אמש בתיאטרון: יסורי נישואין

תיאטרון פיוטר פומנקו ממוסקווה מציג "אושר משפחתי", על פי נובלה מאת לב טולסטוי

מיכאל הנדלזלץ - צרובה
מיכאל הנדלזלץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיכאל הנדלזלץ - צרובה
מיכאל הנדלזלץ

זו ההצגה האחרונה, הרביעית, במסגרת "מסכת הזהב", מבחר הצגות רוסיות נבחרות שאירח תיאטרון גשר, והיא גם הטובה ביותר. אבל באופן כללי צריך לומר שהפסטיבל הזה הזכיר לקהל הישראלי פן של תיאטרון שכמעט לא מתקיים אצלנו: עושר של תפאורה ודמיון, והעיקר - נסיון לעשות משהו לא שגרתי, גדול מן החיים, מפעים.

מבין ארבע ההצגות במובן מסויים ההצגה הזו היתה השגרתית ביותר. תיאטרון כהלכתו, במובן זה שלא היו בו נסיונות להדהים, ואף לא תופעות משחק גרוטסקיות, מה שנקרא "מסוגננות". הנובלה של טולסטוי בוחנת את חיי הנישואין בין מאשה, נערה בת 17 לסרגי מיכאלוביץ' שגילו כפול מגילה. מהיקסמות ילדותית וחלומות על אושר מובילה הנובלה לחיי נישואין בהם הבעל המבוגר מנסה לרצות את אשתו הצעירה, נענה לבקשתה לחיות בפטרבורג במנעמי חיי החברה הריקה, ובסוף היא מאשימה אותו שלא לימד אותה איך להתבגר, ואיך נתן לה להיסחף לריקנות.

בסך הכל זהו שיעור במלאכה הקשה של הנישואין, שנלמד ביסורים. ההצגה הזאת עשירה ביופי ופרטים, כמעט מאוהבת ברגעים היפים שהיא מפזרת בשפע (כמו למשל הנשף שבו מאשה התמימה כמעט נאנסת על ידי מחזר ריקני). אבל יותר מכל הישגה הצורני והסגנוני זהו מפגן משחק מרהיב: מצד אחד אלכסיי קולובקוב בתפקיד הבעל האוהב, הסובל, העומד על של, וזה שבסוף יודע לאהוב ולהגיד שכלום בעצם לא קרה, ומולו שחקנית שהיא סערה של טמפרמנט, קסניה קוטופובה, בעלת ויכולת מופלאה לגלם גם את הילדה הפתיה וגם את האשה המתבגרת, ומעל לכל נפש אבודה ומבולבלת שרוצה לטעום מהחיים ומגלה בדרך הקשה שביחסי שניים כולם אשמים ואף אחד לא אשם.

"אושר משפחתי" הן כנראה שתי מלים טעונות בעומק רגשות בלתי נדלה, והתיאטרון הזה היטיב להשתכשך בהם ולהסב לקהלו אושר תיאטרוני.

תיאטרון פיוטר פומנקו ממוסקווה מציג "אושר משפחתי", על פי נובלה מאת לב טולסטוי. עיבוד ובימוי: פיוטר פומנקו. תפאורה: ולדימיר מקסימוב. תלבושות: מריה דנילובה

כתבות מומלצות

מנהיג מפלגת חוק וצדק ירוסלב קצ'ינסקי בוורשה, בפברואר

האיש החזק בפולין לעג לטרנסים: "אני לא ולדיסלב, מעכשיו אני זושה"

מפגינה בעד הזכות להפלות מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון

לא להאמין, אבל בחשיכה הזאת אפשר בכל זאת למצוא נקודת אור

מתוך "אלביס". בלי גילויים סנסציוניים

כמי שהיה עד לתופעת אלביס בשנות ה-50, אני ממליץ על צפייה בסרט

Myvatn, Iceland

הרוחות כמעט העיפו אותנו, הנוף פיצה על הכל: טיול בצפון איסלנד

הזמרת תמר אייזנמן
תל אביב 
תא
תא
מוסיקה
מוזיקה

"אני לא בת 21 שבאה לכבוש את התפוח הגדול. באתי לתת בו ביס"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ