדיד", עם יציעים גדולים, במה נרחבת ואולם מפואר. כאן התקיימו הצגות ומופעים וכאן הופיעו אמני הטנגו הגדולים, ביניהם קרלוס גארדל. כעבור עשר שנים הסבו את החלל לאולם קולנוע, תוך שימור המראה המקורי. כשהחלו להיסגר גם בתי הקולנוע, לא ניצל הגרנד ספלנדיד מגורל דומה, ובשנת 2000 פתחו במקום את החנות "אל אטנאו".

הרעיון לעיצוב המקום מדהים. באולם וביציעים ניצבים מדפי ספרים, אבל המקום נראה עדיין כתיאטרון. בקצה האולם, על הבמה הרחבה, פועל בית קפה גדול ובכל הבניין פזורים כיסאות נוחים המזמינים לשבת ולקרוא בהם. נתוני החנות מצביעים על כך שיותר ממיליון לקוחות ביקרו במקום בשנה האחרונה. אפשר למצוא כאן כל ספר שיצא לאור בארגנטינה ויש גם מחלקת ספרים באנגלית.

הכתובת: 1860 Av. Santa Fe

www.tematika.com

שייקספיר אנד קומפני | פאריס

כשפוסעים לתוכה קשה להבין מדוע נחשבת "שייקספיר אנד קומפני" לאחת מחנויות הספרים המפורסמות בעולם. לא גדולה במיוחד, צפופה בצורה שקשה לתאר, לא מסודרת ואפילו השירות לא אדיב מדי - אבל ההיסטוריה והמיתוס חזקים יותר מכל אלה.

האמריקאית סילביה ביץ' שהתגוררה בפאריס הקימה אותה ב-1919 כמעוז של ספרות אנגלית ואמריקאית. במשך יותר מעשרים שנה שימשה החנות גם כספריית השאלה וכמרכז תרבותי בו נפגשו טובי הסופרים האמריקאים שהתגוררו באותן שנים בבירה הצרפתית. כל אלה שכונו "הדור האבוד" ביקרו בחנות לעתים קרובות, והרשימה כוללת את ארנסט המינגווייי, עזרא פאונד, סקוט פיצ'ג'רלד, גרטרוד שטיין, ג'ימס ג'ויס ואחרים. ביץ' אפילו היתה הראשונה שפירסמה את "יוליסס" של ג'ויס בטרם יצא לאור באנגליה ובארצות הברית.

החנות נסגרה במהלך מלחמת העולם השנייה ונפתחה שוב, במקום סמוך, ב-1951 בידי האמריקאי ג'ורג' ויטמן. כשני עשורים היא נחשבה למעוז של דור הביט, כולל ויליאם בורוז ואלן גינזברג, שערך בה כמה ערבי קריאה. ויטמן התפרסם גם כמי שאיפשר למשוררים ולסופרים רבים ללון בחנות, כך שהיא שימשה גם בפועל אכסניה למשוררים שחיפשו גג בפאריס.

הבניין מן המאה ה-16 שימש במקור כמנזר, אבל כיום קשה מאוד להבחין בכך. אווירה, מכל מקום, יש בחנות למכביר. פתקים עם הצעות והזמנות לערבי קריאה תלויים על הקירות, תמונות מצהיבות של משוררים דגולים מן העבר עדיין מעטרות את המדפים ודוברי אנגלית עדיין מצטופפים לצידם, קוראים שירה.

הכתובת: 37 Rue de la Bucherie

www.shakespeareandcompany.com

קניז'ניה לאבקה פיסאטליי | סנט פטרסבורג

Knizhnaya Lavka Pisateleiy נחשבת כיום לאחרונת חנויות הספרים המיתולוגיות ברוסיה. העיתונאית המוסקבאית קסניה טאטארניקובה, ממנה ביקשתי מידע על חנויות ספרים חשובות בעירה, ענתה שלצערה לא נותרו כאלה. יש אמנם כמה חנויות ספרים טובות שהיא אוהבת לבקר בהן, אבל אין להן עבר מרשים או הווה מפואר.

מיד לאחר ההתנצלות הזאת הפנתה אותי טאטארניקובה לחנות "קניז'ניה לאבקה פיסאטליי" בסנט פטרסבורג, אותה מכיר לדבריה כל חובב ספרות ברוסיה. משמעות השם היא "חנות הספרים הקטנה שמיועדת לסופרים". היא הוקמה ב-1934 כיוזמה של מקסים גורקי ושימשה בתחילת דרכה כמועדון ספרותי לבעלי מקצוע. באותו מקום פעלה כבר חנות ספרים עתיקה יותר, שנפתחה במאה ה-19, ואותה פקדו גם ענקים כפושקין וגוגול.

בתקופות מאוחרות יותר ביקרו בחנות בקביעות גדולי הספרות הרוסית כבוריס פסטרנק, אנה אחמטובה, אלכסנדר בלוק, איוואן בונין ואחרים. טאטארניקובה מדגישה במיוחד את העובדה שגם במהלך המצור בן 900 הימים על העיר במלחמת העולם השנייה לא סגרה חנות הספרים את שעריה אפילו ליום אחד.

המיקום המצוין במרכז סנט פטרסבורג מוביל אל החנות גם היום מבקרים לא מעטים. במקום מתקיימים דרך קבע מפגשים ספרותיים, ערבי הקראה וערבי שירה. האגף המפורסם ביותר כיום מוקדש לספרים עתיקים - רבים מהם בחתימת המחבר.

הכתובת: 66 Nevsky Prospect

http://lavka-pisateley.ru (האתר ברוסית בלבד אבל מוצג בו וידאו יפה על החנות).

קינוקוניה | טוקיו

Kinokuniya היא כיום רשת ענקית של חנויות ספרים, הגדולה ביפאן. היא מפעילה 64 חנויות ברחבי המדינה ועוד סניפים באמריקה ובאוסטרליה. חנות הדגל בשינג'וקו, הנחשבת לאחת הטובות בעולם, משתרעת על פני בניין בן תשע קומות והסדר בה מופתי. החנות הזאת, הראשונה ברשת, הוקמה ב-1927. הבניין נהרס בהפצצה אווירית במאי 1945 אך החנות שבה ונפתחה כעבור חצי שנה.

ראיקו יאמאמוטו, עיתונאית ומחברת מדריכי נסיעות המתגוררת בטוקיו, ממליצה אמנם על החנות הזאת אבל מפנה את תשומת הלב דווקא לרובע אחר - Kanda Jinbocho. כאן פועלות 170 חנויות, רבות מהן לספרים משומשים, וכמעט כל אחת מתמחה בתחום אחר - אמנות, בדיון, מוסיקה וכדומה. לפי ניסיונה, אפשר למצוא כאן כל ספר שמחפשים.

הכתובת: 3-17-7 Shinjuku, Shinjuku-ku www.kinokuniya.co.jp

בוקנדל סלקסיז דומינקן | מסטריכט

Boekhandel Selexyz Dominicanen בעיר ההולנדית מסטריכט ניצבת במקום הראשון ברשימת חנויות הספרים היפות בעולם שערך העיתון "גרדיאן" הבריטי. זה קצת מפתיע בהתחשב בעובדה שהחנות נוסדה רק לפני ארבע שנים. הסיבה לכבוד טמונה בבניין בו פועלת החנות - מבנה עתיק בן 800 שנה, ששימש ככנסייה וננטש לפני כעשרים שנה.

שיפוץ מקיף שערכו במקום אדריכלים הולנדים הפך אותו למה שה"גרדיאן" מכנה בהתלהבות עצומה "חנות הספרים היפה ביותר אי פעם" ו"חנות ספרים שמיימית". על פי ההתלהבות שמביעים ברשת המבקרים בחנות, זאת נראית כרגע כסיבה הטובה ביותר לנסוע למסטריכט, בקצה הדרומי של הולנד, ליד הגבול הבלגי.

הכתובת: Dominikanerkerkstraat 1

www.selexyz.nl

סנט מרק'ס, ריזולי | ניו יורק

St. Mark's בלב האיסט וילג' במנהטן היא לא הבחירה הראשונה כשחושבים על חנויות ספרים גדולות בניו יורק. ה"סטראנד" ליד יוניון סקוור היא בחירה קצת יותר מובנת מאליה, ובכל זאת יש לסנט מרק'ס ייחוד רב. היא אחת החנויות העצמאיות הטובות בעיר. המיקום שלה נעים פי כמה מן הלב הסואן של מנהטן בו ניצבת הסרטאנד (ברודוויי פינת רחוב 12), והיא מציגה את הספרים על המדפים באופן מפתה פי כמה. קבוצת סופרים וסטודנטים יסדה את החנות ב-1977, ויש בה אוסף מצוין של ספרי שירה, קולנוע ועיצוב.

הכתובת: 31 Third Avenue

http://stmarksbookshop.com

אם מחפשים חנות יפה במיוחד כדאי לבקר גם ב-Rizzoli, חנות הדגל של אחת ההוצאות הטובות בעולם לספרי אמנות. שולחנות הקריאה מספקים את המנוחה הטובה ביותר שאפשר לבקש במנהטן.

31 West 57th Street בין השדרה החמישית לשישית.

www.rizzoliusa.com

מולא | בורדו

Mollat היא חנות הספרים העצמאית הגדולה והחשובה בצרפת. היא אינה חברה באחת הרשתות הגדולות, אלא שייכת כבר עשרות שנים לאותה משפחה. 14 אלף ספרים מוצגים בחנות שתופסת את קומת הקרקע של כמה בניינים שחוברו ביחד. מונטסקיה התגורר פעם בבניין הזה, בלב המדרחוב של בורדו בדרום מערב צרפת.

הכתובת: 15 Rue Vital Carles

www.mollat.com

האטצ'ארדס | לונדון

Hatchards שבלב לונדון מתגאה מאוד בתואר האצולה "חנות הספרים הוותיקה ביותר באנגליה". היא נוסדה ב-1797 וביקור קצר בה מעניק גם היום הרגשה שאנחנו חלק בלתי נפרד ממשפחת המלוכה. אליזבת' השנייה מזמינה כאן כל מה שהיא רוצה לקרוא. אין טעם לחפש בחנות מבצעים או הנחות אבל האווירה האריסטוקרטית מרשימה.

הכתובת: 187 Piccadilly

www.hatchards.co.uk

סיטי לייטס | סן פרנסיסקו

City Lights נוסדה בשנת 1953 בידי המשורר לורנס פרלינגטי ונחשבה מאז לאחד המעוזים החשובים ביותר של תרבות שנות השישים. המקום פועל גם היום כחנות עצמאית חשובה בסן פרנסיסקו וכאתר עלייה לרגל. יש כאן שלוש קומות של ספרים, כמה מדורי שירה מרשימים, ואגף מיוחד שמוקדש לספרי ההוצאה לאור. זה אחד המקומות בעיר שבהם אפשר עוד לתהות לרגע האם שנות השישים כבר הגיעו לקיצן.

הכתובת: .261 Columbus Ave

www.citylights.com

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מפגינה בעד הזכות להפלות מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון

לא להאמין, אבל בחשיכה הזאת אפשר בכל זאת למצוא נקודת אור

מתוך "אלביס". בלי גילויים סנסציוניים

כמי שהיה עד לתופעת אלביס בשנות ה-50, אני ממליץ על צפייה בסרט

Myvatn, Iceland

הרוחות כמעט העיפו אותנו, הנוף פיצה על הכל: טיול בצפון איסלנד

הזמרת תמר אייזנמן
תל אביב 
תא
תא
מוסיקה
מוזיקה

"אני לא בת 21 שבאה לכבוש את התפוח הגדול. באתי לתת בו ביס"

סינר פמיניסטי

RBG מתהפכת בקברה, אבל לא יכולה לעשות הרבה כקישוט לחדר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ