מתהפך בארון המתים שלו

מיכאל הנדלזלץ - צרובה
מיכאל הנדלזלץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיכאל הנדלזלץ - צרובה
מיכאל הנדלזלץ

"מסיכת הזהב" הוא פרס הניתן מדי שנה להצגות תיאטרון הטובות ביותר ברוסיה. תיאטרון גשר מארח במסגרת חגיגות 20 שנה לקיומו מבחר מזוכות הפרס בשנים הקודמות, תוך ניצול האינטרס של הפסטיבל הרוסי לחשוף את זוכיו בפני צופי העולם. אם לשפוט על פי "הדוד וניה" של תיאטרון וכטנגוב ממוסקווה, "הסערה" של תיאטרון פושקין ממגניטוגורסק ו"כינורו של רוטשילד" של צ'כוב מתיאטרון "הדור החדש" ממוסקווה, התיאטרון הרוסי בן זמננו - שצופיו ומבקריו מעריכים - דוגל בעשייה שעולה על גדותיה מבחינת העומס שמניחים הבמאי והשחקנים על כתפי הטקסט, אם צריך ובעיקר אם לא צריך.

"כינורו של רוטשילד" של צ'כוב הוא סיפור יבש וענייני על מוות שבעצם בואו לחיי אדם העוסק במוות (קברן בעיירה שבה ממעטים למות) ממלא את חייו תוכן, עומק ויופי. זה אחד הסיפורים שחנוך לוין בנה מהם את "אשכבה" שלו. הבמאי קמה גינקס ממלא את במתו בארונות קבורה מעץ, מביא את הסיפור כולו, על כל מילותיו, ומחלק את הטקסט בין ארבעה שחקנים שכל אחד מהם מחריף את דמותו והתנהגותה, וכמעט כל מלה זוכה ל"עיבוד בימתי".

התוצאה היא עודף עשייה, שכופה עודף סנטימנטליות, ולפחות בעיניי זה מטביע את הפשטות המורכבת של הטקסט בהגשמה מוחצנת ואפילו ראוותנית. בסיפור ספציפי זה זוכה דמותו של המוזיקאי היהודי רוטשילד לעיבוד דוחה במיוחד, ומה שהיה פרט בסיפור הופך כאן לקריקטורה שחורגת מגבולות הטעם הטוב, שלא באשמתו של השחקן איגור יסולוביץ'. הכינור שבסיפור, אגב, הופך על במה למסור. ארינה נסטרובה מצליחה בדמות אשתו של הקברן לעורר דווקא אהדה, אולי בגלל שהיא דמות נפעלת. אלכסיי דוברובסקי משעשע בתפקיד החובש, אבל כל ההצגה מושפעה ממשחקה המוחצן והמעיק של ואלרי בארינוב בתפקיד הראשי.

הצגה זו, כמו קודמותיה, עומדת בגודש שלה בקונטרסט לעוני הוויזואלי שמזמן לנו התיאטרון הישראלי, אבל לפי התרשמותי זה עושר ששמור לבעליו לרעת הטקסטים שהם מציגים.

תיאטרון "הדור החדש" ממוסקווה מציג את "כינורו של רוטשילד" מאת אנטון צ'כוב. בימוי: קמה גינקס, במסגרת פסטיבל "מסיכת הזהב" בתיאטרון גשר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ