קצרים

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

מחיר שיא לציור של אגון שילה

ציורו של הצייר הווינאי אגון שילה נמכר בסוף השבוע במחיר שיא לאמן בבית המכירות סותבי'ס שבלונדון, שמו של הקונה נותר חסוי. הציור "פרברים 2 - בתים עם כביסה צבעונית", עבודת שמן על בד המתארת נוף כפרי, צויר ב-1914, בשיא פריחתו של האמן. לאחר הערכה מוקדמת של 20 עד 30 מיליון ליש"ט, נמכר הציור, שהשתייך לאוסף מוזיאון ליאופולד בווינה, ב-24.7 ליש"ט (כ-40 מיליון דולר). מכירת הציור היא יוזמת המוזיאון האוסטרי, והיא מסכמת פרשייה שראשיתה במלחמת העולם השנייה. בראשית המלחמה נשדדה אספנית האמנות היהודייה לאה בונדי ג'אראי נשדדה על ידי קצין נאצי, ובין היתר נלקח ממנה הציור "דיוקן של ואלי" של שילה. הציור הוצג בתצוגת הקבע של מוזיאון ליאופולד, וב-1997 הושאל לתערוכה במוזיאון לאמנות מודרנית בניו יורק. יורשיה של ג'אראי, שמתחילת שנות ה-90 דרשו פיצויים על הציור שנלקח והוחרם, חידשו את התביעה כאשר הציור הועבר לגבולות ארה"ב, ובית המשפט האמריקאי החליט כי המוזיאון האוסטרי ישלם ליורשים פיצויים בסך 19 מיליון דולר. המוזיאון ערך את המכירה בסוף השבוע כדי שיוכל לשלם את חובותיו למשפחה. שיאו הקודם של ציור של שילה נקבע ב-2006, בה נמכר ציור נוף ב-22.4 מיליון דולר.

דניאל ראוכוורגר

ירמי פינקוס, ראש מסלול איור בשנקר, קיבל דרגת פרופסור חבר

ירמי פינקוס, ראש מסלול איור במחלקה לתקשורת חזותית בשנקר, קיבל דרגת פרופסור חבר, כך אישרה באחרונה ועדת המינויים של המועצה להשכלה גבוהה למוסדות שאינם אוניברסיטאות. המאייר והסופר הקים לפני 11 שנים את התכנית ללימודי איור בשנקר, ומאז הוא עומד בראשה. פינקוס, שהרצה באקדמיות לעיצוב של ברלין, המבורג ולוצרן, ייסד ב-1996 ביחד עם רותו מודן את קבוצת אמני הקומיקס האלטרנטיבית "אקטוס". הקבוצה חוללה מהפכה בתחום הקומיקס בישראל וב-2007 אף נבחרה על ידי מגזין העיצוב האמריקאי ID כאחת מ-40 הקבוצות המשפיעות בעולם. ב-2004 זכה פינקוס בפרס העיצוב מטעם שר התרבות. כמו כן, הרומן שכתב ואייר - "הקברט ההיסטורי של פרופסור פבריקנט" (עם עובד) - זיכה אותו בפרס ספיר לספר ביכורים ב-2009. בשנה שעברה זכה פינקוס בפרס ראש הממשלה לסופרים עבריים, על פועלו כסופר וכאמן הסיפור הגרפי. פרופ' ירום ורדימון, חתן פרס ישראל לעיצוב ודיקן הפקולטה לעיצוב של שנקר, סיפר כי פינקוס הוא דמות מובילה בתחום החינוך לאיור והוסיף ש"השליטה בכלים מגוונים מאפשרת לו לבחור בין אפשרויות הציור והכתיבה, בנימה ייחודית המעניקה לו מקום נבחר בין יצירות הקומיקס העולמיות בנות זמננו".

יובל סער

הבניין הרביעי בגובהו בעולם ייבנה בסין

נחשפה תוכנית חדשה להקמת גורד שחקים בגובה 606 מטרים בעיר וואהן בסין. עם השלמתו, בעוד כחמש שנים, צפוי המגדל להיות מדורג כרביעי בגובהו בעולם. את התכנון של הפרויקט החדש, שנקרא "מרכז גרינלנד", יובילו צמד האדריכלים האמריקנים אדריאן סמית וגורדון גיל (משרד GG+AS). השניים הפכו בשנים האחרונות למתכננים המובילים של מגדלים סופר-גבוהים ברחבי העולם. בין השאר הם אחראים לתכנונו של מגדל בורג' חליפה בדובאי, המגדל הגבוה בעולם. גורד השחקים החדש יכלול 119 קומות ו-300 אלף מטרים מרובעים של משרדים, דירות יוקרה, מלון חמישה כוכבים ומועדון אקסקלוסיבי שימוקם בקומה העליונה ביותר. העיצוב שלו משלב שלושה רעיונות מרכזיים: גוף מחודד, פינות מעוגלות וכותרת שמזכירה בצורתה כיפה ענקית. כל אלה נועדו להעניק לבניין יכולות להתמודד עם רוחות עזות שמקשות על בנייה ותפקוד של מגדלים מסוגו. כמו כן מתכוונים האדריכלים לשלב בו מערכת מתקדמות לשימור ולחיסכון באנרגיה ובמים. ממשרד סמית-גיל נמסר כי בניית המגדל צפויה להתחיל בקיץ הקרוב.

נועם דביר

הצעת חוק להקמת ערוץ שידורים בערבית ובאנגלית תועלה היום לדיון

ועדת השרים לחקיקה תדון היום בהצעת חוק שתחייב את רשות השידור להקים ערוץ שידורים בערבית ובאנגלית, שישדר בערוץ לווייני פתוח. על פי ההצעה, שגיבש ח"כ נחמן שי (קדימה), ניתן יהיה לקלוט את הערוץ בצורה חופשית, והוא ישדר לישראל ולמדינות שכנות באופן רציף. הצעת החוק קובעת מסגרת זמן לתחילת השידורים - שישה חודשים מרגע קבלת החוק. להצעת ח"כ שי קדמה החלטת ממשלה בת כעשור, בה הוחלט להרחיב את שידורי הטלוויזיה בערבית ובאנגלית ולהעבירם באמצעות שידור לווייני פתוח. שי הסביר כי: "מדינה המצויה במזרח התיכון ואינה מדברת לשכנותיה בערבית ובאנגלית גוזרת על עצמה בידוד עויינות ואטימות".

גילי איזיקוביץ

כתבות מומלצות

הפגנה למען זכות ההפלה בתל אביב, ב-1978. לאורך השנים נמתחה ביקורת חריפה על פעילותן של הוועדות

בוויכוח על ההפלות בישראל ידם של השמרנים תמיד על העליונה

בראד פיט למגזין הגברים GQ. מה השתבש?

גופה? בובת שעווה? הרשת תוהה מה עולל מגזין GQ לבראד פיט

יאיר לפיד בלשכתו בתל-אביב. צעירים וימנים מתונים במרכז הקמפיין

מול מכונת הרעל של נתניהו, זה מה שלפיד צריך לעשות

דויד פופביץ' באליפות העולם, בשבוע שעבר. התנתק מהטלפון למשך חודש בגיל עשר

הוא רק בן 17 אבל יש כבר מי שחושב שהוא היורש של מייקל פלפס

גדי סוקניק

גדי סוקניק: "ח"כי הליכוד פחות אינטליגנטים מאלה של יש עתיד"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ