תזמורת, בצורת

הקשיים הכלכליים שפקדו לאחרונה תזמורות אמריקאיות בולטות מעידים כי עולם המוסיקה הקלאסית חייב לעבור שינוי, אולם מאיזה סוג?

נעם בן זאב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נעם בן זאב

השמועות התחילו להתפשט כבר בשנה שעברה, עת ידיעות בודדות בעיתונות בישרו על קשיים כלכליים של תזמורת פילדלפיה, על ירידה במספר המנויים וקוני הכרטיסים ואי נחת של הנגנים. לפני כחודשיים כבר התפרסמה מטעם התזמורת הודעה על פשיטת רגל - הודעה שזעזעה כרעידת אדמה את הנוף המוסיקלי בארצות הברית.

כמו נפילת מונומנט אדיר שקיומו אינו מוטל בספק, אם זו חברת פיננסים גדולה שתמיד היתה שם או בנייני הענק שהוחרבו בפיגוע, כך התקבלה הידיעה על פשיטת הרגל: תזמורת פילדלדפיה? זה לא ייתכן. אחת מחמש תזמורות הדגל הגדולות, יחד עם ניו יורק ושיקאגו, בוסטון וקליבלנד; שנוסדה כבר לפני יותר ממאה שנה; שמנהליה המוסיקליים היו השמות הגדולים: לאופולד סטוקובסקי ויוג'ין אורמנדי; בשר מבשרה התרבותי של ארצות הברית, התזמורת שנודעה בצליל החלומי של קבוצת הצ'לו שלה וקבוצת כלי הנשיפה ממתכת הטובה מכולן. איך זה קרה?

מבט על ידיעות וכתבות בעיתונות האמריקאית מהשנתיים האחרונות מגלה ש"פילי" היא קצה קרחון. גם אחותה לחמש הגדולות, תזמורת קליבלנד, לא ניצלה מקשיים כלכליים וסכסוכי עבודה, וכמוה תזמורת פיטסבורג המהוללת, שנגניה ספגו קיצוץ מכאיב בשכרם ורק עכשיו מתחילים לראות תקווה לצאת מהמשבר.

הרשימה הולכת ומתארכת, וככל שהתזמורות מרוחקות יותר מהמרכז כך צרותיהן גדולות יותר, עד סגירה של ממש, כמו הפילהרמונית בלוויו מסיאטל (שנסגרה אחרי 43 שנה), תזמורת הונולולו מהוואי, לונג ביץ' מקליפורניה, ונקובר מוואשינגטון - וקשה למנות את כולן. התזמורת הסימפוניות לואיוויל, סירקיוז מניו יורק, צ'רלסטון מדרום קרוליינה, בולטימור וקולומבוס נאבקות בדרגות שונות של קשיים מפשיטת רגל ועד תוכניות חירום; ונגני התזמורת הסימפונית דטרויט - תזמורת מהוללת גם היא, בעיר קורסת שמתרוקנת מיושביה - שובתים כבר חודשים ארוכים.

המשבר הזה מעורר גל נוסף של שאלות אודות עתידה של המוסיקה הקלאסית והרלוונטיות של התזמורות הסימפוניות, שאלות שמנסות לרדת לשורש הבעיה: האם הרפרטואר לא טוב דיו? האם צריך להשקיע דווקא בחינוך המוסיקלי? להמעיט בתזמורות? או לשנות מהיסוד את נסיבות הקונצרט, את ההקשר הסוציולוגי שלו, את התאורה והתלבושות של הנגנים? האם שיפור האקוסטיקה באולם יחלץ מצרה? ואולי המבנה הפיננסי של התזמורות בארצות הברית, שהכנסתן בנוסף למכירת הכרטיסים מבוססת על תרומות פרטיות הרבה יותר מאשר על תקציבי ממשלה, הוא שדן את הגופים האלה לכליה? ושאלת השאלות: האם תם זמנה של המוסיקה הקלאסית המערבית, ועליה לחזור לממדיה בתקופות הרנסנס והבארוק: לא "אמנות לעם" אלא מוסיקה אליטיסטית לאלפיון העליון, הנשמעת בין חומות הארמון או כותלי הקתדלה, הרחק מאוזניו של ההמון?

פיטר דוברין מה"אינקוויירר" בפילדלפיה כתב בשבוע שעבר על עוד סיבה אפשרית למשבר של תזמורת פילדלפיה: שכר הבכירים. מתברר שהמנהלת הכללית של התזמורת הפושטת רגל, אליסון וולגמור, זוכה לשכר שנתי שעלותו 597 אלף דולר. וולגמור אמנם במקום טוב באמצע בין הבכירים של 10 התזמורות הגדולות באמריקה: מרק וולפה המנכ"ל של תזמורת בוסטון מרוויח 607 אלף דולר לשנה, ברנט אסניק מסן פרנציסקו 481 אלף, דבורה קארד משיקאגו 514 אלף; ויש גם המרוויחים יותר ממיליון: זארין מהטה מניו יורק, ודבורה בורדה מלוס אנג'לס: 1.4 מיליון דולר; אבל שכרה של מנכ"לית פילדלפיה נוסק הרבה מעל זה של הנגנים, לפחות פי שניים מזה של הבכירים ביותר.

עם זאת, אף לא אחת מהתזמורות האמריקאיות שמתגמלת את בכיריה ביד נדיבה כל כך עומדת בסכנת סגירה, ולכן כנראה לא מודלים כלכליים הם הסיבה למשבר. על התזמורות הסימפוניות להשתנות איכשהו, משהו צריך לקרות: איזה פטנט דרסטי, המצאה שאיש לא חשב עליה עדיין - או תהליך עמוק ורב שנים של שינוי חברתי ותרבותי. בינתיים אין תשובות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ