דניאל רוגוב

רשת החנויות "דרך היין" יזמה פרויקט שכולם - היקבים, החנויות והצרכנים - צפויים להרוויח ממנו. במסגרת הפרויקט ייצרו יקבים שונים, מהבינוניים בגודלם ועד ליקבי הבוטיק הביתיים, בפיקוחם של טל וקובי שקד, בלנד מיוחד למכירה בלעדית בחנויות הרשת. כפי שעולה מרשמי הטעימות שלהלן, היינות זכו בציון הנע בין 87 ל-89, המציב אותם בקטגוריית יינות טובים מאוד ומומלצים. יתרה מזו, היינות מוצעים במחירים סבירים בהחלט.

* פלטר, סירה, מהדורה מיוחדת, 2009: בלנד שצבעו אודם כהה נוטה לנופך, בעל גוף בינוני-מלא, טאנינים משיים ובשומת שופעת ארומטיות. עם הפתיחה נחשפים ניחוחות וטעמים של דומדמניות, שזיפים סגולים ורמזים לעשבי תיבול טריים ולעור אוכפים. נגיש ומהנה עכשיו אך יהיה במיטבו ב-2012-2014. 100 שקלים. ציון: 89.

* סוסון ים, סירה-גרנאש, מהדורה מיוחדת, 2009: בלנד המכיל סירה בשיעור 66% וגרנאש בשיעור 34%. צבעו אודם נוטה לנופך, ורמזים לעץ ארז מתוק ומתובל וטאנינים בולטים אך רכים ומלטפים בעדינות מעידים על 12 חודשי היישון בחביות אלון. זהו יין ידידותי, החושף שפע של שזיפים ופטל שחור בתמיכה של רמזים לאניס. בגימור הארוך עולה רמז ללחם שיפון קלוי. שתו עכשיו. 100 שקלים. ציון: 89.

* סוסון ים, קריניאן, מהדורה מיוחדת, 2008: מיוצר על טהרת ענבי קריניאן, ומשקף שהות של 24 חודשים בחביות אלון ברמזים לעץ אלון מעושן ובטאנינים לעיסים. בהיפתחו חושף רמזים לשזיפים ולטבק, וביניהם שזור רמז מסקרן לפלפל לבן. שרירי אך עגול ואלגנטי. שתו עכשיו. 60 שקלים. ציון: 88.

* רקנאטי, שרדונה, מהדורה מיוחדת, 2009: יין נחמד מאוד שלא עבר יישון, מעורב במעט סוביניון בלאן, שני הזנים מכרמים מהגליל העליון. צבעו זהוב בהיר, גופו בינוני והוא ניחן בניחוחות וטעמים פריכים ורעננים של הדרים (בייחוד אשכולית אדומה), קליפת הדרים ורמז לפירות טרופיים, וכולם על רקע קליל של מינרלים צורניים. פריך ומרענן. שתו עכשיו. 60 שקלים. ציון: 88. כשר.

* טוליפ, קברנה סוביניון-מרלו-שיראז, מהדורה מיוחדת, 2009: כל אחד מהזנים התפתח בחביות אלון במשך כתשעה חודשים לפני הערבוב. היין חושף רמזים כובשים לאלון והטאנינים שלו רכים ומשולבים יפה. ניחוחות וטעמים של דומדמניות, פטל וגרגרי בר בתמיכה של רמזים לפלפל לבן ולמינרלים אדמתיים. יין אדום בעל גוף בינוני ועגול, מורכב במידה הנכונה וקל ללגימה. שתו עכשיו. 70 שקלים. ציון: 88. כשר.

* עגור, קברנה סוביניון-מרלו-קברנה פרנק, מהדורה מיוחדת, 2009: בלנד בורדו מקברנה סוביניון בשיעור 50%, מרלו בשיעור 30% וקברנה סוביניון בשיעור 20%. בעל גוף בינוני-מלא ורמזים עדינים לעץ ארז מתובל, וחושף טאנינים לעיסים, גושניים משהו, המשווים ליין נופך חלוד ומצודד. ניחוחות וטעמים של פטל שחור, דומדמניות ואוכמניות, בתמיכה נאה של רמזים למינרלים אדמתיים. בגימור המתון באורכו עולה רמז לשוקולד מצופה מנתה. שתו מעכשיו עד 2014. 60 שקלים. ציון: 88. כשר.

* טוליפ, קברנה סוביניון-שיראז, מהדורה מיוחדת, 2009: בלנד בעל גוף בינוני, שעבר יישון קל בחביות אלון ומכיל 80% קברנה סוביניון ו-20% שיראז. בתקיפה הראשונה עולים פירות אדומים, ואליהם מצטרפים בכוס דומדמניות, שזיפים סגולים ומינרלים אדמתיים, והכול מלווה ברמז כובש לעץ מתובל. שתו מעכשיו עד 2013. 60 שקלים. ציון: 88.

* יפו, סירה, מהדורה מיוחדת: יין שצבעו ארגמן כהה והוא בעל גוף בינוני-מלא וטאנינים רכים. ניחן בניחוחות וטעמים של שזיפים סגולים, פטל שחור ורמזים מצודדים לטבק סיגרים ולליקוריץ, המתמשכים לאורך זמן. שתו מעכשיו עד 2013. 60 שקלים. ציון: 88.

* ציון, קברנה סוביניון, מהדורה מיוחדת, 2009: יין שצבעו נופך נוטה לארגמן, בעל גוף בינוני, טאנינים המלטפים בעדינות ורמז לאלון מתובל. נפתח בכוס וחושף, כפי שאופייני לקברנה, ניחוחות וטעמים של דומדמניות שחורות ופטל שחור, בתמיכת רמזים לשוקולד מצופה קליפות הדרים. שתו עכשיו. 40 שקלים. ציון: 87. כשר.

* רמות נפתלי, קברנה סוביניון, עמק קדש, מהדורה מיוחדת, 2009: בלנד המורכב בעיקר מקברנה סוביניון בתוספת מעט מלבק, מרלו ופטי ורדו. היין עבר יישון במשך 12 חודשים, צבעו נופך, גופו בינוני-מלא והוא חושף טאנינים רכים ורמז נדיב לעץ מתובל. ניחוחות וטעמים של דומדמניות שחורות, אוכמניות ורמז למינרלים אדמתיים. שתו מעכשיו עד 2013. 60 שקלים. ציון: 87. כשר.

אמפורה, 2010 ,Med Rose: בלנד רוזה ורוד עמוק של קברנה סוביניון, מרלו וסירה. ניחוחות וטעמים של פטל, אפרסקים ומשמשים בתמיכה של חומציות מאזנת ורמזים לעשבי תיבול קלויים. שתו עכשיו. ציון: 87.

לא כל דבר חדש הוא טוב

כשתומס פיין שירת בחיל הרגלים של ג'ורג' וושינגטון בוואלי פורג', במלחמת העצמאות האמריקאית, הוא כתב את המסה המפורסמת שלו, שנפתחה במלים "אלה הימים שמציבים אתגר לנשמותיהם של הטובים שבאנשים".

אני כמובן לא בוואלי פורג', אני לא משתתף בשום מהפכה ואני לא עומד לחצות את נהר הפוטומק הקר כקרח בסירת משוטים גדולה. למרות כל אלה, בטעימה שנערכה לא מכבר נתקלתי בכמה יינות, שהגיעו לארץ לא מכבר באמצעות היבואנית Jove, והיינות האלה בהחלט הציבו אתגר לנשמתי.

שני היינות הראשונים, לבן ואדום, הגיעו מהעיירה העלומה קמפג'ינה שברג'יו אמיליה בצפון-מרכז איטליה. הדבר הראשון שבו הבחנתי היה שהם נתונים בבקבוקי ליטר, וסגורים בפקקי הברגה שמופיעים בדרך כלל על בקבוקי מיץ תפוזים. הבקבוקים נועדו לשימוש חוזר כקאראפים לאחר שתיית היין.

* Bella Tavola, Bianco, Campegine, Emilia-Romagna, Italy, n.v.: היין מיוצר בתאגיד גדול מענבים לא מזוהים. צבעו צהוב עמוק עם גוונים חומים וסגולים, גופו קל-בינוני, והוא בעל תכולת אלכוהול נמוכה של 10% ואינו חושף טעמים מזוהים של פירות אך פורץ קדימה בעוז בכמות נדיבה של חומציות מכווצת שפתיים, נסיגה מובהקת לימים הישנים והרעים שבהם חשבנו ש"בלו נאן" ו"זלר שוורצקץ" הם שיא התחכום. יין חסר כל קסם. ציון: 55. כשר.

* Bella Tavola, Rosso, Campegine, Emilia-Romagna, Italy, n.v.: יין שצבעו אדום-דובדבן כהה, מיוצר מענבים לא מזוהים, בעל גוף קל-בינוני ותכולת אלכוהול של 11.5% ללא נוכחות מורגשת של טאנינים. נפתח בכוס וחושף כמה פירות יער אך כשהיין נח בכוס למשך 15-20 דקות הוא מתחיל לקבל טעם של ריבת ענבים אלכוהולית. ומה אפשר לומר על יין אדום שאין לו גוף, טאנינים, פירות או קסם מזוהה אחר כלשהו? ציון: 60. כשר.

לעתים קרובות מבקשים ממני שאמליץ אילו יינות לקנות. במקרה זה אני מייעץ אילו יינות לא לקנות. במחיר 38 שקלים לבקבוק אפשר למצוא יין הרבה יותר טוב.

היין השלישי הלא-מוצלח במיוחד שטעמתי היה יין קרח מגרמניה. ההיגיון אומר שלא ייתכן שיהיה בנמצא יין קרח לא יקר. יין קרח מייצרים מענבים שהיו קפואים בעודם על הגפן, תהליך המביא לריכוז הסוכר בענבים, ולאחר מכן בוצרים אותם ביד, מבהילים אותם אל היקב וכובשים אותם בעודם קפואים. התהליך הזה מייצר יין שמתיקותו עזה, והוא מאוזן היטב בפירות ובחומציות. יינות קרח איכותיים באמת, בייחוד היינות מגרמניה ומקנדה, עולים לפעמים 350 שקלים ויותר לבקבוק. הופתעתי אפוא למצוא בשוק המקומי יין קרח במחיר 70 שקלים. מייבאת את היין רשת חנויות "טיב טעם". כשטעמתי את היין נזכרתי איך אבי היה מתקן אותי כשאמר "קנייה של משהו זול כדי לחסוך כסף כמוה כעצירת שעון כדי לחסוך בזמן".

* Weinkelleren Einig Zenzen, Ice Wine, Dr. Zenzen, Rheinhessen, 2009: יין בעל מתיקות בולטת, המיוצר ממגוון ענבים שאיש לא חשב לרשום על התווית, וניחן במערך יוצא דופן של טעמים וניחוחות - דבש, סיידר תפוחים, שזיפים מיובשים, צימוקים, עלי ורדים וטבק. המתיקות העזה, ללא חומציות שתאזן אותה, מותיר את השותה בתחושת צמא נוראית. בהחלט לא כוס התה שלי. ציון: 65. *

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ