בכירי הסופרים למען ספריית קרית שמונה

סופרים רבים - בהם דוד גרוסמן, א.ב. יהושע, וצרויה שלו - תרמו מאות ספרים במסגרת מבצע "שיירת הצלה" לפתיחת הספרייה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

סופרים ישראלים מרכזיים תרמו מאות ספרים לספריית קרית שמונה, שנסגרה לפני כשבוע, במסגרת מבצע "שיירת ההצלה".

המבצע, שיזם הפעיל החברתי נפתלי רז, ייערך מחר ובמסגרתו יצאו שיירות של מכוניות מעוטרות בסרטי כחול לבן מירידי שבוע הספר בבאר שבע, ירושלים, תל אביב וחיפה. השיירות יגיעו לאזור הספרייה הסגורה בשעה 18:00 - שעת פתיחת יריד שבוע הספר בערים הגדולות. הספרים שיובאו יופקדו בידי העירייה, ויועברו לספרייה כשזו תיפתח מחדש. הספרייה נסגרה בשל צו פירוק של המתנ"ס העירוני, אליו היא מסונפת. תרומת הספרים היא צעד מחאה סמלי למען פתיחתה.

עם הסופרים והמשוררים שתרמו לשיירה ספרים ניתן למנות את דוד גרוסמן, שאף חתם על כל ספר שתרם בהקדשה אישית שונה, א.ב. יהושע, סמי מיכאל, יוכי ברנדס, אתגר קרת, נאוה סמל, צרויה שלו, סמדר שיר, יעל משאלי, מיכל שלו, חמוטל בר יוסף, רוני סומק, חוה פנחס כהן ואסתי חיים.

רז, פעיל שמאל וחבר תנועת מס"ד (המחנה הסוציאל דמוקרטי), אמר כי מטרת היוזמה היא "ליצור לחץ ציבורי שיגרום לממשלה לפתוח את הספרייה בקריית שמונה". הוא רתם למבצע אנשים וגופים רבים, בהם חברי התנועה, תרומות מ"תנועת האוהלים" מירושלים, מ"קרן ליאור וישינסקי", והמו"ל של הוצאת "כנרת זמורה ביתן", ערן זמורה.

רז הוסיף כי ל"שיירת ההצלה" נרתמו, בתרומות כספיות מותנות של רבבות שקלים, בין השאר גם יזם ההיי טק גדי קני, חתן פרס ישראל לחינוך פרופ' גבי סלמון, פרופ' למשפטים פרנסס רדאי, והאלוף לשעבר שלמה גזית. לדברי רז התרומות מותנות בהקצאה ממשלתית הגבוהה פי עשרה מתרומות האזרחים, "כדי לא לפטור את הממשלה מאחריותה לספרייה".

בתוך כך, עשרות סופרים ואנשי רוח הגישו אתמול עצומה לשרת התרבות לימור לבנת ולשר החינוך גדעון סער, הקוראת להמשיך ולהפעיל את הספרייה בקרית שמונה. "ספרייה נגישה אמורה להיות זכות חוקתית של אזרח במדינת ישראל, ובעיקר באזורים מעוטי יכולת", נכתב. החתומים אף דורשים מהממשלה "לקבוע בחוק שכל ילד במדינת ישראל זכאי שיפעלו ספרייה ציבורית (קבועה או ניידת) ובית קולנוע במרחק סביר מביתו". גרוסמן, מיכאל ויהושע חתומים על העצומה. יחד עם הסופרים חיים באר, עמוס עוז, יורם קניוק, רונית מטלון, המתרגמת והעורכת הלית ישורון, המאייר דני קרמן, המשוררת והמתרגמת טל ניצן, השחקנית דליה שימקו, במאי התיאטרון מיקי גורביץ, ואחרים.

הסופר ינץ לוי, שיזם את העצומה, אמר אתמול "הדברים האלה כואבים לי כי הספרות הישראלית חשובה לי ולכן נוסח המכתב הזה. הוא לא מכתב מחאה אלא מציע הצעה קונסטרוקטיבית. קירוב ילדים לקריאה ולספרים הם לב לבה של ההשכלה ולב לבו של החינוך". לוי הסביר כי החליט להכניס גם את נושא בתי הקולנוע משום שקולנוע הוא "חלק ממכלול של מה שקרוי תרבות. בכרמיאל ובקרית שמונה אין בית קולנוע והתושבים שם לא יכולים לצפות בסרטים שהמדינה עצמה משקיעה בהם. הדבר הזה עקום וצריך לתקן אותו. למה הצרפתים והאיטלקים יכולים להתגאות בקולנוע שלהם ואנחנו לא מאפשרים לציבור גדול ליהנות מהתרבות שלנו? זה לא משהו שמצריך תקציבים עצומים, רק תשומת לב".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

"מערבולת"

למרות שהסוף ברור מראש, הסרט הזה הוא כמו פטיש על הראש

לואיס המילטון

מרצדס ייצרה מכונית ש"קופצת כמו קנגורו". גם המילטון סובל

מדפי ממתקים בסופר

כיף כף מטורקיה ופתי בר מפולין: החברות שמוכרות כחול לבן מחו"ל

אלי מזרחי, קפה מזרחי. העסק נפתח בשיא תקופת הפיגועים בעיר

אלי מזרחי, האיש ששינה את שוק מחנה יהודה, מת בגיל 71

מתוך תחקיר CNN. האמת מגיעה לאבו עאקלה

אני מאוד רוצה לדעת אם המדינה שלי רצחה עיתונאית. אתם לא?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"