"כלבתי טולפי" הוא סרט אנימציה שנון ונוגע ללב

ג'יי-אר אקרלי תיאר בספרו "כלבתי טוליפ" את יחסיו עם שותפתו לדירה, כלבה מסוג רועה גרמני. סיפור החברות עובד לסרט אנימציה שזכה לשבחים ברחבי העולם

נדב הולנדר
נדב הולנדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נדב הולנדר
נדב הולנדר

השם טוליפ מוכר לצופה הישראלי בעיקר בזכות כלבו של דליק ווליניץ, אבל שנים רבות קודם לכן יצא באנגליה ספר הזיכרונות "כלבתי טוליפ" מאת ג'יי-אר אקרלי, שעסק במערכת היחסים ארוכת השנים בין הכותב לבין חברתו הטובה ביותר. לפני שנים אחדות החלו פול וסנדרה פירלינגר, צמד יוצרי סרטי אנימציה אמריקאים, לעבוד על גרסה קולנועית לספר, והסרט המצויר שהוציאו יצא לאקרנים בשנת 2009, הוקרן מעט בסינמטקים בארץ והגיע לאחרונה לספריות הדי-וי-די.

אקרלי, שנולד ב-1896, היה עורך בבי-בי-סי ופירסם מספר קבצי זיכרונות, וכמו כן מחזה ורומן. בין היתר עסק ביחסיו עם הוריו, עם אחותו ובנטיותיו ההומוסקסואליות, דבר שמעטים כתבו עליו בתקופתו. בסוף שנות ה-40 נכנסה אל חייו רועה גרמנית בשם קוויני, שאותה קיבל מחבר שנכנס לכלא באשמת גניבה. הוא התגורר יחד עמה בדירה קטנה ליד נהר התמזה בלונדון, שם נהג לשרבט במחברתו רשמים על אודות הכלבה ועל הקשר ביניהם, כולל אבחנות קטנות לגבי התנהגותה היומיומית, ומחשבות כלליות על החיים כפי שהם מצטיירים מנקודת המבט הכלבית.

במהרה נהפכה קוויני לחברתו הקרובה ביותר של אקרלי, שעוד לפני כן נהג לעסוק ביצירתו בחיפוש אחר "החבר האידאלי". היא אכן היתה לחברתו האידאלית, והוא היה מביט בה בהשתאות כאשר היא מרחרחת את דרכה בעולם, משתינה או מגינה בקנאות על החדר שאותו חלקו.

"כלבים קוראים את העולם דרך אפם וכותבים את ההיסטוריה שלהם בשתן", כתב בין היתר, ופירט בקסם רב ובהומור בריטי מעודן את הרגלי היציאות של כלבתו האהובה, למשל. הוא תיאר את המוטיבציות השונות להשתנה, את הצורות המגוונות שבהן השפיעו המוטיבציות הללו על אופן יציבתה, על המבנה הקשתי שבו פרשה את גופה ואפילו על מבטה בשעת מעשה (באחד מהמקרים תיאר אותו כ"מבטו של איש עסקים שחותם על צ'ק").

מקום נכבד ביומניו הקדיש אקרלי לחיפוש אחר מה שהוא הגדיר "בעל הולם" לכלבתו, שבילתה את מרב זמנה בחברתו ולא בחברת כלבים אחרים. כשהחלו עונות הייחום שלה הוא ניסה למצוא לה שידוך הולם וכיתת רגליו בין טיפוסים שונים ומשונים של כלבים זכרים, ובין בעליהם המשונים לא פחות.

היחסים הקרובים בינו לבין קוויני הובילו אותו להתרחק מחברת בני אדם, מה שתרם ככל הנראה רבות למידת הפרודוקטיביות שלו בתקופה זו, שהיתה מהיצירתיות ביותר בחייו. ב-1956 פירסם את הספר "כלבתי טוליפ" (אנשי ההוצאה לאור הציעו לשנות את שמה של הכלבה בספר, כי חששו שהשם המקורי יביא להלצות על אודות נטייתו המינית של הכותב). ב-1961, כשהיתה בת 16, הלכה קוויני לעולמה. היה זה "היום העצוב ביותר בחיי", כתב אקרלי, שמת שש שנים אחר כך.

פול וסנדרה פירלינגר, בני זוג בשנות ה-70 לחייהם, עסקו במשך שנים ביצירה של סרטים דוקומנטריים באנימציה (סוגה שהיתה קיימת, מתברר, גם לפני "ואלס עם באשיר"). מרבית הסרטים שיצרו היו קצרים, אך באמצע העשור הקודם פנו לראשונה ליצירת סרט קולנוע באורך מלא. הם השקיעו בו שלוש שנות עבודה, מתוכן שנתיים וחצי של ציור בלתי פוסק בטכניקה של איור ידני במחשב. "אף נייר לא בוזבז, ואף כלב לא נפגע", סיפרו. בשנתיים וחצי הללו, תקופה שנחשבת קצרה במיוחד בשביל סרט אנימציה באורך מלא, יצרו עשרות אלפי ציורים תוך עבודה בלתי פוסקת, שבעה ימים בשבוע, 12 עד 16 שעות ביממה.

סרטם "כלבתי טוליפ" זכה לשבחים רבים ברחבי העולם, אבל קשיי ההפצה שבהם ניתקלו הובילו אותם להישבע שלא יעבדו עוד לקולנוע, והפרויקט הנוכחי שלהם, עיבוד לספר של ג'ושוע סלוקום מ-1899 על אודות האדם הראשון שניווט את דרכו בספינת מפרש סביב העולם, מיועד להפצה בלעדית באינטרנט. בראיון ל"הארץ" שנערך עמם כשביקרו בישראל השנה, טענו שמספרם הרב של בעלי הסירות בארצות הברית מעודד אותם בנוגע לקהל הצופים הפוטנציאלי.

הם עצמם הזדהו כחובבי שיט, ולא פחות מכך כחובבים מושבעים של כלבים. הדבר ניכר היטב ב"כלבתי טוליפ", סרט מקסים המאויר בפשטות שובת לב וניחן בשנינות רבה ובאהבה אין קץ לצמד גיבוריו, זה שהלך על שתיים וזו שהלכה על ארבע. *

,"My Dog Tulip" האוזן השלישית

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ