ליגה מוזיקלית אחרת

נעם בן זאב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נעם בן זאב

לפעמים אדם מצטער על המוסכמה בקונצרטים קלאסיים, לפיה האולם - בניגוד לכל אמנות בימה אחרת - צריך להיות מואר תוך כדי הנגינה. ברגעים הנדירים בהם סערת הרגשות מתגברת, ואיתה הבושה ממנה והפחד ממנה, אין טוב מחשיכה מגוננת. אז לא צריך להשקיע את רוב האנרגיה בהסוואה של דמעות, מאימת הפדיחה; אבל מרכז ענב המוצף אור לא ריחם כבר בתחילת הקונצרט הזה, עת יובל צורן ניגן בפסנתר את העיבוד של אוטו זינגר לפרק האטי, "אדג'טו", מהסימפוניה החמישית של מהלר. כמה רגש ומוזיקליות יכולים להיות בנפשו של פסנתרן ולהתבטא דרך הכלי הבלתי אפשרי הזה, הפסנתר, שמיתריו רחוקים כל כך מאצבעות הידיים, והמכניזם הקר שלו לא מאפשר - כמו כלי הקשת במקור המהלרי - להשתהות על הצלילים, להגביר אותם, להפיח בהם רגש. הנגינה הזאת הייתה פלא; והפלא המשיך, בפרקים מהסימפוניה השלישית ו"השיר על הארץ", מסיט בחוסר צדק את הריכוז מקריאתו הנהדרת של אוהד שחר למכתבים של מהלר: וכי יכולות מלים להתחרות בצלילים האלה?

אנסמבל מיתר הביא כאן קונצרט מצוין, שהתחיל בקינה - שיר ערש של ברהמס, לזכרו של חבר האנסמבל, הכנר מתן גבעול; ונגמר בפרץ עליצות שטראגיות בסופו, עם "השיר על הארץ" בעיבוד קאמרי של ארנולד שנברג וריינר רין. זמרת האלט נועה פרנקל בשירה נהדרת, והווארד הסקין ששר יפה גם הוא, ביצעו יחד עם האנסמבל העשיר את ששת השירים בניצוח מדויק של ג'יזל בן דור - אם כי לא לגמרי התגברו על העיבוד החשוף של רין, שבהירותו וקפדנותו צרמו לא פעם. התוכנייה שתישמר כמקור ביבליוגרפי על חייו של מהלר ויצירתו העידה גם היא על הערב הזה, שנשמע כמייצג ליגה מוזיקלית אחרת.

אנסמבל מיתר בקונצרט מיוחד: 100 שנים למות מהלר. אוהד שחר, קריין; יובל צורן, פסנתרן; ג'יזל בן דור, מנצחת; נועה פרנקל, זמרת אלט; הווארד הסקין, זמר טנור. יוזם, מפיק ועורך התוכנייה: דן יקיר. מרכז ענב, 18.6 (הקונצרט הבא: 21.3)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ