התנועה האמנותית

יריד ארט פורום ברלין יפסיק את פעילותו, סיגלית לנדאו ויעל ברתנא בווג איטליה, גיליונות חדשים לכתבי עת ישראליים ועוד

דניאל ראוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דניאל ראוכוורגר

יריד ארט פורום ברלין יפסיק את פעילותו

ניסיון כושל למזג את ארט פורום עם אירוע מקביל הוביל לסגירת היריד, שפתח את עונת התערוכות בברלין מאז 1996

יריד האמנות ארט פורום ברלין יסיים את פעילותו, כך הודיעה בשבוע שעבר אוה-מריה הויזלר, מנהלת היריד. מאז 1996 פתח היריד את עונת התערוכות בבירה הגרמנית, במקביל לירידי אמנות מרכזיים המתרחשים באירופה בסתיו, בהם FIAC הפאריסאי ו-Frieze הלונדוני. בכל שנה הוצגו בו עבודות של עשרות אמנים בתערוכות קבוצתיות ובביתנים של עשרות גלריות. בין היתר הציגה ביריד בשנה שעברה האמנית הישראלית קרן ציטר, במסגרת הביתן של גלריה "שואו ארט" השווייצית. היריד, ועמו מספר אירועי לווין פחות יוקרתיים, נחשב ליריית הפתיחה השנתית של עסקי האמנות בברלין.

הסיבה העיקרית להפסקת פעילתו העתידית היא הניסיון שכשל לחברו ליריד אמנות ברלינאי נוסף בשם "ארט ברלין קונטמפוררי", הידוע בשם "ABC". "ארט ברלין קונטמפוררי פועל באופן שונה, שבו גלריות אינן מגישות מועמדותן להשתתף ביריד אלא מוזמנות אליו על ידי אוצרו הראשי", הסבירה הויזלר. "אי הצלחת המיזוג היא משמעותית. זו הזדמנות גדולה שירדה לטמיון. בעבור גלריות רבות שרצו להציג בברלין, ארט פורום היה המקום. עתה אין אלטרנטיבה, אלא אם כן ברצונן להשתתף באחד הירידים הלווייניים".

עם זאת לא כולם התאבלו על סופו של היריד. "ארט פורום ברלין היה משעמם מדי, שמרני מדי ויותר מדי מחוץ לתחום", נכתב השבוע בעיתון הגרמני "ברלינר מורגנפוסט" בעקבות ההודעה על ביטולו. בנוסף נכתב בתקשורת כי גלריות שונות וירידים מתחרים, שהפעילו בשנה החולפת אירועים אלטרנטיביים במקביל לארט פורום, הרחיקו מעליו מבקרים רבים.

היה בתקשורת הגרמנית גם מי שהביע פליאה על סגירת היריד: "מדוע ראש עיריית ברלין, קלאוס ווברייט, ונספח התרבות שלו, לא התערבו בעניין?", נכתב בעיתון "טאגסצייטונג". "האם אפשר פשוט לקבור אירוע אמנותי חשוב כל כך ללא הצבעה?"

עיטור מסדר האמנויות הצרפתי יוענק למארי שק

שגרירות צרפת והמכון הצרפתי בישראל הודיעו אתמול על הענקת עיטור "מסדר האמנויות והספרות" לאוצרת מארי שק. שק, שעוסקת שנים רבות בקידום אמנות צרפתית בישראל ובקידום אמנות ישראלית בצרפת, תמכה לאחרונה בארגון התערוכה "היסטוריות" של האמנית מיכל רובנר במוזיאון הלובר וכן בארגון תערוכתה של האמנית הצרפתייה אנט מסג'ה בבית ביאליק בתל אביב.

שק, שמתמקדת באמנות עכשווית, אצרה מספר תערוכות מקבילות שהתקיימו בתל אביב ובפאריס, בהן "100 אחוז תל אביב" (בפאריס) ו"100 אחוז פאריס" (בתל אביב), תערוכות שנכללו באירועי הלילה הלבן של שתי הערים. על הבחירה בה, יחד עם אישים בולטים נוספים ביניהם חיים גורי ואלון גרבוז, נכתב: "עיטורה כאביר מסדר האמנויות והספרות נועדה לכבד אישיות בולטת וחשובה בשיתוף הפעולה התרבותי בין ישראל לצרפת".

דאגלס גורדון במוזיאון תל אביב ב-2012

תערוכה של האמן הסקוטי דגלאס גורדון תיפתח במוזיאון תל אביב לאמנות בנובמבר 2012. במרכז התערוכה, שתוצג באגף החדש של המוזיאון, תעמוד הקרנת סרטו החדש של גורדון, "K.364". העבודה מתארת את מסעם של שני נגני כלי קשת ישראלים, אברי לויתן ורועי שילוח, מברלין לפוזנן ולוורשה, מסע ששיאו בהשתתפותם של השניים בביצוע של התזמורת הפילהרמונית של ורשה ליצירתו של מוצארט, סימפוניה קונצרטנטית במי-במול מז'ור (שמספרה הסידורי הוא K.364).

גורדון, יליד גלזגו 1966, בין האמנים העכשוויים הבולטים בעולם, למד אמנות בבית הספר לאמנות בעיר הולדתו ומאוחר יותר גם באוניברסיטת סלייד בלונדון. ב-1996 זכה בפרס טרנר ושנה לאחר מכן ייצג את בריטניה בביאנלה בוונציה. ב-2009 הציג תערוכת יחיד בגלריה דביר בתל אביב וכן השתתף במספר תערוכות שקיימה הגלריה, בין היתר ביריד "צבע טרי" האחרון.

גיליונות חדשים לכתבי עת ישראליים

שלושה כתבי עת ישראליים לאמנות ותרבות - "מיס יוז", "A5" ו"ערב רב" - השיקו החודש גיליונות חדשים. שניים מתוכם, "A5" ו"ערב רב", עוסקים בירושלים. "A5", שיצא לאור בשיתוף עונת התרבות בירושלים, הוא למעשה תערוכה מודפסת שאותה אצרו טלי גרין, קרן גפני, גולן גפני ואיתי מאוטנר. כ-40 אמנים מהארץ ומחו"ל מציגים בגיליון, בהם דוד עדיקא, יוניל, יאן טיכי, הדס עפרת ואורי גרשוני.

גיליון "ערב רב", ששמו המלא הוא "שישה ימים ביוני, מסע לשחרור ירושלים", מציין את יום ירושלים ואת השנה ה-44 למלחמת ששת הימים. הגיליון מודפס כעיתון ומציג בעיקר טקסטים. בין השאר נכללים בו מאמריהם של בועז לוין, מוחמד ג'באלי ורותם ריטוב. הגיליון הוא פרי שיתוף פעולה בין עורכי "ערב רב" יונתן אמיר ורונן אידלמן, והאמן גיא ברילר.

"מיס יוז", שזהו גיליונו השלישי, עוסק הפעם בנושא "מין ללא אברים - סייבר-סקס". הגיליון כולל דימויים ויזואליים ומאמרים, שמתרכזים בנושא "הקיום המיני במרחב הווירטואלי ובמרחב הממשי". בין היתר מופיעות במסגרתו עבודותיהם של פלג דישון, גלעד כהנא ונטלי פרוסט.

מכון שפילמן יעניק מלגות לסטודנטים לצילום

מכון שפילמן לצילום יעניק שלוש מלגות מצוינות לרונה אלפיה (מכללת הדסה), אסף שחם (מנשר) וניקה פרולוב (שנקר), סטודנטים לצילום שיסיימו השנה את לימודיהם ונבחרו מתוך 120 סטודנטים שהגישו מועמדות. המלגה, בסך 10,000 שקל, ניתנת זו השנה החמישית ומתבססת על תיקי עבודות שהציגו גישות מקוריות ושילבו בין תיאוריה ופרקטיקה. בראש ועדת השיפוט עמד ד"ר שלמה אהרונוב ואתו גלעד אופיר, פסי גירש, נעמי לשם ונציג משפחת שפילמן.

סיגלית לנדאו ויעל ברתנא ב"ווג איטליה"

האמניות סיגלית לנדאו ויעל ברתנא, שהשתתפו השנה בביאנלה לאמנות בוונציה וייצגו את ישראל (לנדאו) ואת פולין (ברתנא), הופיעו בגיליון האחרון של מגזין האופנה האיטלקי "ווג איטליה".

פרויקט שערך המגזין הציג תצלומים של מרבית האמנים הבולטים שהציגו השנה בביאנלה. הסדרה כללה תצלומי וידיאו וסטילס לצד טקסט קצר המתאר את האמנים ואת עבודתם בכלל ובביאנלה בפרט. את תצלומיהן של לנדאו וברתנא צילמה לאה גולדה הולטרמן. באתר המקוון של המגזין ניתן לצפות בגרסת הווידיאו של הפרויקט.

בנוסף, הופיעה ברתנא החודש על שער מגזין האמנות "ארט ריוויו". עבודותיה נכללו גם במבחר מצומצם של עשרה ביתנים שפירסם ה"ניו יורק טיימס". כמו כן, נבחר הביתן הישראלי כאחד מתשעת הביתנים הלאומיים המוצלחים ביותר בביאנלה במגזין האמנות האינטרנטי "ארט-אינפו".

למכירה: עבודות מאוסף דייב סטיוארט

ציור צבעוני וגדול במיוחד מסדרת "ספוט" של דמיאן הירסט יעמוד במרכז מכירה פומבית של בית סותביז בלונדון בסוף החודש. הציור, ולצדו שש עבודות אמנות נוספות - בהן של גילברט וג'ורג' וסינדי שרמן - הוא החלק המסקרן ביותר במכירה; שבע העבודות מגיעות מאוספו הפרטי של גיטריסט להקת "יוריתמיקס" לשעבר, דייב סטיוארט.

"זהו ציור נדיר, אחד מהגדולים בסדרה שהופיעו בשנים האחרונות בשוק", אמר אלכס בראנצ'זיק, מומחה לאמנות עכשווית מטעם סותביז, על ציורו של הירסט. בצדו האחורי של הציור נרשם הכיתוב "להיות אלוהים (בשביל דייב)" - הקדשה של האמן לידידו המוסיקאי. הציור הוענק לסטיוארט לאחר שפירסם את השיר "דמיאן שמור עלי" ב-1994. הציור מוערך כעת בין 400 ל-600 אלף ליש"ט. ציורם של הצמד גילברט וג'ורג', שבו נראה פרח פאלי, היה תלוי במקור בכנסייה שהוסבה לבית, ובה התגורר סטיוארט עם סולנית "יוריתמיקס" ובת זוגתו לשעבר, אנני לנוקס.

מרינה אברמוביץ' מקימה מרכז בינ"ל למיצג

אמנית המיצג והווידיאו מרינה אברמוביץ' הודיעה השבוע על קידום פתיחתו של המרכז הבינלאומי למיצג בעיר סטינייה שבמולדתה, מונטנגרו. האירוע התקיים במסגרת הביאנלה בוונציה, ובמסגרתו הסבירה אברמוביץ' כי המיזם מתוכנן לקום במפעל ישן למקררים. הפעילות במקום תעסוק באמנות שאינה חומרית, דוגמת מוסיקה, מחול, אמנות וידיאו וקולנוע, תיאטרון ומיצג.

אברמוביץ' מתכוונת להקים במכון ארכיון גדול של עבודות וידיאו מקוריות, להוציא ספרים וכתבי עת ולייסד תוכנית הרצאות. "אני מאמינה שהגיע הזמן להפשיר את סטינייה ואני מוכנה לתרום באופן ישיר", אמרה האמנית, בת 64. "אני רוצה שמונטנגרו תיהפך למרכז אמנות עכשווית. כמו בבאוהאוס, אני מקווה להביא למקום אנשים מתחומים שונים ולהפוך את המקום למשהו כמו הפקטורי של אנדי וורהול, רק בלי הסמים".

כתבות מומלצות

הפגנה למען זכות ההפלה בתל אביב, ב-1978. לאורך השנים נמתחה ביקורת חריפה על פעילותן של הוועדות

בוויכוח על ההפלות בישראל ידם של השמרנים תמיד על העליונה

כריך "אומלט אנד צ'יז" של "סלין פרייטאג בייגל"

קשה להבחין בדוכן הזה, שמצליח להוסיף רוח כל כך נדרשת לשינקין

בראד פיט למגזין הגברים GQ. מה השתבש?

גופה? בובת שעווה? הרשת תוהה מה עולל מגזין GQ לבראד פיט

יאיר לפיד בלשכתו בתל-אביב. צעירים וימנים מתונים במרכז הקמפיין

מול מכונת הרעל של נתניהו, זה מה שלפיד צריך לעשות

דויד פופביץ' באליפות העולם, בשבוע שעבר. התנתק מהטלפון למשך חודש בגיל עשר

הוא רק בן 17 אבל יש כבר מי שחושב שהוא היורש של מייקל פלפס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ