חיי כגבר, כאשה ושוב כגבר

רותה קופפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רותה קופפר

מיקאל, גבר שוודי בשנות ה-60 לחייו, עבר ניתוח לשינוי מין בשלב מאוחר בחיים ועתה הוא מתחרט על כך. הוא עתיד לעבור ניתוח נוסף לשינוי מין, שישיב לו את הפין שממנו נפטר, או לפחות משהו דומה לו. אחרי שחי הן כאשה והן כגבר הוא מסיק שהחיים כגבר טובים יותר. "גברים זוכים ליותר כבוד", הוא אומר בסרט "המתחרטים", שישודר הערב ביס דוקו. אך יש להניח שלא בגלל הכבוד הוא מחליט לענות שוב את גופו.

את הדברים האלה הוא אומר לאדם ששמו אורלנדו ועבר תהליך דומה. השניים נראים במשך הסרט המינימליסטי בחדר סגור, יושבים מול המצלמה כשביניהם מפריד מקרן שקופיות, והם מסתכלים מדי פעם על תמונות מעברם כנשים וכגברים. השיחה מתנהלת בשקט מופתי, באווירה שוודית כמעט סטריאוטיפית, כשמדי פעם מפלחת את הדיבור המתון שלהם מין השתנקות של הפתעה. במקרה של מיקאל, השקט הזה מכסה על סערת נפש גדולה. לעומתו, אורלנדו דווקא נראה כמי שהגיע לנחלה.

אורלנדו, שנותח ב-1967, נמנה עם הראשונים שעברו ניתוח לשינוי מין בשוודיה. בצעירותו נתקל בקשיים וגם התפרנס מזנות. "היה לי קר, הייתי רעב. הרגשתי שבחיים לא היו מתנהגים ככה לאשה", הוא מספר. זו היתה אחת הסיבות לעבור את הניתוח. אחרי הניתוח הוא נישא לאדם שאהב וחי אתו במשך 11 שנים. הבעל לא ידע על העבר הזכרי של אשתו. אחרי שנים החליט לשוב ולהיות גבר ועבר ניתוח נוסף, שגם אחריו הוא מרגיש שונה - לא גבר ולא אשה, אלא שניהם. אבל הוא מרגיש שלם עם עצמו. בשיחה עם מיקאל, שנראה מוטרד ומבולבל, הוא מסביר לו שהוא חש בנוח עם המגדר והמיניות החדשים שלו.

בין שאר הדברים העולים בראיון ההדדי הכואב הזה, מיקאל מספר שכגבר "ננס" ו"נשי", כהגדרתו, ספג מכות מגברים. הוא חשב שאחרי הניתוח לא יכו אותו. "גברים אמיתיים לא מכים נשים", הוא קובע, ואורלנדו, בחליפה אדומה ושיער פלטינה, משיב לו בעדינות השוודית שלו, כבעל ניסיון: "הם כן, הם כן".

"המתחרטים". יס דוקו, 22:00

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ