הארץ

מעטות הן ההזדמנויות, אם בכלל, שבהן מתכנסים מעצבי אופנה מקומיים במטרה לשתף פעולה. בפעמים הספורות שבהן קרה הדבר בעבר היה זה לרגל יריד או שוק אופנה מסויים. מרחב הפעילות המצומצם בשדה האופנה המקומי, הרוויה של מעצבים צעירים שהחלו לפעול בו בעשור האחרון וכמובן חדירתן של רשתות האופנה העממיות מחו"ל הובילו ללא מעט מתחים ויריבויות בין המעצבים המקומיים, שרבים מהם חשים צורך להגן על קיומם בשוק אופנה תחרותי במיוחד.

לכן היה מפתיע להיות עד לפגישה נעימה שהתקיימה לאחרונה בין כמה מעצבי אופנה מקומיים, צעירים ובוגרים כאחד, שבה נידונה יוזמה משותפת לייצוא עבודתם לחו"ל. בסטודיו רחב הידיים של המותג "עלמה בנקר" התכנסו סביב שולחן מוארך נציגי המותגים שמשתתפים במאגד אופנה חדש מטעם משרד הת"מת: בני הזוג קרן ותומר בנקר-כהן בעלי המותג "עלמה בנקר", קרני רשף וליאור לבנה ממותג ההנעלה "ליבלינג", פיליפ בלאו, חצי מהצמד "פראו בלאו", אדוה ברונר מהמותג "דואנדה" ומירית ויינשטוק. החבר השישי במאגד, ששון קדם, נעדר בשל חופשה.

לצדם ישבו גם מנהלי המאגד אורנה רבינוביץ-פונדק ורון מהלר - היא יועצת עסקית בתחום האופנה מטעם התמ"ת והוא מהנדס מכונות ויועץ מוסמך מטעם מכון היצוא, ובעל ניסיון עשיר בשיווק בינלאומי. "מאגד הוא התארגנות יזומה של קבוצת בעלי עסקים קטנים העוסקים בתחום דומה, שמתאגדים יחד לפעילות יצוא ונהנים מסבסוד של מחצית מהוצאות הייצוא שכוללות בין היתר מימון פיתוח קולקציה, קטלוג, מציאת סוכנים בחו"ל והשתתפות בתערוכה", מסבירה רבינוביץ-פונדק.

היוזמה ליצירת מאגד אופנה היתה שלה, לאחר שהבינה כי מעצבי אופנה מקומיים מוכרחים לפנות לשווקים בחו"ל. "שוק חובבות האופנה בארץ הוא מצומצם, ואינו יכול לפרנס כמות מבורכת של בוגרים מוכשרים של החוגים ללימוד אופנה", היא מפרטת. "בתחילה, הפנייה שלי למעצבים להשתלב במאגד נענתה בחשדנות מסויימת - ציבור המעצבים בישראל לא מאמין שהמדינה מוכנה לסבסד או לעזור במשהו. אני מניחה שאם הפעילות שלנו תוביל להגדלת היצוא של מעצבי המאגד, בשנה הבאה יהיו פניות של עוד רבים וטובים, וכך נצמצם את בריחתם של מוחות צעירים ומוכשרים מאוד לבתי אופנה בחו"ל".

המעצבים החברים במאגד מחויבים לפעול בקבוצות: משרד התמ"ת מתחייב להכיר רק בפעילות משותפת של שלושה מעצבים לפחות. מטרת הפגישה שהתקיימה בתחילת השבוע היתה לבחור תערוכות באירופה ובארצות הברית שיתאימו לצרכי כל אחד מהחברים במאגד. האופן שבו חלקו המעצבים את המידע והניסיון שצברו בהשתתפות באירועים כגון אלו בעבר עם חברי המאגד היה מרשים. שמות של תערוכות אופנה המתקיימות במסגרות שונות ברחבי אירופה וארצות הברית, עצות להתייעלות או לטיפול בבירוקרטיה המורכבת שכרוכה בהשתתפות בהן ושמות של אנשי קשר בעמדות מפתח שיכולים לסייע עלו לאוויר ועוררו דיונים ערים.

"זה נחמד שהרכבנו גוש של מעצבים שלא מתחרים זה בזה", אומרת בנקר-כהן. "כל אחד עושה משהו אחר ואין התנגשות בינינו כמעצבים, כך שגם אם נמצא חדר תצוגה אחד בחו"ל יהיה מקום לכל אחד מאתנו. יתרה מכך, לכולם כאן יש אינטרס לפרגן זה לזה".

זה ניכר בהופעתם החיצונית של המעצבים שנכחו בפגישה: בני הזוג בנקר-כהן לבשו בגדים שחורים ששיקפו היטב את רוח המותג הבינלאומי שלהם, "Black Market". לעומתם, דמותו הצבעונית של פיליפ בלאו, בחולצת טי מפוספסת בגוונים של צהוב לבן וכחול, ובלורית תמירה ומהבהבת שפס ורוד מפלח אותה, הותאמה לחזון היצירתי שלו ושל זוגתו הלנה בלאונשטיין. בשמלה קלילה ורומנטית בגוון קרם, שאדוות בד עיטרו את אמרותיה, וינשטוק נראתה כשגרירה הטובה ביותר של עבודתה, ובגדיהם של הצמד רשף ולבנה - היא בחולצת וינטג' מודפסת וחצאית שחורה חובקת מותניים, והוא בחולצת טי ומכנסי בד תכולים - הלם את האופי הנוסטלגי-אורבני של הנעליים שהם מעצבים. ברונר, מעצבת טקסטיל בהכשרתה, ישבה כל אותה העת בשמלה סגולה הדוקה שצמת בד נקלעה בצידה הימני, שקועה רוב הזמן באייפד שנח מולה על השולחן.

לבני הזוג בנקר-כהן יש ניסיון רב יחסית בהשתתפות בתערוכות אופנה בינלאומיות. לפני שהחליטו לנסות להציג את תוצרתם, הם ביקרו בהן כקניינים לבוטיק שלהם בתל אביב. הם נלהבים מאוד מהיוזמה הנוכחית: "בפעם הראשונה שיצאתי מהפגישה עם אורנה ורון התרגשתי מאוד, כי מעולם לא פגשתי מישהו שרוצה לקדם את המערכת הגדולה", אומרת בנקר-כהן. "תמיד עשינו הכל לבד. כל השתתפות בתערוכה כזאת כרוכה בהוצאות של כ-200 אלף שקלים, ולאחר מכן אתה צריך למכור כל כך הרבה רק כדי להצדיק את העלויות האלו. אנחנו הימרנו על זה מחסכונותינו האישיים. עד כה השתתפנו בתערוכות בברלין ובפאריס ויצרנו קשרים עם קניינים ועם 32 נקודות מכירה בכל העולם. אמנם מדובר בהזמנות קטנות של בעלי בוטיקים פרטיים, אבל זה גדל בהדרגה בכל עונה".

הם מסבירים בלהט כי יש לנצל את ההזדמנות הזו ולהשתתף בכמה שיותר תערוכות חשובות בעולם. ברונר, שאינה מנוסה בהשתתפות בתערוכות אופנה בחו"ל, מפחדת לקפוץ מעל הפופיק. "אם אשתתף בהרבה תערוכות במקביל ואקבל המון הזמנות אני פוחדת שלא אוכל לעמוד בייצור שלהן לאחר מכן", היא אומרת. בנקר-כהן מרגיעה אותה: "אל תדאגי, בעונה הראשונה קניינים לא מבצעים הזמנות גדולות מדי. זה נועד יותר בשביל היכרות ראשונית עם המותג".

ברונר, שמוכרת בעיקר ברשת ובקומץ חנויות בחו"ל, שמעה על היוזמה למאגד באמצעות פייסבוק. "יום אחד התעוררתי וראיתי הודעה שאורנה השאירה, שהנוסח שלה היה משהו כמו 'מי שרוצה להצטרף למהלך יצוא לחו"ל שישאיר לי הודעה'. מיד שלחתי לה הודעה. ראשית, חשבתי שזה מאוד מתאים למהלך הגדילה שאני רוצה לעשות כעת. שנית, אני כל היום יושבת כאן ומקטרת על כספי המסים שאני משלמת ושהולכים לדברים שאני לא מאמינה בהם ופתאום ראיתי שמשהו מזה חוזר אלי".

האתגר הראשוני שניצב בפני המעצבים המשתתפים במאגד הוא להצליח לעבוד לפי לוחות הזמנים של השוק האירופי והאמריקאי: כדי לייצא את תוצרתם לחו"ל עליהם להתחיל לעבוד על פיתוח קולקציה זמן רב מראש, כדי שיהיה די זמן להציגה בתערוכות אופנה לקניינים, לבצע את הזמנותיהם ולשלוח את הדגמים לבוטיקים בחו"ל לפני תחילת העונה.

"אנחנו עובדים על שלוש קולקציות במקביל", אומרת רשף. "אנחנו משלימים כבר עכשיו את העבודה על קולקציית סתיו-חורף 2013". אצל "פראו בלאו" המצב דומה, ובנקר-כהן מציינת שבשבילם זהו עניין שבשגרה. "מחודש מאי אנחנו עובדים על קולקציית אביב-קיץ 2012, ובמקביל אנחנו מייצרים הזמנות שקיבלנו לדגמים מתוך קולקציית סתיו-חורף 2011-2012 שאמורים להגיע לחנויות בחו"ל כבר במשך אוגוסט".

מכשול נוסף הוא מלאי הבדים בישראל, המתחלק לשתי קטגוריות: הראשונה היא בדים בסיסיים, בעיקר בגוונים בסיסיים, הנמצאים תמיד במלאי, והשניה כוללת גלילי בד ספורים המגיעים לישראל באקראי, שהם לרוב שאריות של תעשיות אופנה זרות. "מה אני עושה עם הבדים?", שואל בלאו. ספק בדים הבטיח לשמור לו את הזכות להזמין גלילי בד נוספים מסוג מסויים בשבועיים הקרובים, אך בנקר-כהן מסבירה לו כי זה לא מספיק. לעתים, היא אומרת, פרק הזמן שחולף מרגע הצגת הקולקציה ועד לביצוע ההזמנה יכול להתארך עד לחודשיים. זו בדיוק, לדבריה, הסיבה שעיצוביה מוגבלים: "בדרך כלל אני מתמקדת בשמלות שחורות, ובכל עונה נכנס צבע נוסף. לרוב אני משתמשת בבדי כותנה, ויסקוזה או משי שנמצאים באופן שוטף אצל ספקי הבדים בארץ. אני מוגבלת מבחינת היצע הבדים שעומד לרשותי או בטכניקות התפירה המקובלות במתפרות המקומיות. לפעמים אני מדמיינת מה היה קורה אם לא היתה לי המגבלה הזו, אבל אני עובדת עם האילוצים הללו ומנסה להוציא מזה את המרב. אין לי הרבה יתרונות על מעצבים אחרים, ובמיוחד לא באירופה, לכן אני מתמקדת בעיצוב שמלות ערב טובות שיכולות לשמש נשים גם במהלך היום ובמחיר מאוד אטרקטיבי".

אחד הקשיים הבסיסיים שפוגשים מעצבים מקומיים המעוניינים לייצא את תוצרתם לשווקים זרים הוא המרחק של ישראל מאירופה ובידודה משכנותיה. אולם נדמה שכיום, בעידן האינטרנט, קל יותר מבעבר לחדור לשווקים באירופה ובארצות הברית, ולעתים השווקים הללו אף יכולים להוות ערוץ לחדור דרכו לשווקי המדינות המקיפות אותנו.

בנקר-כהן מספרת כי בכל התערוכות האחרונות שבהן השתתפו הגיעו קניינים רבים מלבנון. "כשהם שומעים שאנחנו מישראל הם מיד עוצרים את השיחה, ולאו דווקא ממניעים אידיאולוגיים או פוליטיים, אלא מהסיבה הפשוטה שאין לנו אפשרות לבוא איתם בקשרי מסחר. אי אפשר, למשל, שעל תווית הבגד יהיה כתוב 'מיוצר בישראל', וכמובן שלא ניתן להוציא חשבונית של חברה ישראלית". אבל בינואר האחרון, כשהשתתפו בתערוכה בפאריס, פקדה את הדוכן שלהם קניינית מביירות וביקשה לעשות הזמנה לקראת החורף הקרוב. "היא אמרה לנו 'את לא מכירה אותי, אין שום מחסום שאני לא יכולה לעקוף'. מסתבר שיש לה חברה שהיא בעלת בוטיק בפאריס, וסיכמנו שאת המשלוח נוציא על שמה ואת הדגמים נשלח אליה והיא תעביר את זה הלאה לקניינית מלבנון".

פעם, היא מספרת, ביקר אצלם בדוכן בעליו היהודי של בוטיק בפאריס שלו שני סניפים בעיר. "אחרי ששוחחנו קצת הוא נזף בנו למה לא כתבנו ליד שם המותג שלנו את שם העיר תל אביב באנגלית. הסברתי לו שאנחנו מנסים להצניע את זה, אך הוא טען, ובצדק, שמי שבעד ישראל יאהב את התוספת, ומי שנגדה יפוצץ את העסקה בכל מקרה. אבל אני לא מרגישה נוח לשים את זה בחזית". אפשר להבין את היסוסה וכן את הקושי שלה ושל בעלה לציין את שם עיר מוצאם בגאון, כשם שעושים מנהלי מותגים אחרים שמבליטים בלוגו שלהם שמות של ערים כדוגמת ברלין, ניו יורק או פאריס.

קדם, שנעדר מהפגישה המשותפת, מברך אף הוא על המיזם הנוכחי, אבל בשיחה עמו הוא מגלה חשדנות קלה כלפיו. מתברר כי בשנים 2002-2003 הוא נהנה מתמיכה כלכלית מטעם משרד התמ"ת ביצוא הקולקציות שלו לחו"ל. אבל התנסות זו, שכללה תצוגה בתערוכת אופנה מסחרית בניו יורק לצד מעצבים מקומיים נוספים כגון נעמה בצלאל וגרשון ברם, הסתיימה בטון צורם שמהדהד אצלו עד היום.

"הצגנו כולנו בדוכן משותף שדגל ישראל התנוסס מעליו. את הקטלוג הפקנו במשותף, והרגשנו מעין שגרירים שמייצגים בגאווה את המדינה. היה משהו בחוויה הזו שהעניק לי ביטחון רב כמעצב, הרגשתי שאפילו השתפרתי בעבודה שלי, ואז לפתע ביום בהיר אחד הפסיקו את התמיכה הממשלתית בנו. פתאום המדינה איבדה עניין בזה".

מאז הוא הוסיף לטפח את קשרי מסחר הראשוניים שיצר עם קניינים מהשוק האמריקאי באופן עצמאי, וכיום הוא משתתף דרך קבע באחת התערוכות הגדולות המתקיימות במסגרת שבוע האופנה בניו יורק. כששמע לראשונה על היוזמה הנוכחית למאגד, הוא אומר, חשב שזה טוב מדי מכדי להיות מציאותי. "במשך שמונה שנים נלחמתי כדי להמשיך את היצוא שלי לחו"ל, ומאז אני חולק את הידע שלי עם כל מעצב ישראלי שרוצה לייצא את הקולקציות שלו, ולא בגלל שאני אדם טוב במיוחד אלא בגלל שאני רוצה שיהיו איתי כמה שיותר מעצבים בסיפור הזה. אבל זה לא תמיד היה קל. היו תערוכות שהשתתפתי בהן ופשוט ישבתי ובכיתי בגלל הקושי העצום. ניחמתי את עצמי בזה שחשבתי שבפעם הבאה אולי יהיה יותר קל. "שלא אובן לא נכון: אני לא רוצה להוציא לאנשים את הרוח מהמפרשים, להיפך - אני רוצה שהמעצבים יבינו שמדובר בהליך מורכב מאוד וקשה שדורש זמן, משאבים ואורך רוח. לא מדובר בהשתתפות בתערוכה אחת, ומעבר לתמיכה הכלכלית שנקבל מהמדינה, יש עוד הרבה היבטים שצריך לתת עליהם את הדעת. אני כל כך שמח על המיזם הזה. כיום אנחנו שישה מעצבים במאגד, ואני יודע שבשנים הבאות זה רק יוסיף לתפוח. כבר פנו אלי מעצבים רבים שהביעו עניין לקחת חלק בזה. אני אסיר תודה לכל מי שקיבל את ההחלטה לאשר את מאגד האופנה הזה. עכשיו חובת ההוכחה מוטלת עלינו, המעצבים". *

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ