הסוד של רוז נותר במזוודה

"סוד הרצח של רוז", ערוץ 2, 21:00

מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מורן שריר

אם תסריטאי היה נותן לי לקרוא תרחיש שמתאר את רצח רוז פיזם, הייתי אומר לו שהוא חמדן. בסיפור העצוב הזה יש "מכל טוב": מהגרים בארץ זרה, צרפתייה יפה, רומן אסור עם האב של בעלה, גבר כריזמטי וקר לב, זוג עיניים גדולות של ילדה בת 4 שאיש לא רוצה, מזוודה אדומה בנהר רעיל, מדינה שלמה שעוצרת את נשימתה. הטרגדיה של רוז היא אוצר תסריטאי בידיו של מי שיעז לקבל את האתגר. הבמאית נילי טל החליטה לקחת על עצמה את המשימה הזאת. היא לא עשתה את זה כדוקומנטריסטית שמתנפלת על סיפור טוב כדי להקדים את המתחרים. טל מרגישה הזדהות עמוקה עם פרשת הרצח של רוז. היא ליוותה אותה מהרגע שהותרה לפרסום ומעולם לא הסתירה את עמדתה שמארי פיזם ורוני רון הם האחראים הבלעדיים לרצח. כבר בתחילת הסרט מצהירה טל שהיא "זועקת את זעקתה של רוז".

טל עשתה עבודת תחקיר יסודית ומרשימה. במסגרתה היא טסה לנורמנדי כדי לראיין את סבתה של רוז ועקבה אחרי תיעוד של כ-500 שעות חקירה. הכל היה אצלה ביד, היא רק היתה צריכה לזקק את החומרים הנפיצים ל-50 דקות שיגלמו את המתח, הרוע האנושי והטרגדיה שהרכיבו את חייה ומותה של רוז פיזם. את כל אלה לא מצאתי בסרט. "סוד הרצח של רוז" הוא סרט שטחי ויבש. לא נעים לכתוב מלים כאלו על פרויקט שהבמאית השקיעה בו שנים מחייה ועוסק בפרשה כל כך רגישה, אבל האמת היא שהצפייה בסרט עוררה אצלי בעיקר תחושת החמצה. לא הרגשתי מתח סביב חקירת המשטרה ההולכת וסוגרת על הרוצח ובת זוגו וגם לא זיהיתי רגעים אנושיים הנוגעים ללב. כאלה ציפיתי למצוא למשל אצל סבתה של רוז, אשה אומללה, אלכוהוליסטית שהתאבדה לפני השלמת הסרט. חוץ מפרטים יבשים על השתלשלות המקרה, לא למדתי מהאשה הזאת דבר. לא ראיתי את חייה העצובים בצרפת, לא גיליתי כיצד הם השפיעו על האסון המשפחתי ואיך האסון הזה בתמורה הביא על האשה את קצה שלה.

ההישג העיקרי של נילי טל היה מאות שעות החקירה המשטרתית אליהן נחשפה. מגבלות משפטיות אילצו אותה להדיר את החומרים האלה מהסרט ובמקומם קיבלנו שחזורי חקירה שנעשו בידי שחקנים והזכירו את שחזורי "בשידור חוקר" המנוחה. יכול להיות שהקירבה האמוציונלית של טל לפרשה היא שהקשתה עליה לזהות את הסיפור ולהביא אותו אל המסך. טל צריכה ריחוק כדי שהסרט על רוז יהפוך ליותר מתיעוד חקירה טרחני. במהלך הסרט מופיעה טל עם טי-שירט עליו מודפס דיוקנה של רוז והכיתוב: "אנחנו כאן במקום המשפחה שלך". היא לא צריכה להיות שם במקום המשפחה של רוז אלא בתור קולנוענית דוקומנטרית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ