סקר: השטחים הירוקים הפרטיים בלונדון מצטמצמים. החשודה: הטלוויזיה

אסתר זנדברג
אסתר זנדברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסתר זנדברג
אסתר זנדברג

הדשא בלונדון אולי ירוק יותר, אבל הירוק בבירת הממלכה הולך ונעלם בשטח המשתווה לשניים וחצי הייד פארק לשנה בעשור האחרון - כך קובע סקר מקיף ראשון בסוגו על מצב הגינות הביתיות בעיר שהתפרסם השבוע והסעיר את ארגוני הסביבה והתקשורת.

הסקר נערך בין השנים 1998 ל-2008 על ידי החברה להגנת הטבע העירוני בלונדון והוא כלל מעקב אחרי 1,292 גינות בחצרות ביתיות בלונדון רבתי. תצלומי אוויר שצולמו לצורך הסקר גילו פיחות של 30 קמ"ר בהיקף השטחים הירוקים, שעומד כיום על 220 קמ"ר.

בלונדון רבתי ישנם בסך הכל 379 קמ"ר של חצרות ביתיות פרטיות, שמספרן 3.8 מיליון ובהן 2.5 מיליון עצים. כמעט 60% משטח החצרות הוא ירוק, כלומר מגונן, נטוע, שתול, מדושא, ונהפך לאחד מסממניה של העיר. שיעורו ירד מאז תחילת המחקר ב-12% והוא מוסיף להצטמק. את מקומם של חלקות הדשא, העצים והשיחים בחצרות הביתיים תופסים כיום "חיפויים קשיחים", דקים מעץ ואריחי בטון - אקרשטיין? - ומוקמים בהם יותר ויותר ביתני גן, סככות וחממות. בשכונות מגורים חדשות התופעה קיצונית ומורגשת עוד יותר מאשר באזורי מגורים ותיקים.

התופעה המדאיגה אינה תגובה למחסור במי השקיה - לונדון משופעת במים - וגם לא החלטה פתאומית של גורמי התכנון בעיר לצמצם את גודל השטחים הירוקים כדי להפוך את לונדון לעירונית יותר. האצבע המאשימה נשלחת לעבר התקשורת. או ליתר דיוק לסדרות הגינון הפופולריות של הבי-בי-סי, המקדמות את אופנת הגינון החדשה וחוללו מהפך ביחסם של הבריטים אל החצר הפרטית שלהם. בראשן, התוכנית הפופולרית "גראונד פורס" (שירדה מהמרקע ב-2005) שהפיצה את הבשורה "וגרמה נזק לשטחים הירוקים יותר מכל דבר אחר שאני יכול לחשוב עליו", כדבריו של אחד מראשי הארגונים להגנת הגינון בעיר.

לנוכח העלייה של 26% בכמות המשטחים הקשיחים בחצרות במשך תקופת המחקר והגידול ב-55% בשטח שעליו נבנים ביתני הגן, בארגוני הסביבה בלונדון מזהירים מההשלכות האקולוגיות השליליות של המגמה בהצפות, בהתחממות ובאובדן של בתי גידול לבעלי חיים. מכיוון ששליש מבעלי הבתים בבריטניה עוברים דירה שלוש עד עשר פעמים בימי חייהם ובכל פעם מעצבים מחדש את חצר הבית, הבשורה הרעה היא שהירוק בממלכה עלול להיהפך לאפור ואפילו הייאוש לא יהיה נוח. בתגובה להאשמות מסר דובר בי-בי-סי לעיתונות כי התוכניות הנוכחיות של עיצוב הגן מסייעות לשיקום הטבע בעיר. גם ראש העיר, בוריס ג'ונסון, הבטיח להירתם למשימה, כך שיש תקווה.

בריטניה היא המולדה של תנועת עיר גנים שברוחה תוכננו מרבית הערים בישראל. עקרונותיה אחראיים במידה רבה למבנה האנטי-אורבני של המרחב העירוני, והם סופגים כיום ביקורת נוקבת. יחד עם זאת, אי אפשר לקחת מתנועה זו את התרומה שלא תסולא בפז - חצר הבית המשותף. למרות ההסתייגויות, בזכותה רחובותינו מאווררים ומוצלים יותר והמיקרו-אקלים העירוני נסבל יותר.

הבשורה הרעה היא שגם בערים בארץ נעלמות בהדרגה הגינות מחצרות הבתים, העצים נכרתים, הגדרות החיות מפנות מקום לחומות בנויות, והשטח הירוק נהפך לאספלט. ללא הריאות הללו, קטנות ומוזנחות ככל שיהיו, ובלי העורף המוצל של העצים העבותים שצמחו בהן, הרחוב יופקר כולו לחסדי השמש הנצחית הקופחת, והכל ייעשה עוד פחות נוח.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ