מנהלי תזמורות יתכנסו היום לדון בקיצוץ משרד התרבות בתקציבם

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חגי חיטרון

מנהלי התזמורות הפועלות בישראל מתריעים על קיצוץ של יותר מ-10% בתמיכה הממשלתית השנתית ברוב התזמורת הוותיקות. לדבריהם, משרד התרבות צמצם את סך התמיכה ב-3 מיליון שקלים.

בעקבות זאת, יקיימו היום מנהלי התזמורות אסיפת חירום שבה ישמיעו את טענותיהם באוזני ראשי מינהל התרבות במשרד התרבות ויתריעו על הסיכון לעצם פעילותן של התזמורות. האסיפה תתקיים אחר הצהריים בבית האופרה ("המשכן לאמנויות הבמה") בתל אביב, את מכתב הזימון לה שיגר מנהל תזמורת סינפונייטה באר שבע, עופר סלע, ל-14 מעמיתיו, בהם מנהלי ארבע התזמורת הסימפוניות, ומנהלי התזמורות הקאמריות. לאסיפה הוזמנו גם הממונים על העברת התמיכה הממשלתית: שמעון אלקבץ, שהוא ראש מינהל התרבות במשרד התרבות, ומנהלת המחלקה למוזיקה במשרד - רעיה זימרן.

מנהל אנסמבל המאה ה-21, המלחין דן יוהס, אמר כי במקרה שלו הירידה בתמיכה לשנה זו מתבטאת בשיעור של כ-20%, מ-400 אלף שקל ל-309 אלף. מנהל תזמורת קאמרטה בן-ציון שירה אמר כי אצלו מדובר בירידה של כ-300 אלף שקל. מהנהלת הפילהרמונית נמסר רק כי הודעת מינהל התרבות נבדקת (לפי מקורות אחרים, חלקה של הפילהרמונית בעוגה יורד השנה ביותר מ-600 אלף שקל).

חלקה של כל תזמורת בעוגת התקציב מושתת על קריטריונים כגון מספר הקונצרטים, איכות התזמורת (רמת נגינתה) וגודלה. כאשר נוספים גופים חדשים לרשימת הנתמכים (הפעם מדובר בתזמורת האנדלוסית אשדוד ובאנסמבל "בארוקדה") יורד גודל העוגה העומדת לחלוקה לנתמכים האחרים. אשר לקריטריון האיכות: אחדים ממנהלי התזמורות הביעו כעס ותמיהה על כך שבין קובעי האיכות, בוועדה שמינה מינהל התרבות, יש גם חברים שאינם מוזיקאים מקצועיים.

תגובת מינהל התרבות: "בסיס התמיכה לגופים הכליים בתקנת המוזיקה ל-2010 היה בסך של 37,750,000 שקל והוא זהה לבסיס התמיכה ל-2011. חשוב לציין כי הבסיס ל-2010 לא כלל תוספות ורזרבות (כספים חד פעמיים) שהגיעו למשרד לקראת סוף השנה (נובמבר 2010) וחולקו באופן שוויוני בין הגופים הנתמכים בכפוף לאמות המידה הנהוגות. במשרד טרם התקבל מידע על תוספות ורזרבות ל-2011. אם יתקבלו הן יחולקו בין הגופים הנתמכים. בהתאם לכך, רשימת התמיכות הסופית תובא לידיעת הציבור לקראת סוף השנה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ