11 אתרים לשימור נוספו לרשימת הקרן האמריקאית, בהם ביתו של ג'ון קולטריין

גם טחנת הקמח הראשונה של חברת "פילסבורי" כלולה ברשימה

נועם דביר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נועם דביר

ביתו של מוזיקאי הג'ז האמריקני ג'ון קולטריין וטחנת הקמח הראשונה של חברת "פילסבורי" הוכרזו בסוף השבוע אתרים היסטוריים הנמצאים בסכנה, על ידי הקרן האמריקנית הלאומית לשימור. מדי שנה מפרסמת הקרן רשימה של 11 אתרים חשובים של אדריכלות, תרבות, מורשת ונוף בארצות הברית שנמצאים בסכנת הריסה או מוזנחים באופן כזה שלא יהיה ניתן עוד לשקמם.

ביתו של קולטריין נמצא בעיירה דיקס הילס במדינת ניו יורק, ונכתבו בו בשנות ה-50 וה-60 אלבומים כמו "A Love Supreme" . הבית נמצא אמנם בבעלות של עמותה פרטית, אך בהעדר משאבים מספקים הוא הולך ומתפרק. טחנת הקמח של פילסברי, מופת של אדרכילות תעשייתית, הוקמה ב-1881 במיניאפוליס שבמינסוטה. המתחם נסגר לפני כעשור ונמצא בסכנת הריסה תוכניות בנייה חדשות.

בנוסף, הקרן סימנה גם את הר מאטו פאהא בדקוטה הדרומית, אתר קדוש ל-17 שבטים אינדיאניים, שנמצא בסכנה בגלל קידוחי נפט שמתוכננים באזור. גם בית החולים פרנטיס בשיקגו סומן, אייקון אדריכלי ברוטליסטי שנבנה בראשית שנות השבעים והפך לאחד מהמבנים הידועים בעיר. הוא צפוי להיהרס בעקבות תוכניות בנייה לגורד שחקים.

בשנים האחרונות הפכה רשימת האתרים של הקרן לתמרור אזהרה לרשויות האמריקניות ותרמה לגיבוש מודעות ציבורית כלפיהם. עד כה ניצלו מהריסה לפחות חמישים אתרים שהופיעו ברשימה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ