ים, כיף וחולצת טוקסידו: פתרון אופנתי לקיץ הלוהט

הקולקציה החדשה של מזון רוז', שנוצרה ברוח הסיקסטיז, כוללת כמה פתרונות יצירתיים לגברים המקפידים בלבושם גם בקיץ הישראלי הלוהט

שחר אטואן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שחר אטואן

כשאלה אייזנברג מדברת על קולקציית אביב-קיץ 2011 שעיצבה בעבור מותג בגדי הגברים "מזון רוז'", היא חשה צורך להסביר שוב ושוב מה עומד מאחורי הכותרת שהעניקה לה - "בחזרה לרומנטיקה". כשהיא מדברת על רומנטיקה, היא מבהירה בשיחת וידיאו מביתה שבאטלנטה, היא אינה מתייחסת לנטייה הרגשנית להתרפק על אהבה וחיזור, וגם לא למגמה רבת ההשפעה בתולדות המחשבה, הספרות והאמנות המערבית בסוף המאה ה-18 ובתחילת המאה ה-19, אלא לגישה רגשית, אידיאליסטית, לחיים.

"אני חושבת שהמעבר לארצות הברית גרם לי לחשוב יותר על הדברים שקורים כעת בתרבות - על הצרכנות המוגברת, על כוכבי הריאליטי שנהפכים לגיבורי תרבות ריקים מתוכן ועל ההפיכה שלנו לפרגמטיים ופרקטיים", היא אומרת ומאירה את עיני הציבור: "הרי כל אחד מאתנו יכול להשיג כמעט כל דבר שהוא רוצה. זה רק עניין של הקצאת משאבים וסדרי עדיפויות. הבנתי שתוך כדי כל זה הרוח קצת נעלמה, והאידיאלים שלנו הידרדרו לרמה של מוצרי צריכה".

אייזנברג מספרת שכשניסתה ללכת אחורה בזמן כדי להבין מתי החל השינוי הזה, הגיעה באופן טבעי לשנות ה-60 הסוערות. "בסיקסטיז אנשים היו מוכנים להילחם כדי להגן על הרעיונות שלהם. אני מרגישה שהיכולת הזאת, לעמוד מאחורי הדברים שאתה מאמין בהם, היא נדירה כיום. באותן שנים היתה באוויר רומנטיקת נעורים, וכולם רצו להתחבר לזה".

שאלה של פרופורציות

יהיה זה מוגזם מעט לשער שכולם ירצו להתחבר לחולצות בסגנון פולו שיצרה מאריגי משי נעימים למגע שמעורבים במעט כותנה ומעוטרים בדוגמה זעירה וצפופה של פייה דה פול (דוגמה המזכירה רגלי תרנגול), בשילובי גוונים של שחור ולבן או חום חיוור ושחור. עם זאת החולצות, שצווארונן השטוח מורכב משני משולשים שנפרשים בצדי הצוואר ונרכסים בכפתורים בקצם מתחת לעצמות הבריח, מקסימות בפשטות הנאיבית כמעט שהן משדרות.

חולצות דומות מסריג כותנה בעל מרקם גס, בגוונים חיוורים של סגול או ירוק, כוללות צווארון וי יציב ומדורג. למעשה הוא נבנה בצללית של צווארון חולצת כפתורים מחויטת שהורם כלפי מעלה, אך הוא עשוי מקשה אחת שניתן לקפל את שוליה לצדדים או להותירה יציבה בצדי הצוואר. זוהי דוגמה טובה לחייטות נינוחה או לנינוחות המחויטת בעבודתה של אייזנברג, שמעידה על בשלות בשפת העיצוב שלה.

שני דגמים של חולצות קצרות מבד כותנה משובץ בגוונים בהירים של אפור ולבן או אפור וקפה נוצרו "במסורת הטובה של שנות ה-60", כלשונה. לאחד מהם יש צווארון סריג אפור ומעוגל וטור כפתורים שמגיע עד לאמצע הבטן. לשני צווארון מורכב שנבנה מרצועת פשתן אפורה וקשיחה, שמחקה את קווי המתאר של דש מחודד במקטורן מחויט, ומשני משולשי בד שנפרשים מתחת לה וממשיכים למעשה את צללית הדש.

בקרדיגנים שיצרה מכותנה יש את כל המרכיבים האופייניים לפריט, לרבות רכיסת כפתורים נסתרת, כיסים וגימורים המודגשים בצבע כהה יותר בשוליים. אך הם מותאמים לקיץ בשרווליהם הקצרים ובגוניהם הסגלגלים והירוקים הבהירים. את הגוונים הרכים העמומים האלה בחרה אייזנברג, לדבריה, כדי שישתלבו עם הקשת הצבעונית האפרפרה של הקולקציה הנוכחית, שמתבססת על הפלטה המונוכרומטית של אופנת בגדי גברים המחויטת באותן שנים.

לצד אלה, מבחר המכנסיים הקצרים שמציעה אייזנברג העונה הוא מגוון יחסית. "בשנות ה-60 היו שני סגנונות בולטים של מכנסיים קצרים: או גזרה פשוטה וישרה, בסגנון אמריקאי מלוקק, או מכנסיים ארוכים שנגזרו באמצעים ביתיים", היא אומרת. זוג מכנסיים באורך הברך בגזרה ישרה וצרה שכוללת קפל חיצוני התפור בחלקם התחתון, ודגם נוסף שבו קפלון בודד וחד מפלח בחזיתו גזרה רחבה הכוללת זוג כיסי שפה מלוכסנים בצדי המותניים וכן קפל בד שנתפר בחלקה התחתון, מייצגים את שתי האפשרויות הללו.

עבודתה של אייזנברג מתבססת על ניסיונותיה לעמת בין קודים ומסורות של לבוש מחויט אירופי לבין בגדים נינוחים שמותאמים לרוח המקום, ולעתים השאיפה לאלגנטיות באה לידי ביטוי בנוקשות בגזרות המכנסיים שהיא מעצבת. זה ניכר בדגם הראשון, שגזרתו מורכבת מקווים ישרים וחדים בפרופורציות צרות מדי, שנדמה כי אינן מביאות בחשבון את הגוף הלובש אותם.

בגזרות המכנסיים שמפתחת אייזנברג בעקביות מדי עונה, לעומת זאת, אפשר להבחין בשיפור. המכנסיים הקצרים הרחבים שיצרה העונה הם דוגמה טובה, וכך גם מכנסיים ארוכים שנגזרו מצמר קר אפור בגזרה רחבה הכוללת שלושה קפלונים שנפרשים כמניפה בחזית. רצועות בד שמצטלבות בחלקן האחורי, מעל הישבן, גולשות מטה ונרכסות בחזיתם בצדי הכיסים.

כפתור מצוקה

החידוש המשמעותי ביותר הוא חליפת הפשתן המחויטת, שעיצבה המעצבת העונה לראשונה. היא מגיעה בשני גוונים - אפור כהה עם דוק כחלחל או בגוון חיוור של חום אפרפר - ומורכבת ממקטורן נינוח בפרופורציות שהוקטנו במקצת כדי לא ליצור מראה כבד מדי, ומשני דגמי מכנסיים ארוכים: הראשון רחב וכולל קפלון חד וארוך וחגורה מובנית במותניים, והשני עוטף את האגן בדומה למכנסי דייגים, והחגורה המובנית בגזרתו נרכסת מאחור בפסי ולקרו תכולים. קפל שנתפר כצביטה חדה של הבד בחלקם התחתון של המכנסיים מתנועע כמו מפרש.

"הרעיון לכך צמח מתצלומי התקופה שמתעדים המוני אנשים צעירים רכובים על אופניים עם אטבי כביסה מעץ בשולי מכנסיהם", מספרת אייזנברג. הרעיון שובה לב, וגם הביצוע שלו חינני, אך קשה לומר כי החליפה היא הצעת לבוש מפתה במיוחד לימי הקיץ. דבר מה בבחירת אריג הפשתן המסוים והניסיון לעמת בין הסגנון המחויט לצללית הרפה של מכנסי הדייגים אינו מדויק דיו. אולי בעונה הבאה החליפה תשתפר.

על תהליך העבודה על הקולקציה הנוכחית, שנעשה לראשונה בשלט רחוק מביתה החדש שבארצות הברית, היא מספרת כי לא היה שונה מאוד מהרגיל. "פיתחתי את הדגמים בסטודיו שלי באטלנטה, לאחר מכן שלחתי את הגזרות לסטודיו בישראל והעובדים שלי המשיכו לפקח על תהליך התפירה. כשהגעתי במארס לביקור ראיתי את הקולקציה בשלמותה, תפורה מהבדים שבחרתי לפני שנסעתי לארצות הברית".

גם הנושאים שמעסיקים אותה בעבודתה נותרו כשהיו מאז שחנכה את מותג בגדי הגברים שבבעלותה. בחולצות כפתורים מחויטות שיצרה מכותנה, למשל, היא שילבה טור כפתורים רחב וצווארונים שהמפתח שלהם רחב במיוחד, מלבני כמעט. היא מכנה אותן "חולצות טוקסידו לגבר הישראלי". "הייתי חייבת להיות קשובה לכל הגברים שנכנסים לבוטיק שלי ומסרבים בכל תוקף לרכוס את הכפתור האחרון של הצווארון", היא מספרת, "אני ממש מרגישה שמצאתי פתרון אלגנטי ונוח בעבור הגבר הישראלי: יש צווארון שניתן לרכוס עד הסוף, אבל הוא לא חונק מדי".

חולצות: 680-450 שקל; מכנסיים: 820-550 שקל; ז'קטים: 2,300-950 שקל. מזון רוז', פרישמן 75 תל אביב

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ