אדריכל אלע"ד מונה לראש ועד אונסק"ו

שלושה שבועות אחרי הדחתו של פרופ' מייק טרנר, מונה אריה רחמימוב לראש הוועדה הישראלית למורשת בארגון אונסק"ו

נועם דביר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נועם דביר

האדריכל אריה רחמימוב נבחר לעמוד בראש הוועדה למורשת עולמית בוועד הישראלי לאונסק"ו. רחמימוב יחליף את פרופ' מייק טרנר שכיהן בתפקיד 12 שנים.

לפני שלושה שבועות דיווח "הארץ" כי טרנר, דמות מפתח בתחום השימור בארץ ובעולם, הודח מתפקידו על רקע פוליטי. חברים בוועדה סיפרו כי הסיבה להדחה נובעת מחוות דעת חריפה שכתב נגד תוכניות בנייה עתידיות ברחבת הכותל ובפרט חוות דעת בנושא הקמת גשר המוגרבים. משרד החינוך, האחראי על הוועד הישראלי לאונסקו, טען מנגד כי "לא היו שיקולים זרים בסיום עבודתו".

רחמימוב אמר אמש ל"הארץ" כי אין לו כל מידע על נסיבות סיום תפקידו של פרופ' טרנר: "מלבד היכרותי עם עבודתו המקצועית לא שוחחתי עמו על הנושא. אני נפגשתי עם מנכ"ל משרד החינוך ועם מנכ"ל משרד החוץ והם ביקשו אותי להתגייס לתפקיד".

רחמימוב, אדריכל ירושלמי ותיק, הופקד בעשורים האחרונים על שורה של תוכניות מתאר עבור ערים היסטוריות בארץ כגון עכו, נצרת ובאר שבע העותמאנית. הוא הרצה במחלקות לאדרכילות בטכניון ובבצלאל ואף הוזמן להרצות באוניברסיטת הרווארד האמריקנית. כיום הוא מעורב בין השאר בתכנון של כמה פרויקטים לעמותת אלע"ד במזרח ירושלים. כמו כן, הוא מכין לעיריית ירושלים תוכנית מעוררת מחלוקת - "גן המלך" (אל-בוסתן), שבמסגרתה צפויים להיהרס עשרות בתים של תושבים פלסטינים לטובת הקמת פארק תנכ"י שישחזר את גן המלך שלמה. האדריכל הכין בין היתר גם את התוכנית ל"סילוואן התיכונה", תוכנית שאמורה "להלבין" בנייה לא חוקית רבה בסילוואן, רובה פלסטינית, אך היא כוללת גם את "הלבנתו" של בית יהונתן, המשמש את המתנחלים.

רחמימוב נחשב ל"סדין אדום" בעיני גורמי שמאל בירושלים. "אם מישהו ישב במשרד ראש הממשלה ואמר איך אפשר להגביר את הבידוד בירושלים, זה מהלך מבריק", אמר גורם המעורה בתכנון במזרח ירושלים. בקרב חברי הוועדה למורשת עולמית קיימים חילוקי דעות באשר לבחירתו של רחמימוב. אדריכל חבר הוועדה שביקש להישאר בעילום שם, אמר כי מדובר במינוי פוליטי מובהק. "זה נזק ברור למדינת ישראל. פרופ' מייק טרנר זכה למעמד גבוה באונסקו העולמי משום שדאג להציג תמיד עמדה מקצועית ולא עמדה פוליטית. אני מקווה מאד שרחמימוב ישכיל להמשיך באותו הקו". אדריכל אחר אמר כי הגישה של רחמימוב כלפי שימור מיושנת מאוד. "זאת תפישה ציונית של פעם, שימור זה תיירות והבניינים זה תפאורה. תוכניות השימור שהוא הכין לערים ההיסטוריות בארץ הן שבלוניות, שלא לומר מיחזור חומרים".

חברים אחרים בוועדה החמיאו לכישוריו האישיים של רחמימוב. האדריכל אמנון בר-אור, חבר הוועדה מטעם אוניברסיטת תל אביב, אמר כי לרחמימוב יש "יכולות דיפלומטיות מרשימות שחשובות מאוד עבור תפקיד מסוג זה". "רחמימוב נמצא עמוק בקונצנזוס ואף אחד לא יגיד מילה רעה על המינוי שלו", אמרה חברה אחרת בוועדה, "עם זאת אין לו את הידע הפילוסופי שיש למייק בתחום".

רחמימוב אמר אמש ל"הארץ" כי הוא מתכוון להקדיש את זמנו לחיזוק ששת אתרי המורשת העולמית שהוכרזו בישראל במקביל לקידום של הכרזה על אתרים חדשים. "בארץ חל שיפור משמעותי במודעות ובהתייחסות לשימור", הוא אמר, "המטרה של הוועדה היא להרחיב את זה ולמצוא את האיזון הנכון שבין שימור לבין פיתוח". לפי שעה הוא אינו מתכוון להפסיק לוותר על עבודות בתחום השימור במשרדו.

השתתף בהכנת הידיעה: ניר חסון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ