המגמה הספרותית

גלריה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גלריה

צר עולמי?

פסטיבל "מטר על מטר" לשירה יתקיים השנה בגן הבוטני בירושלים

פסטיבל "מטר על מטר" הרביעי יתקיים בין 12 ל-14 ביולי בגן הבוטני בירושלים. בין המשתתפים הרבים יהיו המשוררים חיים גורי, מאיר ויזלטיר, רבקה בסמן בן חיים, מאיה בז'רנו וזלי גורביץ' לצד זמרים כמו חמי רודנר וקורין אלאל.

גלעד מאירי, מנהל הפסטיבל ואחד מחברי קבוצת "כתובת" לשירה, מספר שבשנים הקודמות הפסטיבל התקיים באזור נחלאות ושוק מחנה יהודה. הפסטיבל מתקיים באמצעות תמיכה של קרן ברכה, משרד התרבות, קרן ירושלים ועיריית ירושלים. בעבר היתה תמיכה כספית גם מצד מינהל קהילתי לב העיר, אבל היא נפסקה אחרי שמאירי ונועה שקרג'י, המפעילים את הגוף העצמאי מקום לשירה, פוטרו ממנו בתחילת השנה.

לדברי מאירי, שממשיך להפעיל את מקום לשירה עם שקרג'י כחלק מבית הספר לצילום מוסררה, "הרעיון הוא להמשיך את מה שעשינו בלב העיר. מנהלי הגן הבוטני עוזרים לנו מאוד ואנחנו מאמינים בהמשך שיתוף הפעולה ומקווים לעשות שם עוד אירועי שירה".

כשהוא נשאל מה מייחד אותם לעומת פסטיבלים כמו אלה שמתקיימים במטולה או בשדה בוקר, עונה מאירי כי "אנחנו חיים בעולם שנהפך לקטן, בעיר שיש בה הרבה מאוד קבוצות וקהילות. כל זה הוא סוג של מטר על מטר שיכול ליצור דחיסות ועוינות, אבל גם קרבה. הסיטואציה של ליצור מטר על מטר היא בדיוק כמו השיר - המעט שמחזיק את המרובה. מלאכת השיר מלמדת במובן הכי עמוק לא רק כיצד אפשר להסתדר בתוך המינימליזם הזה, אלא יותר מזה, לחגוג. יש הרבה מאוד משוררים ירושלמים בפסטיבל, אבל אין לו אג'נדה מכוונת בנוגע לכך. בנוגע למוסיקאים, בדרך כלל הפסטיבל הזה מזמין רוקרים או יוצרי מוסיקה אתנית".

איתמר זהר

פירסם באינטרנט בהוצאה עצמית ומכר מיליון עותקים

ג'ון לוק, אמריקאי בן 60, נהפך בשבוע שעבר לסופר הראשון שספריו שיוצאים בהוצאה עצמית נמכרו ביותר ממיליון עותקים במהדורה אלקטרונית. לוק, מחבר מותחנים שבמרכזם סוכן סי-איי-אי לשעבר ששמו דונובן קריד, פירסם את הספרים דרך קינדל דיירקט, המערכת העצמאית של קורא הספרים האלקטרוני של רשת אמזון.

עד עתה רק שבעה סופרים הגיעו להישג הזה - לי צ'יילד, סוזן קולינס, שרלן האריס, ג'יימס פטרסון, סטיג לארסון, נורה רוברטס ומייקל קונלי. כל אלה הם כמובן סופרים בעלי שם, שחתומים בהוצאות ספרים ידועות וגדולות, ולכן גם לא נדרשים להשקיע בעצמם במערך יחסי הציבור.

לוק עצמו פירסם באחרונה גם את רב המכר "How I Sold 1 Million eBooks in 5 Months".

בשנים האחרונות נמכרים יותר ויותר ספרים של סופרים המפרסמים את ספריהם באינטרנט באופן עצמאי, דרך אמזון או אתרים שהקימו בעצמם, לאחר שנואשו מניסיונם לפלס את הדרך אל הוצאות לאור. עם זאת, לאחר הצלחתם רבים מהם מחוזרים בידי ההוצאות הגדולות משום שזו כנראה עדיין הדרך הבטוחה להצלחה בקרב הקהל הרחב. כך למשל אמנדה הוקינג, אמריקאית בת 26, מכרה השנה מאות אלפי עותקים מספריה שיצאו בהוצאה עצמית. לפני כשלושה חודשים היא חתמה על חוזה של מיליוני דולרים עם הוצאת סנט מרטינס.

לא רק סופרים אמריקאים נהנים מהעלייה החדה במספר הספרים האלקטרוניים ובאפשרויות השיווק השונות שמוצעות באינטרנט - באמצעות בלוג, דף בפייסבוק או קבוצות קוראים. הסופרים הבריטים מארק אדוארדס ולואיז ווס פירסמו את ספרם "Catch Your Death" באמזון הבריטית בפחות מדולר ומשכו כך קוראים רבים.

איתמר זהר

מארק טוויין הונצח על בול

הסופר מארק טוויין הונצח על בול של שירות הדואר האמריקאי. הבול הוצג בסוף השבוע בטקס חגיגי שהתקיים בחניבעל שבמיזורי, העיר שבה גדל ובה מתרחשות עלילות ספרו "הרפתקאותיו של הקלברי פין".

טוויין, שנולד ב-1835, מוצג על הבול בציור שמתבסס על תצלום שלו מ-1907, שלוש שנים לפני מותו. זהו הבול ה-27 בסדרת הבולים הספרותיים שבה הופיעו בעבר בין השאר בולים של ארנסט המינגוויי, ויליאם פוקנר וג'יימס בולדווין.

בסוף 2010, במלאות מאה שנה למותו, יצא הכרך הראשון מתוך שלושה של האוטוביוגרפיה של טוויין. אף על פי שהוא כולל 736 עמודים ומחירו 35 דולר, הוא נהפך לרב מכר בתוך זמן קצר.

איתמר זהר

הארי פוטר עובר לאינטרנט

ג'יי-קיי רולינג שוב מוכיחה את כישוריה ביחסי ציבור. בסוף השבוע הודיעה הסופרת הבריטית כי תשיק באוקטובר אתר חדש שיוקדש להארי פוטר. באמצעות האתר pottermore.com יהיה אפשר לקנות מהדורות דיגיטליות של שבעת ספרי הסדרה המצליחה, שנמכרה בדפוס ביותר מ-400 מיליון עותקים.

מעריצי הנער הקוסם לא ייפרדו ממנו בקרוב אף על פי שהספר האחרון בסדרה ראה אור ב-2007. באמצע החודש הבא יעלה ברחבי העולם הסרט "הארי פוטר ואוצרות המוות: חלק שני", שיחתום את הסדרה הקולנועית שהכניסה עד כה מיליארדי דולרים. לא לחינם המהדורות הדיגיטליות יהיו זמינות לקנייה באינטרנט בסתיו הקרוב. זה יהיה אחרי שאבק הכוכבים של הסרט ישקע מעט, אבל רגע לפני הקניות המאסיביות לקראת חג המולד. כך יהיה אפשר להבטיח שהנער התמים למראה יישאר חלק מהתרבות הפופולרית עוד שנים רבות.

איתמר זהר

פרס ספרותי גדול מטעם אוניברסיטת ייל

אוניברסיטת ייל הכריזה על ייסודו של פרס ספרותי חדש שהסכום שיחולק בו הוא הגדול ביותר מבין הפרסים הספרותיים המחולקים בארצות הברית. חלוקת הפרס, על שמו של הסופר דונלד וינדהאם, תתחיל בסוף 2012 או ראשית 2013.

ככל הנראה יהיו שבעה או תשעה זוכים בכל שנה וכל אחד מהם יקבל 150,000 דולר. ייתכן כי בשלב מאוחר יותר יצורף גם זוכה בקטגוריית השירה.

לשם השוואה סכום הזכייה בפרס בוליגן, פרס דו שנתי על שירה שמחלקת אוניברסיטת יל, הוא 100,000 דולר, וזהו גם סכום פרס השירה השנתי ע"ש רות לילי. הזוכה בפרס הפוליצר מקבל 10,000 דולר בלבד, סכום הזכייה בפרס הבוקר באנגליה הוא 80,000 דולר ואילו פרס IMPAC מזכה את הסופר ב-140,000 דולר.

הכסף לפרסים החדשים יגיע מעזבונו של הסופר דונלד וינדהאם שמת במאי 2010. וינדהאם עצמו היה סופר שולי למדי. הוא הגיע לניו יורק כשהיה בן 19 והתחבר לטנסי ויליאמס, עמו כתב מחזה, ועם טרומן קפוטה.

הוא אף פירסם ספר על הקשר שלו עם טרומן קפוטה, "חברות אבודה". כספו הגיע, כך נמסר, "מירושות, השקעה נבונה וחיים צנועים".

אלי אליהו

קצר

עלילותיו של אסטריקס, הגיבור המצויר שיצר רנה גוסיני ואייר אלבר אודרזו, מרתקות כנראה גם את עולם הרפואה. מחקר חדש שהתפרסם בכתב עת אירופי לענייני נוירוכירורגיה, מצא כי ב-34 ספרי הקומיקס של אסטריקס שיצאו מאז שנת 1959 יש לא פחות מ-704 פגיעות ראש בדרגות שונות. הרוב המכריע של הנפגעים, 698, היו גברים. ברוב הפגיעות אשמים הגאלים.

איתמר זהר

ציטוטים

"אני תמיד מזהה את רגע הכתיבה כרגע של התעלות, של אושר, של הפתעה בלתי צפויה"

שיימוס היני ל"גרדיאן"

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לפיד. הכי ישראלי כי מסאפר יטא מצלצל לו מוכר, אבל הוא לא יזכור בדיוק מאיפה

מה ישראלי בעיני? יאיר לפיד. הוא תמצית השחצנות וההכחשה

ליעד. ממשיך להיות תמים

חתונמי טמנה מוקשים לזוג החלש ביותר, וכצפוי הוא התרסק על המסך

סלט "אורז" בר, קישואים ונענע

ליד המנה העיקרית, או במקומה: 16 סלטים עם אורז שהולכים טוב עם קיץ

חגית משולם

אחרי שנים של המתנה לדיור ציבורי, שתי אמהות נואשות עשו צעד קיצוני

חסון. נמצאת שלב אחד לפני האשמת בנט בכך שהוא מחריש במבה

רגע לפני שכבר לא יהיה במי לחבוט, איילה חסון שפכה את כל הזעם שלה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ