פרוייקט בחיפה: ספריית השאלה בתחנת אוטובוס

הפתעה למשתמשי התחבורה הציבורית בחיפה: ספריית השאלה קטנה וחופשית ממתינה בתחנות האוטובוס

אסתר זנדברג
אסתר זנדברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסתר זנדברג
אסתר זנדברג

לרפורמה הזאת בתחבורה הציבורית לא יהיו מתנגדים: האמן דניאל שושן, מרצה בכיר בפקולטה לארכיטקטורה בטכניון, והאדריכל-בדרך עמית מטלון, בוגר הפקולטה, מציבים זה כמה חודשים מדפי ספרים בתחנות אוטובוס בחיפה בשאיפה ליצור ספריית-רשת לשירותם של נוסעים בתחבורה הציבורית ולעוברי אורח.

עד כה הציבו מדפים בשש תחנות אוטובוס בטכניון ובשכונת זיו הסמוכה. את המדפים עיצבו ובנו בעצמם ממסגרות אלומיניום ומדפי עץ והתקינו אותם בדופן התחנות באופן שלא יקל את פירוקם. מדף הספרים הראשון התרוקן עד מהרה מספרים והיה צורך למלא בספרים נוספים. בהדרגה מתחילה להיווצר שגרה של החזרת ספרים. הרעיון הוא שנוסעים יקחו ספר בתחנה אחת ויחזירו באחרת, או שיקחו הביתה ויחזירו אחרי שיקראו, או שיביאו ספרים משל עצמם.

ספריית תחנות האוטובוס היא פרויקט אמנותי במימון עצמי שיזם שושן ומנסה כדבריו "לחולל שינוי תודעתי קטן בשימוש בחלל ציבורי ולבחון את השאלה כיצד שותלים במרחב יצירת אמנות שלא 'יתרגלו אליה'". בכוונה תחילה היצירה אינה "חתומה" בידי האמן. היוצרים אינם מזדהים בשמם בפעולת האמנות ולא משאירים עקבות מזהים ולא הוראות הפעלה או הנחיות פדגוגיות מה ואיך לקרוא. "לא באנו ללמד את בני יהודה ספר", אומר שושן, "ואנחנו לא מבקשים מאומה מהמשתמשים".

היעד הבא של המיזם המרנין הזה הוא השלמת הרשת בחיפה והפצת רשתות דומות בערים אחרות בארץ. חרף האנונימיות, הצעות למיקומים נוספים כבר זורמות מכל עבר כך שאולי לספרייה הציבורית עוד נכונו ימים טובים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ