האקדמיה לקולנוע הקימה ועדה לבחינת הדרישות לדמוקרטיזציה

מרק רוזנבאום, יו"ר האקדמיה, בעקבות המכתב שנשלח על ידי חלק מחברי הארגון: "חלק מהדרישות בהחלט הגיוניות. נשמח לתקן את הטעון תיקון"

נירית אנדרמן
נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

הנהלת האקדמיה הישראלית לקולנוע ולטלוויזיה הקימה ועדה מיוחדת שתבחן את הדרישות להביא לדמוקרטיזציה של הארגון, וכנראה שבעתיד חלק מההצבעות בארגון יתקיימו באמצעות האינטרנט; כך אמר אתמול ל"הארץ" יו"ר האקדמיה, מרק רוזנבאום. זאת בעקבות התביעה שהעלתה קבוצה של חברי אקדמיה, הדורשת שבאסיפה הכללית יהיו חברים כל חברי האקדמיה, ולא רק חברי ועד מכהנים וכאלה שסיימו את תפקידם, במטרה להביא לדמוקרטיזציה של הארגון. התביעה לאפשר זכות הצבעה לכל חברי האקדמיה הועלתה במכתב שהעבירו באחרונה להנהלת האקדמיה 22 חברים, ובהם הבמאים יהודה ג'אד נאמן, מיכה שגריר, אורי ברבש ושאול דישי, המפיקים דודי זילבר ואהוד בלייברג, והעיתונאי מיקי רוזנטל. בישיבה שהתקיימה בשבוע שעבר השתתפו נציגים של הקבוצה, שהציגו את טענותיהם.

"עוד לפני הפגישה הקמנו ועדה שתבחן את הנושא, כי חלק מהדרישות שעלו בהחלט הגיוניות", אמר יו"ר האקדמיה. "מה שהם מבקשים הוא תיאורטית נכון מאוד, אבל צריך לזכור שהאקדמיה היום היא ארגון שמונה יותר מ-900 חברים. אנחנו לא רוצים לתת זכות הצבעה לכל חברי האקדמיה, ואז להגיע למצב שבו לאסיפה הכללית יגיעו רק 20 איש, והם יהיו אלה שיקבלו את ההחלטות בשביל כולם. חייבים מספר משתתפים מינימלי כדי שקבלת ההחלטות תהיה דמוקרטית".

רוזנבאום אמר עוד כי עדיין לא ברור אם זכות ההצבעה לכלל חברי האקדמיה תינתן בכל הכרעה הקשורה בארגון, או רק בעניינים מסוימים. "יכול להיות שהפתרון יהיה שחלק מההצבעות ייערכו באינטרנט. אנחנו שמחים לפעול בעניין ולתקן את הטעון תיקון" .

בינתיים, במכתב שהעבירה קבוצת חברי האקדמיה הנ"ל בסוף השבוע הובאה חוות דעת משפטית, ולפיה האסיפה הכללית הנוכחית אינה חוקית. "נכון, חוק העמותות מאפשר כי האסיפה הכללית תהיה אסיפת נציגים. אלא שהחוק קובע כי אז האסיפה תהיה בדרך של כינוס נציגים אשר נבחרו על ידי כלל חברי העמותה", כותב עו"ד נוי ברינט, מומחה לדיני עמותות. "צעד זה לא נעשה מעולם, ואם אכן לטענתם האסיפה הכללית היא אסיפת נציגים, שהרי בהעדר בחירות לבחירת נציגי האסיפה, אין האסיפה הכללית עומדת בדרישות החוק".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ