רוכש יומני מנגלה רוצה להציגם ב"יד ושם"

בן לניצולי שואה, שילם 240 אלף דולר תמורת יומני "מלאך המוות מאושוויץ". בשיחה עם "הארץ", הוא חושף את מניעיו ותוכניותיו

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עופר אדרת
עופר אדרת

הוא לא מוכן לחשוף את שמו, את גילו או את שמה של עיר מגוריו. כל שהסכים לומר היה שהוא יהודי "אורתודוקסי-מודרני", רופא במקצועו, ושהוא מתגורר במערב התיכון של ארה"ב. פרטיו המלאים שמורים במערכת. לפני שבועיים הוא קנה ב-245 אלף דולר (כ-840 אלף שקלים) את יומניו של ד"ר יוזף מנגלה, אחד מפושעי המלחמה הנאצים הנתעבים ביותר, שביצע ניסויים סדיסטיים באסירים במחנה ההשמדה, וזכה לכינוי "מלאך המוות מאושוויץ".

בשיחת טלפון עם "הארץ" ביקש הרוכש להסביר את מניעיו, לפרט את תוכניותיו ולהגיב לביקורת שנשמעה על העמדתם של היומנים למכירה פומבית. הוא בן לניצולי שואה. שני סביו ודודו נרצחו על ידי הנאצים. הוא מגדיר עצמו "ציוני מוחלט", מבין עברית ויש לו קרובי משפחה בישראל.

במוזיאון "יד ושם" הוא ביקר כבר פעמיים, והוא מעוניין לבוא בפעם השלישית כשיומניו של מנגלה בחיקו. למעשה, לפני כשנה, בטרם הועמדו היומנים למכירה פומבית, פנה בית המכירות ליד ושם והציע להם לקנות את היומנים. נציג מטעם ארכיון המוזיאון בא לארה"ב כדי לבחון את האוסף, אך לבסוף הוחלט שלא לרכוש אותו.

"היומנים האלה הם אחד הפריטים החשובים ביותר בהיסטוריה. עדות חזקה לרוע. חתיכת נייר שמייצגת רוע, אך ניתן להשתמש בה למטרות טובות", אמר בפתח השיחה. "אנשים שוכחים מהשואה. אני רוצה להזכיר להם ולשמר ולהעביר את הידע", הוסיף.

היומנים של מנגלה כוללים כ-3,000 עמודים הפרושים על פני 31 מחברות. הם כוללים סיפורים, שירים, הגיגים וציורים פרי עטו. היומנים נכתבו בדרום אמריקה בין 1960 ל-1975, לשם נמלט מנגלה אחרי השואה. ארבע שנים לאחר כתיבתם מת בטביעה, מותיר מאחור את אנשי המוסד שניסו לשים עליו את ידם.

"ההחלטה נבעה מהסכום הגבוה שדרש בית המכירות ומסדרי העדיפויות של הרכש הארכיוני שלנו, גם בשל העובדה שהיומנים נכתבו לאחר השואה", נמסר אתמול מיד ושם. עם זאת, במוזיאון ישמחו להציג את היומנים כעת, אחרי שנרכשו על ידי היהודי האמריקאי. "כארכיון הגדול ביותר בעולם בנושא השואה, יד ושם סבור כי היומנים הללו צריכים להיות במקום שבו הם יישמרו בתנאים האופטימליים לאורך שנים, ויהיו נגישים באופן חופשי לחוקרים ולציבור הרחב. ראוי שאחרי שיוצגו בעולם, יישמרו בארכיון יד ושם או שלפחות יופקד בהם העתק מהיומנים, לצורכי מחקר", נמסר.

הרוכש מציב שני תנאים להצגת היומנים: הכניסה לתצוגה תהיה חינם ולא תניב רווחים כלשהם, והיומנים יוצגו למשך חודש בלבד. כך, הוא סבור, יגבר העניין בהם. "אני מקווה שמאות אלפי בני אדם ברחבי העולם יבואו לצפות ביומנים", אמר.

את ההחלטה לרכוש את היומנים קיבל כדי להבטיח שיהיו "בידיים יהודיות טובות", כדבריו. "פחדתי שזה יגיע לניאו-נאצים, אז קניתי אותם והם בידיים של בן לניצולי שואה", הוסיף. "אין לי כוונה להרוויח או להתפרסם מהם. אני הבעלים שלהם מבחינה פיזית, אבל מבחינה רוחנית הם שייכים לעם היהודי ולקורבנות", אמר.

הביקורת על המסחר בפריטים מהתקופה הנאצית פגעה בו. "התקשורת הציגה את המכירה הזו באופן שלילי. זה לא הוגן. המניע שלי הוא לא מסחרי. אני לא איש עשיר, אז לא אעניק אותם חינם, אבל אני רוצה לנצל את היתרון שאני הבעלים של היומנים, כדי להשאיל אותם למוזיאונים שרגישים לקורבנות ומייצגים ערכים הומניים", אמר.

כתבות מומלצות

מודי בר און בטקס פרסי הטלוויזיה בגלילות, ב-2021. קולו שב אמש להישמע בשידור אולפן ליגת האלופות

"היה לנו חשוב שהוא ייקח חלק בשידור הגמר": המחווה למודי בר און

אפרת גוש בחדשות סוף השבוע של ערוץ 12

אפרת גוש דיברה באומץ, אבל לא באמת נחשפה

שער שכם, אתמול

האזרחים הערבים לא רוצים להבעיר את השטח, אבל הם לא מנותקים

עמודי הזיכרון של גן הבנים בפארק הירקון

דווקא על מכשיר הריצה בחדר הכושר מול "הלהקה", משהו נסדק בי

סגל. לכל מי שאפשרו את שידור הסקר יש חלק בהסתה

השאלה שהוצגה בסקר אולפן שישי היא הסתה. הפאנל שתק בנימוס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

האחים אמיר (מימין) ואיציק דיין

תעלומת עורך הדין – והעד המרכזי שמת לפני שהספיק להעיד בפרשת האחים דיין

תל אביב

"אנשים רואים בורסות אדומות ומחירי דירות משוגעים – והם עוצרים"

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה - ותבחר צבע": כך נקבע מחיר הרכב שלכם

 יובל רפיח

2,300 שקל, כולל חשבונות: השכונה שהצעירים עוד לא גילו

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

"הן ביקשו: 'תגרום לתרופה לעבוד על קופים, גם אם תקלקל מעט לבני אדם"