זכות אבות

רותה קופפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רותה קופפר

ונסה ויליאמס, שהיתה לאשה השחורה הראשונה שנבחרה למלכת היופי של אמריקה ב-1983, פותחת את העונה השנייה של סדרת הדוקו-שורשים "מי אתה חושב שאתה?" השחקנית, שכיכבה ב"בטי" וכעת משתתפת ב"עקרות בית נואשות", חוקרת בעזרת התוכנית, שהפיקה השחקנית ליסה קודרו, את הצד של משפחתו של אביה כדי לברר אם גם הם היו חלוצים בדרכם, כמוה.

ויליאמס, ששני הוריה היו מורים בבית ספר, היתה גם התלמידה השחורה הראשונה במחוז צ'פקואה בניו יורק שהחלה את לימודיה וסיימה אותם באותו בית ספר. היא לומדת כי גם אבות אבותיה, כמוה הוריה, היו אנשי חינוך. בפרק הראשון של הסדרה, העולה הערב ביס דוקו, היא מגלה שאחד מאבות אבותיה היה מהשחורים הראשונים להתגייס לצבא הצפון במלחמת האזרחים של ארצות הברית ב-1863, מיד אחרי שהותר להם להילחם. הוא עשה את זה תוך סיכון רב, כי אנשי הדרום איימו שאת החיילים השחורים שילכדו לא ישימו במחנות של שבויים, אלא ישלחו אותם לעבדות. חלק מ-300 הדולר שקיבל כמענק גיוס השקיע ברכישת אדמה. אחרי המלחמה עבד כמורה.

אחד מאבות אבותיה האחרים, כך מתברר לה, היה אחד המחוקקים השחורים הראשונים בטנסי, ובתקופה מסוימת גם אחד האחרונים, משום שהוא ניצל את חלון ההזדמנויות הקטן שניתן לשחורי הדרום, אחרי מלחמת האזרחים. חלון זה נסגר ב-1888, עד ביטול ההפרדה הגזעית בארצות הברית ב-1965. אחרי התקופה כמחוקק היה גם מורה וגם שופט. בהספד שהיא מוצאת עליו נאמר כי לא הוריש למשפחתו הרבה זולת "שם נקי מכל רבב".

החיפוש נעשה בעזרת אתר העוקב אחר עצים משפחתיים, היסטוריוניים וארכיונים שונים, המספקים את כל המידע הזה על קצה קצהו של המזלג, הכל דרך עיני המפורסם/מת, תוך שהיא פולטת מפעם לפעם "וואו" מתפעם. אך יש להודות כי לפעמים הגילויים ההיסטוריים האלה, כמו המסמך שעליו חתום אותו סב מרוחק שנשאל אם אי פעם היה עבד ומשיב "מעולם לא", והתמונות שלו כחייל ושל השני כמחוקק בטנסי, יש בהם עניין. בהמשך העונה ייחשפו שורשיהם של השחקנים גווינת פאלטרו, סטיב בושמי ואשלי ג'אד, של הזמרים ליונל ריצ'י וטים מקגרו ושל מנחת תוכניות האירוח רוזי או'דונל.

"מי אתה חושב שאתה?". יס דוקו, 21:15

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ