מכירת תירוש: שיא ליצירות של 4 אמנים

החלק הראשון במכירה הפומבית של בית תירוש, שכלל גם יצירות מאוסף בראון, הסתכם ב-3 מיליון דולרים. היצירה "שייח מוניס" של ראובן רובין נמכרה במחיר הגבוה ביותר - 530 אלף דולר; יצירתו של ארם גרשוני "הסיר" נמכרה בפי עשרה מהמחיר המוערך

דניאל ראוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דניאל ראוכוורגר

החלק הראשון במכירת הפומבית של בית "תירוש" בהרצליה הסתכם במוצאי שבת במחזור מוצלח מאוד לבית המכירות, של 3 מיליון דולרים.

המכירה, בה נמכרו 92% מהפריטים שהוצעו, דומה בהישגיה למכירה הקודמת שנערכה בתירוש בסוף ינואר, ובשתיהן בלטו יותר מכל פריטים שהוצעו למכירה מאוספם של גבי ועמי בראון.

במכירה שלשום נקבעו שיאים חדשים למחירי היצירות של ארבעה אמנים. את השיא הגבוה ביותר מבין הארבעה רשמה עבודתו של ארם גרשוני, "הסיר", ציור שמן על בד קטן יחסית (50 על 50 ס"מ), שהוערך ב-2,000 עד 3,000 דולר ונמכר לבסוף ב-24,100 דולר. על הציור התחרו בקו הטלפון 18 קונים, נוסף ליושבים בקהל במקום. מנכ"ל תירוש דב חזן אמר אתמול ל"הארץ" כי "הקפיצה הנחשונית של ארם מקרבת את היום שבו מחירי הבן ישתוו, ואולי יעברו, את מחירי האב (הצייר והפסל משה גרשוני, ד"ר)". ציורים נוספים ששברו שיאי מחיר היו אלה של רות שלוס (17,250 דולר), אורי ליפשיץ (30,000 דולר) וקטה אפרים מרכוס (25,300 דולר).

המחיר הגבוה ביותר שהתקבל במכירה היה על ציורו של ראובן רובין "שייח מוניס" (משנת 1924). הציור, שמן על בד בגודל 80 על 65, הוערך ב-150 עד 200 אלף דולר ונמכר לבסוף ב-530 אלף דולר. אחת הסיבות להצלחת המכירה שלו היא שהציור שייך לאוסף גבי ועמי בראון. חזן אמר אתמול כי הוא אמנם לא יודע את זהות הקונה, אך "אוסף בראון, שקיבל הכרה רבה והוצג במוזיאונים, גורם לקונים החדשים להסכים לשלם יותר כסף על כך שמישהו אמין, מכובד וחד עין כבר עשה את הבחירה עבורם". חזן עוד הוסיף כי למיטב הבנתו ישנם מצטרפים חדשים למכירות "שאינם מעוניינים להסתכן בבחירתם".

במכירה נרשמו הישגים נאים גם לציור שמן של יוסל ברגנר, שנמכר ב-86 אלף דולר; ציור מים של מרדכי לבנון, מעזבון גולדה מאיר, שנמכר ב-16 אלף דולר לאחר הערכה של 700-1,000 דולר וציור של ראובן קופפרמן, שנמכר ב-40 אלף דולר לאחר הערכה של עד עשרת אלפים דולר.

במכירה הוצעו גם רהיטים וחפצים שעיצבו מעצבים ישראלים, במסגרת ניסיון ראשוני לכלול עבודות עיצוב ייחודיות במכירת אמנות פומבית. תוצאות מכירת הפריטים פחות מוצלחות - מתוך 15 הפריטים שהוצעו למכירה נמכרו רק שמונה, בסכום כולל של 25 אלף דולר. עם זאת, חזן מסר כי התוצאות מעודדות בהחלט ביחס לניסיון הראשוני.

החלק השני של המכירה יתקיים במוצאי שבת. ברגע האחרון נוספו למכירה גם שני ציורים של האמן נחום גוטמן, שהם נדירים יחסית בשוק. מכיוון שהם נוספו בשלב מאוחר, הם לא הספיקו להיכנס לקטלוג של בית המכירות. במכירה יוצעו עשרות פריטים, בהם יותר מ-30 פריטים מאוספו של מואיז פאר, לשעבר בעליה של מסעדת "משכנות שאננים". את המכירה ינחה באופן חריג מני פאר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

מפונים ממריופול לצד בדלנים פרו־רוסים בכפר בזימנה, בחודש שעבר. חלק מהפליטים נשלחו לסיביר

הם פונו מאזורי המלחמה לשטחי רוסיה. הבעיה: לא כולם רוצים להיות שם

תחרות "גו " רפיד באוניבסטיה הסינית הבינלאומית בפתח תקווה
ו
  


מילום :תומר אפלבאום

 
האונ'
סינים
סיני
סין
משחק
משחקים
צחרות

קפצנו לאליפות ישראל ב"גו" באוניברסיטה הסינית בפתח תקוה

לפיד ושר החוץ הטורקי, אתמול באנקרה. ראש ממשלת המעבר יצטרך להתנהל בזהירות, ובידיעה שברחבי המזרח התיכון עוקבים אחרי כל צעד

כרה"מ לפיד יעדיף להימנע מהסתבכות צבאית, אבל עשוי לפזול שמאלה

בנט בלשכת ראש הממשלה בירושלים, בינואר

רוצים לדעת מי יהיה מנהיג המרכז הבא? בידקו את מצב הביטקוין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ