מבעד לטיפות הזכוכית: התיאטרון היהודי בשטוקהולם מציג במזרח ירושלים

התיאטרון היהודי בשטוקהולם יעלה ממחר במזרח ירושלים תוכנית הכוללת עיבוד בימתי ליצירה של סטיב רייך. שיחה עם מנהלת התיאטרון על יהדות אוניברסלית ועל עבודתה עם אוהד נהרין וחנוך לוין

ציפי שוחט
ציפי שוחט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ציפי שוחט
ציפי שוחט

מופע מסקרן המורכב משתי יצירות יועלה ממחר ועד 21 ביולי, בהפקת התיאטרון היהודי בשטוקהולם ובמסגרת עונת התרבות בירושלים, במבנה הקשתות היפה של הכלא הטורקי (הקישלה) שבמוזיאון מגדל דוד בעיר העתיקה: עיבוד בימתי ליצירתו הידועה של המלחין סטיב רייך "רכבות אחרות", בביצוע ההרכב "פלשקווארטט", וכן היצירה "Tears Apart", שנכתבה בידי ההרכב השוודי ותבוצע על ידו.

"רכבות אחרות", הכוללת הקלטות מקוריות של צלילי רכבות משנות מלחמת העולם השנייה באירופה ובאמריקה, וכן קטעי דיבור, תבוצע במיצב זכוכית שיצרה האמנית אן וולטרום, הכולל טיפות זכוכית ענקיות, מעין פסלים בגודל אדם. "טירז אפרט" היא יצירה חדשה שהוזמנה במיוחד לאירוע בירושלים ומשלבת בין פסלי הזכוכית ליצירתו של רייך.

ההרכב "פלשקוורטט" פועל כבר 25 שנה תוך שיתופי פעולה עם אמנים ידועים ויצירות בימתיות, והוא מעורב בין השאר במופעי המחול של הכוריאוגרף מאץ אק ובלט קולברג, של מיכאיל ברישניקוב והאופרה של פאריס, וכעת גם עם התיאטרון היהודי בשטוקהולם.

את הגרסה הבימתית ליצירתו של רייך בביצוע ה"פלשקווארטט" עשתה פיה פורסגרין, מנהלת התיאטרון היהודי בשטוקהולם, שביקשה להפוך את המופע לסוג של קינה, ולדבריה טיפות הזכוכית הענקיות הן דימויים שנועדו להעביר יופי: "היופי כאן הוא דרך תקשורת, הוא מאפשר לדבר על מה שלא ניתן לדבר עליו ומעניק לנו כוח".

הביצוע הזה מאפשר להתוודע לתיאטרון היהודי הפועל בשטוקהולם מאז 1997, בניהולה של פורסגרין. קודם לכן היא ביימה שנים רבות בתיאטרון המלכותי בשוודיה, בתקופת הזוהר של אינגמר ברגמן. פורסגרין לא גדלה בבית יהודי מסורתי אך לדבריה, "תמיד הייתי מודעת למורשת היהודית ולשורשים שלי".

התיאטרון היהודי בשטוקהולם הוא מוסד פרטי הפועל בתמיכת פטרון האמנות רוברט וייל, שתומך גם בלהקת המחול בת שבע (והוא בעליו של בית הפגודה בתל אביב). התמיכה הזאת מאפשרת, לדברי פורסגרין, לעבוד מתוך חירות "בלי חרב האילוצים המוכרת לרבים מהעושים במלאכת התיאטרון בכלל והתיאטרון היהודי בפרט".

מהי המשמעות של תיאטרון יהודי הפועל בעיר כמו שטוקהולם? האם הרפרטואר הוא יהודי? ומהו רפרטואר יהודי? האם השחקנים יהודים?

"בעבורנו זו שאלה לא רלוונטית", עונה פורסגרין קצת במבוכה. "לא צריך להיות יהודי כדי להבין את המסר האוניברסלי שאנחנו מבקשים להעביר. והמסר הוא לאפשר פרספקטיווה יהודית רחבה באמצעות הפקות ייחודיות ורב תחומיות של אמנויות הבמה.

"התיאטרון שלנו", היא מוסיפה, "מציע ניסיונות תיאטרוניים חדשניים ביותר, ועל אף שהם עוסקים ברובם בנושאים יהודיים, אופן העיסוק הוא פילוסופי ורחב יריעה כך שכל צופה, יהודי או לא, יכול לקחת בו חלק. זו דרכנו להביא אל הקהל הרחב חוויה יהודית".

כבמאית היא נעה בין הצורות השונות של האמנויות - משלבת ביניהן, או עוברת מאחת לשנייה ומציגה אותן בנפרד, וזאת במטרה להשיג גיוון ותחושת חדשנות. אחד הפרויקטים שיצרה לאחרונה היה קשור לסופרת הצרפתייה מרגריט דיראס: "היה לי מזל ומצאתי סיפור לא ידוע שלה ועיבדתי אותו לבמה. העיבוד שלי מנתב את את הסיפור הקלאסי על יהודים שנאלצו להסתתר לסיפור יותר אוניברסלי. כלומר, אני מוסיפה רבדים לסיפור היהודי ההיסטורי. לדיראס, שלא היתה יהודייה, היתה הבנה נדירה של הסבל המלווה את העם היהודי, ושל ההשפעה שלו עליה כלא-יהודייה".

התיאטרון היהודי בשטוקהולם שיתף פעולה עם אוהד נהרין ביצירתו "פורו" ובכמה יצירות אחרות. "הזמנו את אוהד נהרין ליצור מיצב ריקוד יחד עם האמנית היפאנית טבאימו (שייצגה השנה את יפאן בביאנלה בוונציה). היצירה עלתה ב-2006 בשטוקהולם, וב-2008 הוצגה בנמל תל אביב. היה לי חשוב ליצור קשר עם ישראל ועולם האמנות הישראלי ולהציג את הצד המודרני ומלא החיים של התרבות המתרחשת אצלכם".

האם היא תצפה במופעי התיאטרון והמחול הישראליים? מתברר שכן. פורסגרין תראה ביצוע לשני מחזות של חנוך לוין - "שיץ" בקאמרי ו"מוריס שימל" בהבימה - וכן את "תמונות מחיי נישואים" בהבימה, בבימויו של רמי הויברגר, ידידה של פורסגרין. בסתיו הקרוב יעלה התיאטרון היהודי בשטוקהולם את "ייסורי איוב" של לוין.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ