"פרסטרויקה שלי", יס דוקו | היינו העתיד

רותה קופפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רותה קופפר

בסוף שנות ה-80, עם ניצני הפרסטרויקה, שודרה בשעות צפיית השיא בטלוויזיה הרוסית תוכנית של שרלטנים המרפאים את ההמונים באופן קולקטיבי במעשי כישוף. אחד המרואיינים בסרט "פרסטרויקה שלי", שישודר הערב בערוץ יס דוקו, מתאר את הרקע להצלחת התוכנית: "האידיאולוגיה השלטת נעלמה. היא אמנם היתה מטומטמת לגמרי, כל הקשקושים הסובייטיים הרגילים על האיכר שאסף כמות שיא של יבול, או החולבת שחלבה מיליוני ליטרים של חלב. זה היה מגוחך, אבל כשאנשים שומעים את זה שוב ושוב כל חייהם, זה נחקק אצלם בתודעה, ופתאום כל זה נפסק". התסבוכת הפוליטית השאירה את הנפש חלולה, נאמר בסרט, והמרפאים באותה תוכנית כישוף ניסו כנראה למלא את החלל.

"כולם נלחמו נגד הדרכים הישנות ולמען עתיד יותר טוב, וכשהעתיד הזה הגיע, הוא לא היה מה שציפינו לו", אומר רוסלן, מוסיקאי במקצועו. אנשים אחרים המתראיינים לסרט המעניין והנוגה של רובין הסמן, שהשתתף בשנה שעברה בפסטיבל סאנדנס וזכה בפרס השופטים בפסטיבל האמריקאי סילוורדוקס, היו ילדים בסוף שנות ה-70 ובתחילת שנות ה-80. כל אחד מהם מתאר את השינוי שעבר על חייו בצל השינוי במדינה.

חמשת המרואיינים גדלו באופן דומה מאוד, לפי אותה שיטה (כך גם לפי סרטים מילדותם, שקטעים מהם נכללים בסרט). אך היום הם מנהלים אורח חיים שונה מאוד. אולגה, שבקושי מצליחה להתפרנס, אומרת שלדעתה אין היום ברוסיה מעמד בינוני וכי נשים אינן יכולות להתפרנס בכבוד; המורים להיסטוריה לובה ובוריה נלחמו למען השינויים, אך מוצאים עצמם מתקשים לספר לילדים את ההיסטוריה של מדינתם; רוסלן הוא מוסיקאי רוק שרואה הכל בצלילות ואנדריי, איש עסקים מצליח, זוכר מתי הבין שהשיטה הקומוניסטית היתה רקובה.

המשותף להם כיום הוא שבבחירות להנהגה, המתועדות בסרט, אף אחד מהם אינו מצביע בעד מדוודב או מאמין לפוטין. כולם מאוכזבים במידה מסוימת. לובה ובוריה מדברים על מגמה שלילית הרווחת לאחרונה - שיבה לפטריוטיות, אמנם לא לקומוניזם, "אבל לשיטות הסובייטיות. מכתיבים לנו איך ללמד היסטוריה, איך לדבר על מלחמת העולם השנייה".

הם מספרים על הילדות המוגנת ("גם אם חיינו במחסור או בבידוד, לא הבחנו בזה", כדברי אנדריי, "אמנם בארצות הברית ובאירופה היו דברים שלא היו לנו, אבל בעינינו זה היה נורמלי"). הם מדברים על ההתפכחות בצד השינויים שהנהיג גורבצ'וב. "פתאום יכולנו להקשיב לאיזה מוסיקה שרצינו בלי שיענישו אותנו", אומר בוריה. "התחילו להתפרסם בעיתונים ראיונות עם מתנגדי משטר, עם אופוזיציה, אנשים בחו"ל. לא רק עם היסטוריונים של המפלגה", אומרת אשתו, המבטאת ערגה לתקופה שנדמה לפי דבריה כי הסתיימה. "העולם נפתח".

"פרסטרויקה שלי". יס דוקו, 22:00

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ