מוזיאון אשדוד פותח בשבת שלוש תערוכות חדשות, כולן במסורת האוונגרד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

התערוכה "אוונגרד ישראלי בחיתוליו - אמנים ישראלים צעירים בשנות ה-70" תהא בעבור רבים הצצה לעבודות שיונה פישר עצמו ראה וחווה בזמן אמת כשהיה אוצר ראשי במוזיאון ישראל, שם קידם את האוונגרד הישראלי. התערוכה בכללותה תפוצל לשני חלקים, כאשר השני יוצג באוקטובר 2011.

בחלק הראשון יוצגו כ-80 עבודות של שמונה אמנים, כמעין תערוכת יחיד קטנה המתמקדת בהיבט מסוים ביצירתו של כל אמן. האמנים הם מיכאל דרוקס, משה גרשוני, מיכל נאמן, דגנית ברסט, פנחס כהן גן, רפי לביא, מוטי מזרחי ותמר גטר. כל העבודות בתערוכה מושאלות מגלריות ואוספים פרטיים ורובן הגיעו מהשאלה ארוכת טווח של גלריה גורדון למוזיאון.

תערוכה נוספת היא זו של האמן הצרפתי לורן מארשל, בן 36, המציג מיצבים פוליטיים וחברתיים שהוא מעצים אותם על ידי תרגומם ממדיום אחד לאחר, משפה לשפה, מטקסט לצליל ומחוש ראייה לריח.

התערוכה השלישית והמסקרנת היא "המלך האכזר", תערוכת היחיד המוזיאלית הראשונה של יונתן ויניצקי בישראל. וינציקי, 31, בוגר גולדסמית והרויאל קולג' בלונדון, עבד עם יונה פישר על התערוכה במשך יותר משנה. מוצגות בה 41 עבודות במדיות שונות שנעשו במיוחד בעבור התערוכה. גם ויניצקי וגם פישר רומזים כי מאחורי החזות הראשונית של עבודותיו, מאחורי המראה המוגמר, האסתטיקה המוקפדת והוויזואליות הצבעונית שלהן, יש אינספור רבדים. עבודותיו של ויניצקי אינן מחוות לאמנים נשכחים, ספרים מאובקים ופריטים נכחדים, אף שכל אלה מהדהדים ברקע עבודותיו. "אני מנכס אותם, במובן שזה הופך להיות שלי", הוא מסביר.

עם זאת, מי שיתחקה אחר מהלכיו המרתקים של ויניצקי אינו יכול להתעלם מזיקתו לכל אלה. "המון מהעבודות בתערוכה קשורות באמנים האלה שנשכחו ושאינם מוכרים כיום. המטרה העיקרית שלי היא להחזיר את השם שלהם למחזור, גם אם בצורה ורבלית, כשאני מדבר עם אנשים על אודותם", מסביר ויניצקי. הדבר בא לידי ביטוי בשם התערוכה "המלך האכזר", הלקוח משם פסל של ראש מסותת שיצר האמן אהרון אשכנזי, והופיע בפתח הקטלוג שמצא ויניצקי בחנות יד שנייה. סביב אשכנזי מופיעות עוד שתי עבודות נוספות בתערוכה: האחת העתק בטושים של פוסטר המזמין לתערוכתו של האמן והאחרונה שיחזור של "תרגיל בפיסול" שעשה אשכנזי בשנות ה-50.

התערוכה מלווה בקטלוג וכן בספר אמן יוצא דופן בעיצובה של גילה קפלן. ספר זה הקרוי "השד המוזנח" הינו העתק 1:1 של קטלוג של האמן פול קלי משנת 1974, אותו הכין בנו במסגרת תערוכה מעבודותיו שהוצגה בלונדון. ויניצקי נתקל בקטלוג בחנות יד שנייה והעתיק את הפורמט שלו ובמקום עבודותיו של קלי שתל רפרנטים ומקורות אשר ליוו אותו בשנים האחרונות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ